Англійська + спорт в британських літніх школах

Програма навчання в британських школах завжди була відома своєю різноманітністю

Англійська + спорт в британських літніх школах

Крім обов'язкових академічних предметів - математики, граматики, музики та образотворчого мистецтва для школярів у всі часи влаштовувалися спортивні змагання, багато з яких згодом стали відомими у всьому світі.

Варто згадати популярну регату між студентами Кембриджа і Оксфорда, яка щороку приваблює все більше і більше глядачів. 12 березня 1829 студенти Кембриджа вперше викликали на змагання команду Оксфорда і, таким чином народилася традиція, що продовжується до цього дня. З року в рік команда, що програла гонку надсилає виклик команді переможців, вимагаючи реваншу. У 2010 році перемога була за спортсменами з Кембриджу. У суботу 26 березня 2011 року, 250 тисяч глядачів спостерігали за 157-м змаганням з веслування між двома уславленими університетами, і цього разу перемогу отримали студенти з Оксфорду.

Варто згадати, що особливе ставлення британців до спорту відомо далеко за межами туманного Альбіону. Хто такі англійські футбольні вболівальники знають всі, а от той факт, що в Сполученому Королівстві існує більше 600 спортивних асоціацій, від Британської Федерації Гольфу до Асоціації Повітряних зміїв - знає не кожен.

У сучасній Британії важко знайти графство, де б не були організовані численні аматорські спортивні клуби і об’єднання. Багато хто з популярних тепер видів спорту, таких як футбол, теніс, крикет, гольф і регбі взяли свій початок на Британських островах.

Щоб зрозуміти, яку важливу роль в суспільному житті країни грає спорт, досить поглянути на досягнення олімпійської команди Сполученого Королівства на останній Олімпіаді. Для порівняно невеликої за територією острівної держави, Велика Британія на високому рівні забезпечує фінансування спортивних проектів, від початкової школи до національних збірних. Підтримання здорового способу життя та популяризація спорту є незмінними пріоритетами британського уряду, незалежно від того, яка партія в даний момент перемогла на виборах. В очікуванні Олімпіади 2012 року ініціюється все більше спортивних проектів, започатковані спеціалізовані портали.

Сьогодні для всіх учнів британських шкіл у віці від 5 до 16 років заняття спортом є обов'язковими. Починаючи з 11-13 років школярі можуть самі обирати, яким видом спорту з представлених в школі вони хочуть займатися, при вони цьому зазвичай намагаються спробувати себе в різних спортивних дисциплінах.

Ні для кого не секрет, що висидіти кілька годин на заняттях для маленьких учнів - справа непроста, а для деяких - взагалі неможлива. З давніх часів педагоги намагалися формувати збалансовану програму. Спочатку інтуїтивно, пізніше - обґрунтовували свій підхід результатами багаторічних спостережень і науковими дослідженнями.

З одного боку, необхідно зняти розумову напругу, дати вихід юнацької енергії, якої у сучасних дітей менше не стало. З іншого боку - вже доведено і не раз, що постійна зміна діяльності та різноманітність фізичних навантажень як найкраще сприяє засвоєнню нового матеріалу через активізацію асоціативного ряду, розвитку динаміки занять і підтримки постійної зацікавленості у учнів.

Адже в процесі навчання іноземним мовам особливо важливою є відсутність одноманітності та монотонності. Особливо якщо цей процес навчання відбувається на літніх канікулах! Тому літні мовні табори, багато хто з яких функціонують на базі приватних шкіл-пансіонів, обов'язково включають у свою програму спортивні заняття. Ряд шкіл пропонує також спеціалізовані курси, що дають можливість дітям більш інтенсивно займатися певним видом спорту.

"Гарним прикладом є проект знаменитого футбольного клубу Арсенал, який реалізується спільно з групою шкіл англійської мови Stafford House. Програма проходить на базі двох британських коледжів: Queen Ethelburga's College і Hartpury College. 2-х тижнева програма розроблена для хлопчиків 10-17 років, які володіють різними навичками гри у футбол. Курс дає можливість абсолютно звичайним хлопчакам, які не займаються в спеціалізованих футбольних секціях, доторкнутися до світу великого спорту і вдосконалити навички гри під керівництвом кваліфікованих тренерів клубу Арсенал. Мета проекту - популяризація здорового способу життя, спорту, командного духу та позитивного настрою!", - говорить директор Освітнього центру Concept Світлана Тимошенко.

Не менш цікаві спортивні програми і в інших школах. Група шкіл Ardmore пропонує дітям у віці від 10 до 17 років відвідати спеціальні Академію Футболу і Академію Регбі, школа Harrow House - дає можливість взяти спеціалізований курс, що включає додаткові тренування з тенісу (з обов'язковою участю в шкільному турнірі!), гольфу і водних видів спорту. На базі Shrewsbury School проводиться літній курс "Англійська + Спорт", крім 3-х годин занять англійською, програма містить 3 години спортивних тренувань щодня! Студенти можуть самі обрати вид спорту з пропонованих: футбол, теніс, гольф і кінний спорт.

Варто окремо згадати про Спортивну Академію Exsportise - відому мережу спортивних таборів, засновану понад 20 років тому спортсменом і тренером Бремом ван Аселтом (Bram van Asselt). Програми спортивного табору проводяться на базі трьох шкіл-пансіонів та акредитовані Британською Асоціацією Активного Відпочинку (British Activity Holiday Association).

Можна довго перераховувати види спорту, якими можна займатися в під час літніх канікул, це і футбол, плавання, верхова їзда, кінне поло, великий і настільний теніс, сквош, волейбол, крикет, баскетбол тощо.

Різноманіття видів спорту, запропоновані як індивідуальні тренування, так і командні ігри, наповнять час навчання в мовній школі веселощами і гарним настроєм. Можливо, спробувавши себе в чомусь, Ваша дитина захоче продовжити заняття спортом вже на професійному рівні. І навіть якщо вона не стане чемпіоном, здоровий спосіб життя, самоорганізація і прагнення перемагати - ось далеко не повний список гарних рис, які знадобляться їй в житті.

Світлана Тимошенко, Освітній центр Concept спеціально для Освіта.ua

Довідка
Освітній центр "Concept" - агентство з освіти за кордоном, що спеціалізується на різноманітних програмах навчання у Великій Британії. Діяльність агентства включає підготовку до вступу в британські школи-пансіони, отримання вищої і післядипломної освіти, організацію літніх, осінніх, зимових та весняних канікулярних програм для дітей; організацію навчання в мовних школах для дорослих.

Освіта.ua
13.05.2011