Визнання закордонних дипломів: Німеччина йде назустріч іноземним фахівцям

Уряд Німеччини має намір полегшити процес визнання закордонних дипломів. Новий закон міністерства освіти повинен вступити в силу навесні 2011 року

Визнання закордонних дипломів: Німеччина йде назустріч іноземним фахівцям

Самміт з питань інтеграції став вже четвертою зустріччю у відомстві федерального канцлера Німеччини. У центрі обговорень опинився новий законопроект міністерства освіти, який має полегшити процедуру визнання закордонних дипломів у Німеччині. До цього часу, іноземні фахівці, які отримали диплом за кордоном і намагаються визнати його в Німеччині, відчувають чимало труднощів.

"Невідповідність" німецьким стандартам

Сьогодні в Німеччині близько 300 тисяч іноземців не можуть працювати за спеціальністю: їх освіта, отримана на батьківщині, формально не визнається. При цьому, згідно зі статистикою міністерства економіки, на німецькому ринку праці дефіцит кваліфікованих кадрів складає приблизно 400 тисяч.

Саме стільки на сьогоднішній день вільних робочих місць для інженерів і кваліфікованих кадрів технічних спеціальностей. Це приносить країні збитки, сума яких досягла 15 мільярдів євро за один тільки минулий рік. Парадокс?

Вирішити цю дилему покликаний новий законопроект німецького уряду, що повинен бути прийнятий у грудні 2010 року і вступити в силу навесні 2011 року.

Мета закону - полегшити процес визнання дипломів іноземних фахівців за рахунок введення універсального підходу, єдиних критеріїв оцінки кваліфікації і створення інформаційної та консультаційної інфраструктури для іноземців.

Фахівці всіх країн – приєднуйтесь

Таким чином, німецькій економіці може бути забезпечена необхідна кількість нових кадрів, а закордонним спеціалістам - можливість зайняти гідне положення в німецькому суспільстві.

"Закон послужить знаком того, що кваліфіковані фахівці - бажані гості в цій країні", - прокоментувала міністр освіти і наукових досліджень Аннетте Шаван (Annette Schavan) план, ініційований її міністерством.

Відповідно до розробленого закону, кожен власник диплома зарубіжного вузу отримає право подати заявку на процес його розгляду. У разі якщо диплом не буде визнаний, його власник зможе дізнатися, наскільки його кваліфікація відповідає німецьким стандартам.

Не секрет, що сьогодні боротьба за визнання диплома простіше дається громадянам країн ЄС і німецьким репатріантам. Тепер же "критерії оцінки мають стати універсальними, зрозумілими для всіх, незалежно від походження заявника", - пояснив Deutsche Welle, представник федерального міністерства освіти і наукових досліджень Бенедикт Вольбек.

Паперовий марафон

В даний час розглядом іноземних дипломів у Німеччині займаються різні міністерства, установи, професійні палати і відомства на рівні федеральних земель. Підходи скрізь різні, єдиної логіки немає. Часом документ про вищу освіту, не підтверджений в одній землі, можуть визнати в іншій.

Одним словом, задля того щоб зарубіжний диплом визнали еквівалентним німецькому, необхідно пробігти цілий бюрократичний марафон. Причому, як показало дослідження німецького Інституту роботи та кваліфікації, мігрантам з країн СНД, як однієї з найбільш численних груп серед безробітних іноземців, часто доводиться миритися з відмовою у визнанні диплома.

Ми щодня консультуємо фахівців з колишніх республік СРСР, які бажають визнати свої дипломи в Німеччині. Цей процес нам добре знайомий, і він дійсно дуже складний і забюрократизований для багатьох іноземців, - визнає Регіна Кале з Фонду імені Отто Бенеке, що допомагає вихідцям з країн СНД стати гідними конкурентами на німецькій біржі праці. - Часто наші підопічні не уявляють, до кого звертатися, де шукати інформацію, як побудований процес розгляду диплома і які саме документи вимагають від них німецькі установи".

Одним із нововведень, що готує новий закон, стануть спеціальні центри в кожній комуні (найменша адміністративна одиниця в Німеччині), де дипломованих іноземців будуть консультувати з питань подачі документів на розгляд в їхній землі.

Представник федерального міністерства освіти і наукових досліджень Бенедикт Вольбек говорить, що буде створений спеціальний інтернет-портал з інформацією про спрощений процес визнання іноземних дипломів.

"Інформація про закон і нововведення сама знайде того, хто має право на процес розгляду диплома. У цьому ідея нового закону: консультації будуть надаватися всіма інстанціями, що займаються справами іноземців", - заявив Вольбек.

Німецький диплом за три місяці?

Новий законопроект передбачає, що приймати рішення про кваліфікацію будуть відповідні професійні палати - торгово-промислова, інженерна, адвокатська та інші. Нововведення в тому, що їх співробітники можуть проводити з власниками закордонних дипломів співбесіди на професійні теми, оцінювати зразки роботи, а в деяких випадках пускати в хід важку артилерію - теоретичні іспити і експертизу.

Таким чином, іноземні фахівці отримують певну перевагу: досвід роботи та демонстрація навичок можуть допомогти їм підтвердити кваліфікацію, якщо наявних паперів виявиться недостатньо. Втім, список необхідних документів все одно залишиться значним: диплом про вищу освіту з докладним переліком пройдених дисциплін (додатком до диплому), атестат зрілості, резюме, довідки про пройдені курси підвищення кваліфікації та володіння німецькою мовою.

Процедура визнання диплому в її новому вигляді буде платною, незалежно від її результату, але для охочих влаштуватися на роботу в Німеччині гра все-таки коштує цього. Передбачається, що найпізніше через три місяці - а це значно швидше нинішніх термінів – власник диплома зможе отримати відповідь. Йому зобов'язані повідомити, чи визнається його диплом, а в разі негативної відповіді пояснити причину і розповісти про подальші перспективи.

Перший камінь у фундаменті нового життя

Втім, і сьогодні власникам іноземних дипломів не забороняється подавати заявки на роботу за фахом. Вони лише повинні чітко вказувати, що їх диплом отриманий за кордоном - і в якому саме університеті. Право визнати або не визнати кваліфікацію фахівця має потенційний роботодавець.

Малим і середнім підприємствам, які рідше зіштовхуються з зарубіжними кадрами і необхідністю визначати рівень їх кваліфікації, реформа процесу визнання іноземних дипломів допомогла б не менше, ніж самим іноземним фахівцям на шляху до успіху в Німеччині.

"Визнання диплома - лише перший крок до професійної інтеграції, - підкреслює Регіна Кале з Фонду імені Отто Бенеке. - З акредитації все тільки починається. Адже часто проблеми іммігрантів з працевлаштуванням в Німеччині насправді пов'язані зовсім не з тим, що їх диплом не був офіційно визнаний".

На її думку, знання мови і культури, професійний досвід і компетентність, а також досвід роботи в Німеччині, можуть переважити в очах німецького роботодавця будь-який офіційний диплом.

Освіта.ua
10.11.2010