Рейтинг найкращих вишів Сполучених Штатів

Про які університети мріють американські абітурієнти і які шанси вступити до них у наших співвітчизників

Рейтинг найкращих вишів Сполучених Штатів

Американська редакція Forbes опублікувала черговий щорічний рейтинг коледжів і університетів США. 2014 року приблизно рівні частини у списку зайняли два типи американських вишів. Перші – малі гуманітарні коледжі. Другі – великі університети, орієнтовані в основному на викладання точних наук.

Підсумкові оцінки топових вишів США не дуже відрізняються. Характеристики багатьох із них порівнювані: особливості місця розташування, бюджети, рівень фінансової заборгованості студентів, вік університету. Історія престижних вищих шкіл у середньому налічує 170 років. Трійку найдавніших становлять Гарвард, який відкрився 1366 року, коледж Вільгельма і Марії (1963 р.) і Єльський університет (1701 р.). «Молодші» – Брандейський університет і коледж Скриппс – засновані 1948-го і 1926 року відповідно.

Переважна більшість вишів із топ-100 міститься на північному заході США. У рейтингу значно менше представників Середнього Заходу (найкращий результат – 16-те місце – у Коледжу Карлтона з Міннесоти) і лише кілька елітних закладів із південних штатів. 22 учасники рейтингу володіють половиною суми ендаументів усіх ВНЗ США (ендаумент – фонд, сформований із добровільних пожертвувань, який інвестують у різні активи й витрачають із некомерційною метою. – Forbes).

Сумарно американські університети і коледжі отримують $447,4 млрд спонсорських коштів. Із великим відривом за цим показником лідирує Гарвард, у розпорядженні якого – $32,3 млрд. Далі йдуть Єльський університет із $20,8 млрд і Техаський університет, у фонді якого – $20,5 млрд. Замикають п'ятірку найбагатших Стенфордський і Принстонський університети – їхні ендаументи становлять $18,7 і $18,2 млрд відповідно.

Для топ-10 американських університетів і коледжів коефіцієнт утримання студентів дорівнює не менш як 95%. Найнижчий показник – в Університету Ламара. Тільки 54% його студентів дотягують до другого курсу. Зовсім трохи відстали Університет штату Теннесі й Університет Райт, у яких коефіцієнт утримання студентів після першого курсу – лише 56%. Найвищий відсоток студентів, які склали повний курс навчання, – у Вільямс-коледжу – 96%. По 89% у Єльського університету та Помона-коледжу.

     

Елітні заклади заробляють на своїх студентах чималі гроші, але при цьому вони готові допомагати їм матеріально. Середня вартість навчання у вишах топ-50 – $59 000 на рік. Але претендувати на різні гранти та стипендії можуть майже 53% студентів. Виняток – Військова академія США. Навчання в ній безплатне. В університетах Ліги Плюща (об'єднання восьми приватних університетів. – Forbes) студенти менше влазять у борги, які йдуть на оплату навчання.

Лише 8% студентів у Принстоні беруть із цією метою кредити в банках. Для Єля і Гарварда цей показник дорівнює 9% і 11% відповідно. Найнижчий відсоток студентів, які беруть кредити для оплати навчання, у Коледжу Озарк і Коледжу Баруха – по 6%. Ці виші входять у структуру Міського університету Нью-Йорка. Водночас 96% студентів Тихоокеанського університету штату Орегон і Непорочного університету в Пенсільванії вчаться в борг.

Багато престижних державних вишів США значно дешевші за приватні заклади аналогічного рівня. Серед урядових установ найвище – на 37-му місці – розташувався Каліфорнійський університет у Берклі. До топ-50 також входять Вірджинський університет та коледж Вільгельма і Марії (40-ве і 41-ше місця відповідно), а також Мічиганський університет в Енн-Арборі, який посідає 45-ту сходинку.

Як стати «своїм в Америці»

Завдяки великій кількості стипендій і грантів, на які можуть претендувати іноземні студенти, виші США популярні серед українців. Щоб поїхати навчатися відразу по закінченню школи, потрібно заповнити стандартні анкети, написати вступне есе, надати документи про освіту і кілька рекомендаційних листів. Крім того, знадобляться сертифікати про складання декількох тестів. Насамперед це TOEFL (про достатній рівень знання англійської мови), а також SAT або ACT (залежно від університету чи коледжу), які підтвердять достатній рівень підготовки для навчання у виші.

Здавалося б, формальностей не так уже й багато. Але професор і провідний науковий співробітник Київської школи економіки Павло Прокопович зазначає, що в найкращі університети США українцям дуже важко вступити. Більшість наших співвітчизників прагне вступити на докторантуру в інших американських вишах, трохи менш престижних. Там вони здобувають спочатку магістерський ступінь (перші два курсу), а потім – ступінь Ph.D. На це піде ще три-чотири роки. Саме так вчинили семеро учасників рейтингу Forbes Top Economic Thinkers. Решта фігурантів списку теж закінчували докторантуру в США, а ступінь магістра здобували в Україні чи Європі.

Щоб вступити на магістерську чи докторську програму, необхідно мати як мінімум ступінь бакалавра. Крім того, потрібно скласти тести TOEFL і GRE, які підтверджують необхідний рівень підготовки бакалаврів. Кожен університет визначає свої мінімальні бали в цих тестах.

Щоб компенсувати університетові витрати на навчання, більшість студентів докторських програм або викладає, або працює асистентами. Зазвичай на це йде до 20 годин на тиждень. Іноді абітурієнтів просять самостійно покрити витрати за перший рік навчання. «Оскільки вони вимірюються десятками тисяч доларів, зазвичай це майже те ж, що й відмова у прийомі для аплікантів з України», – розповідає Прокопович. У хороших університетах на одне місце в магістратурі чи доктораті претендують як правило 30–50 абітурієнтів.

Студентам докторських програм стипендії, як правило, дають на першому й останньому роках навчання. «На першому – щоб допомогти адаптуватися, на останньому – щоб дати можливість дописати дисертацію», – пояснює Прокопович. Протягом перших двох років навчання студенти також зобов'язані скласти три-чотири кваліфікаційні іспити за фахом. «Якщо студент не може скласти хоча б одного з них, він втрачає право на фінансову допомогу і зазвичай змушений піти з докторської програми з дипломом магістра в кишені.

Оцінюючи виші США, Forbes враховував понад десяток параметрів. Їх розподілили за категоріями з різними ваговими коефіцієнтами: задоволеність студентів (25%), успішність випускників (32,5%), заборгованість студентів за навчання (25%), коефіцієнт тих, хто пройшов повне навчання, (7,5%) й успіхи у навчанні (10%).

Перша десятка рейтингу

Вільямс-коледж

 • Дата заснування: 1793.
 • Штат: Массачусетс.
 • Річна вартість навчання: $61 850.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 2 124.

Вільямс-коледж також посідає першу сходинку рейтингу гуманітарних коледжів США за версією US News & World Report. 53% студентів вишу отримують фінансову допомогу, яка покриває витрати на навчання та проживання. Середній обсяг субсидії – $46 000 на рік. 2013-го студентами коледжу стали тільки 16,8% від загальної кількості охочих навчатися в ньому. Серед відомих випускників – Луїза Глюк, лауреат Пулітцерівської премії 1993 року в номінації «Поезія».

Стенфордський університет

 • Дата заснування: 1891.
 • Штат: Каліфорнія.
 • Річна вартість навчання: $60 749.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 18 519.

Кампус Стенфордського університету – один із найбільших у США. Його територія сягає майже 3500 га. Тут приділяють багато уваги спортивним успіхам студентів. Із 1912 року студенти університету завойовували медалі на всіх без винятку Олімпійських іграх (усього 244 медалі, з яких 129 – золотих). Серед студентів і випускників Стенфорда – засновники Google, Hewlett-Packard, Nike, Sun Microsystems і Yahoo!. Сьогодні в Стенфорді викладають українці Сергій та Ліля Маляри.

Суортмор-коледж

 • Дата заснування: 1864.
 • Штат: Пенсильванія.
 • Річна вартість навчання: $60 671.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 1552.

Суортмор – один із перших вишів у США, де почали практикувати мішане навчання юнаків і дівчат. Заклад належить до консорціуму Tri-College, в який входять ще два коледжі Філадельфії – Хейверфорд і Брін Маєр. Студенти цих вишів можуть слухати курси в будь-якому із трьох коледжів, а також мають доступ до єдиної бібліотеки, яка нараховує понад три мільйони книжок. Суортмор закінчив Роберт Зеллік, президент Світового банку (2007–2012).

Принстонський університет

 • Дата заснування: 1746.
 • Штат: Нью-Джерсі.
 • Річна вартість навчання: $55 832.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 7 975.

У перерахунку на одного студента ендаумент Принстонського університету становить $2 282, що робить його найбагатшим вишем у світі. Поряд із Колумбійським університетом, Гарвардом, Корнеллом, Дартмутом, Єлем, Браунським і Пенсильванським університетами, Принстон входить в асоціацію «Ліга плюща». Серед випускників університету – президенти США Джеймс Медісон і Вудро Вільсон, а також перша леді США Мішель Обама. У Принстоні працювали в цілому 36 нобелівських лауреатів.

Массачусетський технологічний інститут

 • Дата заснування: 1861.
 • Штат: Массачусетс.
 • Річна вартість навчання: $59 020.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 11 189.

Массачусетський технологічний інститут вважають одним із найкращих у сфері інженерії та природничих наук. Стати його студентом – уже досягнення. 2014 року двері університету відкрилися лише для 8% охочих. Випускники 27 разів ставали лауреатами Нобелівської премії. Освіту в цьому виші здобули голова ФРС США (2006–2014) Бен Бернанке і генеральний секретар ООН Кофі Аннан (1997–2006 роки).

Єльський університет

 • Дата заснування: 1701.
 • Штат: Коннектикут.
 • Річна вартість навчання: $61 620.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 11 906.

Єльський університет належить до найстаріших вишів США. За більш ніж 350-річну історію йому вдалося зібрати у своїй бібліотеці понад 15 млн книжко (другий показник для університетських бібліотек США). Свою нинішню назву виш здобув 1718 року, коли губернатор Британської Ост-Індійської компанії Елайху Єль пожертвував у бюджет закладу 800 фунтів стерлінгів. В Єлі навчалося п'ятеро президентів США, а 52 нобелівські лауреати були пов'язані з ним як студенти чи члени викладацького складу. 2013 року до цього університету змогли вступити тільки 6,7% охочих.

Гарвардський університет

 • Дата заснування: 1636.
 • Штат: Массачусетс.
 • Річна вартість навчання: $59 950.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 рік): 28 147.

Незважаючи на те, що Гарвард вважають найбільшим університетом, у нього найнижчий у світі коефіцієнт прийому абітурієнтів на бакалаврські програми. 2013-го цей показник становив рекордні 5,8%. Гарвард також володіє найбільшим у світі ендаументом ($32,2 млрд).

Тільки 1977 року (після злиття з жіночим Коледжем Редкліфф) в університеті почали викладати одночасно і чоловікам, і жінкам.

Помона-коледж

 • Дата заснування: 1887.
 • Штат: Каліфорнія.
 • Річна вартість навчання: $59 730.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 1 607.

Помона належить до консорціуму «Коледжі Клермонта», який об'єднує п'ять вишів, розташованих у каліфорнійському містечку Клермонт. Як і в Соуртморі, резиденти Помони мають доступ до навчальних програм і матеріалів асоційованих закладів. Студентам вишу дозволено планувати свій курс так, щоб відвідувати до 50% занять в інших коледжах консорціуму. Серед випускників Помони – лауреат Пулітцерівської премії 1975 року Мері Шміч, колишній головний редактор The New York Times Білл Келлер та багато інших видатних діячів культури.

Військова академія США

 • Дата заснування: 1802.
 • Штат: Нью-Йорк.
 • Річна вартість навчання: $0.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 рік): 4 592.

Щоб стати кадетом Військової академії США, недостатньо просто подати документи на вступ. Заявку розглянуть лише якщо є рекомендації вищого рівня – від президента/віце-президента США чи, що імовірніше, члена конгресу. Більшість випускників після закінчення навчання продовжують служити в армії США у званні другого лейтенанта. Іноземні кадети можуть повернутися в армії своїх країн. Випускниками академії були президенти США Улісс Грант і Дуайт Ейзенхауер.

Амхертський коледж

 • Дата заснування: 1821.
 • Штат: Массачусетс.
 • Річна вартість навчання: $61 544.
 • Кількість студентів (станом на липень 2014 року): 1 817.

Амхерт – один із членів «Консорціуму п'яти коледжів», до якого входять топові виші Західного Массачусетса. Програми цих закладів тісно інтегровані, а між кампусами курсують регулярні автобусні рейси. Близько 60% випускників Амхерта роблять щорічні пожертвування в його ендаумент – це один із найвищих показників серед коледжів у США. Серед спонсорів – лауреати «Оскара», «Тоні», «Греммі» та «Еммі», а також Нобелівської премії.

Кэролайн Ховард, Богдан Хлімоненко, Forbes.ua

Forbes.ua
06.08.2014