Євротур із вивченням німецької: де, як і скільки?

Лише трохи фантазії – і вивчення німецької за кордоном стане схожим на захоплюючу мандрівку

Євротур із вивченням німецької: де, як і скільки?

Німецька мова, хоч і має лише близько 100 млн носіїв, стала третьою за популярністю мовою для вивчення іноземцями у світі та другою після англійської в Японії та Європі.

Кожен, хто вступає у граматичні лабіринти артиклів і закінчень, має свою мотивацію. Одні націлені на пошук роботи або на вступ до університету в німецькомовній країні, інші мріють читати Гете й Гейне в оригіналі, третім хочеться з легкістю розуміти тексти всесвітньовідомого рок-гурту «Рамштайн»…

Як і у випадку з будь-якою іншою мовою, досягнути найбільших успіхів у вивченні за короткий час допоможуть курси у країні, де повсякденне спілкування ведеться німецькою. Вона має статус державної в Німеччині, Австрії, Швейцарії, Ліхтенштейні та Люксембурзі, а також у Намібії. Мовні школи для іноземців найбільш розповсюджені в перших трьох країнах із цього списку.

Варто зауважити, якщо ви плануєте навчатись в університеті чи працювати за кордоном, то краще проходити вивчати німецьку приблизно в тому самому регіоні, де знаходиться університет або місце майбутньої роботи. Звісно, існує певна програма для мовних шкіл, однак німецька місцевих жителів може відрізнятися від стандартної. Для початківця деякі відмінності у вимові або правописі можуть здаватись неістотними: який там акцент чи артикуляція, коли в голові ще каша з відмінків, родів і часів. Але далі розбіжності між аудиторною практикою та повсякденною мовою можуть ускладнити студентові життя, змушуючи «перемикати режими», що відволікає його та погіршує якість отриманих знань.

     

Особливості вимови швейцарців інколи навіть виділяють у окремий діалект – наприклад, у відомій лінгвістичній лабораторії доктора Пімслера, яка розробляє аудіокурси з десятків мов світу, існують окремі програми зі стандартної та зі швейцарської німецької.

Буває й жителі Австрії не можуть зрозуміти звичайного німця – отже, не дивуйтесь, коли у вас спитають, який саме варіант мови, австрійський чи німецький, ви вчили. Історично склалось, що в колишній Австро-Угорській імперії люди активно спілкувалися зі слов’янами, італійцями та іншими народами Європи. Отже, і місцева лексика має більше чужорідних запозичень, ніж «класична» німецька. «Лише у Відні можна нарахувати близько десятка міні-діалектів, ‑ зауважує Якоб, молодий житель столиці класичної музики. – За однією тільки вимовою я можу визначити, з якого району походить той чи інший мешканець міста».

Тому для іноземців зовсім не зайвим буде мовне пристосування саме до тієї місцевості, де вони планують залишитись на певний час.

Німеччина й Австрія: безліч варіантів

Серед надзвичайно широкого розмаїття курсів, які пропонують мовні школи в цих країнах (а істотних педагогічних відмінностей у програмах, як кажуть спеціалісти з освіти за кордоном, немає), можна підібрати варіант відповідно до потреб і бюджету студента.

Загальні мовні курси для молоді та дорослих розраховані на всі рівні володіння мовою ‑ від нульового до поглибленого С1, який необхідний для вступу до німецьких вишів. Усі новоприбулі учні в перший день складають тест, який визначає глибину знань і дозволяє сформувати групи з приблизно рівними мовними навичками. Кількість занять на тиждень – від 20 до 50 академічних годин. Можна брати додаткові уроки тет-а-тет із викладачем або в міні-групах із п’яти осіб. Стандартний курс у 20 занять разом із проживанням у кімнаті на двох у студентській резиденції обійдеться приблизно у 350‑400 євро за один тиждень, а інтенсивний – дорожче. Наприклад, курс із 24 годин із групою та п’ять індивідуальних уроків у одній із популярних німецьких шкіл коштує 460 євро. Та, у залежності від того, де студент захоче жити: у родині, у готелі або ж орендувати власні апартаменти, до зазначеної суми доведеться додати ще кілька десятків євро.

Також до вартості кожного курсу із проживанням слід додати такі статті витрат: авіаквитки (від 220 євро в обидва напрямки), страхування, трансфер від аеропорту до школи й назад, консульський збір у 35 євро та послуги освітніх агенцій. Інколи ціна програм не враховує вартість підручників та інших навчальних матеріалів, тому цю деталь краще обговорити заздалегідь.

Досить популярними є курси професійної німецької для ділових людей, журналістів, юристів, економістів, учителів та інших фахівців. Тут особливу увагу приділяють специфічній лексиці та мовним кліше, характерним для тієї чи іншої галузі, учать оформлювати документи та вести ділову розмову. У багатьох освітніх агенціях також можна підібрати курс із подальшим стажуванням у Німеччині. За нього платню не нараховують, але студент отримує безцінну практику та досвід роботи. Вартість і умови проживання не відрізняються від стандартних курсів, зазвичай для оволодіння мовою у професійній сфері студент потребує принаймні кількох індивідуальних занять, а вони дорожчі від групових.

Канікули для дітей віком у 7‑18 років зазвичай передбачають проживання у студентській резиденції під наглядом дорослих або в родині, яка живе неподалік від школи. Вартість одного тижня такої програми від 430 до 1120 євро. Широкий діапазон цін обумовлений насиченістю культурною програмою, умовами проживання та харчування. Деякі школи організують лише 1‑2 культурних заходи на тиждень, а інші планують розваги на кожен день. Окрім екскурсій і прогулянок містом, учні можуть займатися спортом. Методика викладання тут також дещо відрізняється від курсів для дорослих: заняття є інтерактивними, адже завдання викладача – зацікавити юного учня, викликати в нього навчальний ентузіазм. Тому діти вчать не лише правила, а й вірші, пісні, лічилки.

Підготовка до іспитів Test DaF, Goethe або TELC загалом передбачає 30 занять на тиждень і може тривати від двох тижнів до кількох місяців. Для зарахування необхідно володіти мовою на відповідному рівні: С1 (для Test DaF) або В1-В2 (для TELC), B1-C2 (для Goethe). Окрім установленої вартості курсу (в середньому 1‑1,5 тис. євро за два тижні), студент має заплатити за сам іспит. При цьому чим вищий рівень знань, тим дорожчий сертифікат, який його засвідчує. Наприклад, якщо іспит у межах середнього В1 за шкалою TELC коштує 140 євро, то Goethe С2, свідоцтво про володіння мовою на рівні носія, обійдеться вже в 295 євро.

Швейцарія та Бельгія: граніт науки в шоколаді

Мовні курси тут мають яскраве туристичне забарвлення. «Навчання мовам у Швейцарії являє собою мікс із занять і гарного, здорового відпочинку. Узимку студенти катаються на лижах, а влітку займаються різними активними видами спорту, ‑ пояснює Наталія Тарченко, директор освітнього агентства DEC Education. – Це є доволі популярний туристичний напрям, у той час як школи Німеччини відомі своєю традиційністю, академічною підготовкою, у тому числі до іспитів, а також інтенсивними курсами».

Ще одна особливість швейцарських шкіл полягає в тому, що в більшості з них навчають кільком мовам. У одній аудиторії закордонні гості вчать німецьку, у сусідній – французьку, а на іншому поверсі – англійську, іспанську, італійську… Студенти ставляться до такого «салату» по-різному: одні вважають це ускладненням, яке заважає зосередитися, інші ж користуються нагодою та підхоплюють кілька фраз із нової мови.

Вартість самого курсу дещо більша, ніж у Німеччині або Австрії: від 600 євро на тиждень для дорослих, від 1 000 – для дітей, без урахування квитків, страхування, візи та інших згаданих вище деталей.

Підтягнути німецьку в Бельгії пропонує відома європейська школа, одна з філій якої розташована біля знаменитого містечка Спа. Так, саме від назви цього курорту походять спа-салони. Ціни тут, як і можна очікувати, доволі високі: один тиждень мовних курсів обійдеться у 2820 євро. За цю суму школа обіцяє індивідуальний підхід, 35 аудиторних і 35 позакласних занять, особливу методику розуміння та пояснення помилок. Також, окрім німецької, там пропонують вивчати ще десяток мов. Хоча все ж таки вартість курсу тут визначається перш за все близькістю до елітного курорту й репутацією школи.

У багатьох навчальних закладах, які пропонують курси німецької, є свої «родзинки»: цілодобове спілкування з викладачем, паралельне вивчення споріднених мов (наприклад, люди часто обирають комбінацію «німецька + англійська»), щоденні екскурсії або проживання у старовинному замку. Отже, якщо студентові потрібні не лише знання, а й нові яскраві враження, він їх отримає.

Лише трохи фантазії – і вивчення німецької за кордоном стане схожим на захоплюючу мандрівку, після якої валізи переповнені сувенірами, серце – емоціями, а голова – здобутими знаннями.

Вікторія Скрипник, для Освіта.ua

Освіта.ua
11.04.2013