Огляд рейтингу університетів світу QS 2013/2014

Навчальні заклади континентальної Європи переживають «епоху відродження».

Огляд рейтингу університетів світу QS 2013/2014

У 2013 році навчальні заклади Данії, Норвегії, Нідерландів, Великої Британії, Італії значно зміцнили свої позиції в рейтингу найсильніших університетів світу QS.

Почесне місце лідера серед країн континентальної Європи посіла Швейцарія (у першій двадцятці рейтингу знаходяться 2 навчальних заклади). Решта країн також «підтягнули» свої позиції.

При всіх змінах рейтинг залишається «надзвичайно стабільним». За словами Джона О'Лірі, виконавчого члена всесвітньої науково-консультативної ради QS, тільки один університет залишив ТОП -50, а з сотні кращих вибуло всього 4 «гравця».

«Постійні зміни у деяких міжнародних рейтингах університетів часто піддавалася критиці, але в списку кращих університетів світу QS за 2013/14 рік середнє просування серед сотні кращих університетів становить менше 3,5 позицій, порівняно з 4,6 у минулому році» , - написав O'Лірі в огляді рейтингу QS поточного року.

Найкращі позиції

У ТОП-5 кращих світових університетів 2013/2014 року по версії QS потрапили:

  1. Массачусетський технологічний інститут;
  2. Гарвардський університет;
  3. Кембриджський університет;
  4. Університетський коледж Лондона;
  5. Імперський коледж Лондона.

У порівнянні з минулим роком позиції трохи змінилися: Гарвард і Кембридж помінялися місцями, а Імперський коледж витіснив з першої п'ятірки Оксфордський університет.

Стенфорд піднявся в цьому році з 15-го на сьоме місце, посунувши Єльський університет вниз на одну позицію. Чиказький університет також поступився одним пунктом, і посів дев'яте місце, в той час як десяту позицію поділили Каліфорнійський технологічний інститут і Прінстон.

     

Рейтинг QS оцінює шість критеріїв у різному співвідношенні: 40% - це оцінка академічної репутації університету, на підставі всесвітнього академічного дослідження; 10% - репутація випускників університету у роботодавців; 20% - це співвідношення викладацького складу і студентів; 20% - цитованість наукових публікацій викладачів; 5% - припадає на частку іноземних студентів і 5% - на частку іноземних викладачів.

Університети Сполучених Штатів і Сполученого Королівства, як і раніше, переважають у верхній частині рейтингу, посідаючи 17 з 20 лідируючих місць. Шість навчальних закладів представляють Велику Британію у ТОП-20 рейтингу QS.

«Проте, за межами лідируючої двадцятки більша різноманітність. Університетів з США менше третини у сотні кращих і рівно чверть у ТОП-200. Як і минулого року, Велику Британію у першій сотні представляють 19 університетів і 30 – у другій», - пише О'Лірі.

«Європейське відродження»

Зокрема, спостерігається «відродження» серед університетів континентальної Європи: «Процес очолює Швейцарія, яку представляють в ТОП-20 два університети, після стрибка вгору на 10 позицій Федеральної політехнічної школи Лозанни. Федеральний технологічний інститут Цюріха посів найвищу позицію серед неангломовних університетів - 12», - зазначає О'Лірі.

Нідерланди в сотні кращих представляють на два університети більше, ніж минулого року, і всі шість покращили в поточному році свої позиції. Хоча Німеччину в ТОП-50 представляє тільки Гейдельберзький університет імені Рупрехта та Карла, вісім з її 13 університетів, що знаходяться в ТОП-200, піднялися вгору в рейтингу цього року.

У Франції два університети в ТОП-50, і 19 - серед 400 найкращих. Італійські вищі навчальні заклади поки не знаходяться в ТОП-100, але в загальному рейтингу поточного року (серед перших 400) кожен з університетів Апеннін підвищив свої позиції (деякі - на цілих 50 пунктів). Вищі школи Скандинавії в QS-рейтингу представлені Копенгагенським (45 місце ) і Норвезьким університетами (89 позиція).

Інші країни світу

Австралія має сім навчальних закладів у ТОП-100, але О'Лірі зазначає, що кілька її університетів з низьким рейтингом випали зі списку кращих в цьому році. Те ж саме стосується і Канади.

«Прогрес, досягнутий раніше університетами Близького Сходу, не зберігся в останніх рейтингах, за винятком Ізраїлю, який у цьому році представляють три університету в ТОП-200. Але були й успіхи в Латинській Америці, особливо в Бразилії, де 10 університетів потрапили до рейтингу вперше».

В Африці Університет Кейптауна перемістився в 150 кращих. Американський університет в Каїру – єдиний африканський університет за межами Південної Африки в ТОП-500.

Жоден з азіатських університетів не увійшов до ТОП-20, але деякі просунулися вгору в рейтингу. Національний університет Сінгапуру опинився на 24-му місці, Університет Гонконгу - на 26-му. Серед 50 кращих є університети Японії, Китаю та Республіки Корея.

Китай має 11 представників у ТОП-400, де є ще п'ять індійських технологічних інститутів. Пекінський університет та Університет Цінхуа посіли місця в ТОП-50. Японія має 24 університети в ТОП-600, але тільки два з них покращили свої позиції.

Сполучене Королівство

У Великій Британії разом з чотирма навчальними закладами, що знаходяться в десятці кращих, університет Единбургу змістився на 4 позиції вгору і посів 17 місце. Королівський коледж в Лондоні стрибнув з 26 на 19 місце цього року, університет Бристоля - на 30, Манчестеру - на 33, Глазго - на 51, а університет Бірмінгему з 77 місця в 2012 перемістився на 62 місце в цьому році.

Згідно із заявою QS, випускники Оксфорду і Кембриджу були оцінені 27000 роботодавців з усього світу, як самі конкурентоспроможні претенденти на посади; випускники Лондонської школи економіки та політики, або LSE, також були в першій п'ятірці.

«Вочевидь, престиж навчальних закладів Великої Британії визнається роботодавцями в усьому світі, а бренди університетів Оксфорду і Кембриджу досі високо цінуються, незважаючи на негативну інформацію, пов'язану із зростанням плати за навчання та студентськими протестами», - зазначає Бен Саутер, глава відділу інформації QS.

Проте в QS стверджують, що поточний рівень фінансування вищої освіти загрожує позиціям Великої Британії у рейтингу.

«З 45 британських університетів, що посідають місця серед чотирьохсот найкращих навчальних закладів світу, 29 опустилися в рейтингу нижче, ніж були під час фінансової кризи 2007-2008 років. Двадцять один британський університет опустився більш ніж на 10 позицій з часів кризи, у той час як всього п'ять піднялися більш ніж на 10 позицій вище, ніж були у 2007 році».

Недостатнє фінансування дослідницької роботи – величезна проблема британських університетів. Саме за цим показником університети США значно випереджають найстаріші навчальні заклади Європи.

Кембридж був єдиним британським університетом серед 30 кращих університетів світу за цитуванням наукових публікацій. При цьому університети Сполучених Штатів за цим показником посіли 31 місце з 50-ти.

Найзначніше досягнення рейтингу QS цього року - його розширення, що дало змогу охопити більшу кількість навчальних закладів світу. Однак, незважаючи на те, що до рейтингу було включено вже 800 установ, на даний момент рейтинг охоплює всього лише 4% від загального числа університетів світу.

Karen MacGregor, University World News

Освіта.ua
23.09.2013