Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Рейтинги університетів світу Рейтинги не розкажуть вам всього - використовуйте обережно
Рейтинги не розкажуть вам всього - використовуйте обережно

Редактор Times Higher Education World University Rankings, Філ Бейті, розмірковує про плюси і мінуси світових рейтингів університетів

Рейтинги не розкажуть вам всього - використовуйте обережно

У Росії, прем'єр-міністр Дмитро Медведєв нещодавно підписав розпорядження про офіційне визнання дипломів 210 провідних університетів з 25 країн, значною мірою визначених показниками їх присутності в провідних світових рейтингах університетів.

Тисячі російських студентів зможуть навчатися за кордоном за рахунок стипендій Глобальної програми освіти з фінансуванням в п'ять мільярдів рублів (152 млн. дол США), відвідуючи ТОР-університети світового рейтингу.

Аналогічний проект у Бразилії - програма Наука без кордонів, що розрахована на 100 тисяч студентів з фінансуванням в 2 млрд. дол США, також при виборі приймаючих навчальних закладів в значній мірі спирається на рейтинги університетів, зокрема Times Higher Education.

Нещодавно в Індії, урядовою Комісією університетських грантів, затверджено нові правила, відповідно до яких лише 500 університетів, що входять до двох світових рейтингів, матимуть право організовувати спільні вузівські програми з індійськими партнерами.

Такий високий рівень офіційного визнання світових рейтингових систем, був досягнутий завдяки спільним зусиллям Times Higher Education та Thomson Reuters, коли, починаючи з 2009 року було впроваджено аналіз критичних відгуків щодо світових рейтингів і відповідну розробку нової, більш збалансованої та всебічної рейтингової системи.

Ми вважаємо, що глобальний рейтинг Times Higher Education - єдиний у світі надає аналіз усіх основних завдань сучасного глобального дослідницького університету - наукових досліджень, навчання, передачі знань та міжнародної діяльності.

Це єдиний рейтинг, що повною мірою відображає унікальне поєднання всього спектру показників, з урахуванням передового досвіду в галузі мистецтва, гуманітарних і соціальних наук, якими нехтують інші рейтинги. І це єдиний світовий рейтинг, що залучає виключно досвідчених експертів-науковців, не користуючись послугами добровольців і, звичайно, представників самих університетів.

Повноваження означають відповідальність

Усі глобальні рейтинги університетів за своєю природою не є вичерпними, оскільки вони залишають від університетів, всіх їх різноманітних місій і сильних сторін лише певну сукупність балів.

Той, хто дуже старанно дотримується рейтингів, ризикує втратити безліч переваг і передового досвіду у вузьких предметних областях, не охоплених рейтингом, або в інших сферах діяльності університету, що не враховуються ніякими рейтингами.

Однією з найсильніших сторін глобальної вищої освіти є її надзвичайно багате розмаїття, яке ніколи не може бути враховано жодним світовим рейтингом, що оцінює всі навчальні заклади за єдиним набором критеріїв.

У зв'язку з цим нова заява консорціуму ректорів університетів Латинської Америки має отримати позитивний резонанс.

У Декларації, що погоджена на дводенній конференції в Національному автономному університеті Мексики під назвою "Латиноамериканські університети і міжнародні рейтинги: вплив, масштаби та обмеження" із занепокоєнням зазначається, що "значна частина представників влади та громадськості розглядає ці системи класифікації як вичерпний та об'єктивний показник якості".

Під час зустрічі, на якій зібралися ректори і старші управлінці з 65 університетів 14 країн Латинської Америки пролунав заклик до повноважних осіб і структур "уникати використання результатів рейтингів, як елементів оцінювання діяльності закладу, при розробці політики вищої освіти, визначенні розміру фінансування навчальних закладів, а також у реалізації стимулів і заохочень для установ і наукових кадрів".

Відповідально і прозоро складені рейтинги, безумовно мають корисне значення з точки зору оцінювання університетами своєї діяльності та планування своєї стратегії. Вони допомагають студенту зробити вибір місця навчання, так само як і викладачеві - вибір місця роботи.

Вони можуть допомогти урядам країн краще зрозуміти деякі сучасні проблеми масової вищої освіти в економіці знань, а також порівняти діяльність своїх кращих дослідницьких вузів з їх конкурентами за кордоном. Результати рейтингів також використовуються урядовими організаціями з метою вибору потенційних партнерів, а також для інвестування стипендіальних програм.

Тому ми закликаємо користувачів вивчати діяльність університетів глибше, ніж сукупність балів, що може приховувати передовий досвід у конкретних областях.

University World News
17.07.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!