Міносвіти затвердило новий порядок визнання іноземних документів про освіту

Затверджений документ визначає порядок визнання і встановлення еквівалентності в Україні документів про освіту, виданих навчальними закладами інших держав

Міносвіти затвердило новий порядок визнання іноземних документів про освіту

Метою прийнятого документа є забезпечення прав громадян, які здобули освіту в навчальних закладах інших держав, на продовження навчання та провадження професійної діяльності відповідно до українського законодавства.

Визнання і встановлення еквівалентності іноземних документів про освіту буде здійснюватися за рішенням МОНмолодьспорту.

Процедура визнання включає в себе перевірку автентичності поданих для визнання іноземних документів про освіту та установлення еквівалентності кваліфікацій, вимогам до освітнього або освітньо-кваліфікаційного рівнів системи освіти України.

Незважаючи на те, що затверджений міністерством порядок, скасував аналогічне Положення про визнання іноземних документів про освіту, що діяло з 2003 року, складність бюрократичної процедури визнання документів про освіту майже не змінилася.

Зокрема до заяви про визнання документів про освіту заявник має подати до МОНмолодьспорт оригінали та копії іноземного документа про освіту та додатка до нього, а також інші документи, в яких зазначається інформація про форму та строк навчання, систему оцінювання знань, перелік навчальних дисциплін, загальний обсяг аудиторних та самостійних годин, кількість семестрів, навчальних тижнів, практик, курсових, випускних робіт, анотації програм з професійно орієнтованих дисциплін; інші компоненти навчального процесу.

Всі подані документи мають бути підтверджені державним центральним органом управління освіти країни, якій належить навчальний заклад, перекладені на українську мову та засвідчені в порядку, встановленому українським законодавством.

Крім того, студенти з інших держав, які планують продовжити навчання в Україні, мають надати клопотання від навчального закладу України, в якому вони планують навчатися.

Процедура визнання проводиться у строк до чотирьох місяців з дати подання заявником повного комплекту документів, оформлених належним чином, після чого міністерство приймає відповідне рішення.

Зазначимо, що останнім часом, держава декларує бажання залучення іноземних студентів до навчання в українських університетах. Однак чинна нормативна база не надає оптимальних можливостей для розширення обсягів міждержавних студентських академічних обмінів.

Як відомо, у 2010/11 навчальному році в Україні здобувають вищу освіту більше 48 тисяч студентів із 134 країн світу. Країнами-лідерами за кількістю іноземних студентів, які навчаються в Україні є Китай, Туркменістан, Росія та Індія.

Також, незважаючи на те, що держава визнає академічну мобільність одним із базових принципів Болонського процесу у створенні єдиного європейського освітнього та наукового простору, українські студенти вищих навчальних закладів, які бажають навчатися або стажуватися за програмами академічних обмінів, вимушені переходити на індивідуальні навчальні плани або брати академічні відпустки. Тобто навчання українських студентів за кордоном поки не враховується державою як частина виконання навчального плану.

Освіта.ua
11.05.2011