Рейтинги QS World University Rankings з різних предметів в цьому році охоплюють 29 дисциплін |
Рейтинги світових вузів з різних предметів демонструють силу глобальної конкуренції
Массачусетський технологічний інститут і Гарвард йдуть в авангарді глобального наукового співтовариства в цілому ряді областей, лідируючи в рейтингу QS з 11 дисциплін, в той час як ще один вуз з США - Стенфордський університет лідирує з 3 предметів.
З решти предметів лідирують британські університети: Оксфорд (перше місце з географії, історії та філософії) і Кембридж (англійська мова та література).
Однак у той час як провідні інститути із США і Великобританії демонструють свою орієнтацію на весь спектр академічної діяльності, ці рейтинги відрізняються, перш за все, кількістю установ світового рівня, що займають скромні позиції в світовому рейтингу.
Широкий спектр країн
Університети з 17 різних країн потрапили до топ-20 щонайменше з однієї дисципліни на всіх п'яти континентах: США, Великобританія, Австралія, Канада, Швейцарія, Італія, Франція, Німеччина, Нідерланди, Ірландія, Швеція, Китай, Сінгапур, Гонконг, Корея, Японія і Бразилія.
Для майбутніх студентів це означає, що програми світового рівня пропонуються в усьому світі, а не тільки в декількох великих відомих університетах, які постійно входять в десятку кращих в світових рейтингах.
Університети в різних регіонах світу демонструють неабиякі результати в рейтингах з різних предметів, багато з яких, мають історичні освітні традиції, у міру того, як різні галузі знань були пріоритетними в рамках державної політики.
Наприклад, традиція ліберальної освіти в США і Великобританії добре відома, і не дивно, що ці країни лідирують з таких предметів, як історія, філософія, англійська література і право.
Англомовні університети мають очевидну перевагу, що випливає з глобальної доступності мови, а також з того факту, що багато журналів з цих дисциплін видаються англійською мовою.
Простіше кажучи, якщо ви пишете роботу англійською мовою, вона має більше шансів бути прочитаною і цитованою за межами своєї країни, ніж, якби ви публікували її угорською або корейською.
Науково-технічні дисципліни
Тим не менш, серед науково-технічних дисциплін, глобальна різноманітність університетів, представлених у верхній частині таблиці, помітно ширше.
Це відображає положення цих дисциплін в епіцентрі глобальної конкуренції, де уряди по всьому світу конкурують за збільшення результативності досліджень.
Успіх багатьох країн в області науки і технологій є наслідком політики уряду. У Німеччині, наприклад, ініціатива Excellence Initiative направила великі ресурси в наукові дослідження в провідних університетах, зокрема, в 11 «університетах Excellence».
В цілому 14 німецьких університетів входять до топ-50, щонайменше, з одного предмета, на чолі з Ludwig-Maximilians-Universität München, який займає 12 місце в світі з фізики, що робить його п'ятим в Європі.
Інші відмінні результати з фізики демонструють швейцарські споріднені установи ETH Zurich і Ecole Polytechnique Federale в Лозанні, які входять до першої десятки.
Зростання азіатських вузів
Проте, мабуть, найбільш погоджене зростання інновацій і наукоємного економічного підходу спостерігається в Азії.
Китай подвоїв свій бюджет на наукові дослідження між 2009 і 2011 роками, і публікація їм науково-дослідних робіт зросла з менш ніж 200 000 в 2006 році до більш ніж 330 000 в 2010 році.
Подібні інвестиції мали місце в Гонконзі, а також в таких країнах, як Сінгапур і Корея, чиї пропорційні витрати на вищу освіту є найвищими в світі.
Індія має амбітні плани і плекає свої технологічні інститути, які повинні стати світовими технологічними центрами в найближчі роки.
Тим не менш, ще занадто рано пророкувати, що азіатські університети перевершать західні найближчим часом.
Проте варто зазначити, що ці рейтинги демонструють прогрес Азії в науково-технічних дисциплінах набагато більше, ніж це можливо в загальному рейтингу QS World University Rankings.
В Азії знаходиться близько чверті провідних інститутів в області машинобудування, математики, хімії та матеріалознавства.
Токійський університет посідає 2 місце в цивільному будівництві, в той час як Національний університет Сінгапуру, Пекінський університет, Університет Гонконгу та Університет Кіото входять до першої десятки, щонайменше, з однієї дисципліни.
Китай має 17 вузів в топ-30, в той час як Індія демонструє кращі свої результати в рейтингу QS, де Індійський технологічний інститут Делі і Індійський технологічний інститут Бомбея займають 30-у позицію в світі з цивільного будівництва та електротехніки відповідно. 13 індійських університетів представлені в топ-200, щонайменше, з однієї дисципліни.
Освіта.ua
03.07.2012