Як отримати грант на навчання за кордоном

Колишні стипендіати курсу європейської програми «Erasmus Mundus» діляться своїм досвідом

Як отримати грант на навчання за кордоном

Шлях до тієї чи іншої європейської стипендії бажано розпочинати зі знайомства з європейською системою освіти, радить Олена Орлова. Тоді, на її думку, вдасться уникнути різних неприємних несподіванок. Ця дівчина з України знає, про що каже: ще не так давно вона сама була стипендіаткою курсу програми «Erasmus Mundus» і вивчала математичну економіку в університетах Білефельда, Парижа та Барселони.

«В Україні студенти, зокрема на курсах магістерських програм, навчаються за підручниками, а в Європі дуже часто за науковими статтями», – каже Олена Орлова. Тому, перед тим як подавати документи на стипендію, українським студентам варто прочитати кілька наукових статей професорів європейських університетів на вибрану тему, аби збагнути, чи все їм зрозуміло, чи потягнуть вони навчання за кордоном.

Дівчина наголошує, що найважливіший етап для отримання європейської стипендії – це подання документів. Адже вступні комісії в університетах Європи не спілкуються особисто із заявниками з інших країн, а складають первинне враження про своїх майбутніх студентів виключно на підставі поданих документів, ділиться Орлова. Принаймні так діє програма «Erasmus Mundus». «Головне – це ваш український диплом. Бажано, щоб оцінки були хорошими, особливо за предмети, які потрібні на спеціальності, на яку ви подаєтесь. Це ж конкурс документів, тому вони повинні бути ідеальними», – наголошує Олена.

Хваліть себе, але обґрунтовано


Особливу увагу слід приділити мотиваційному листу. У ньому заявник повинен коротко розповісти, що його спонукало вибрати навчання в Європі саме за тією спеціальністю, на яку він подає документи. «Не бійтеся себе хвалити. Напишіть у своєму мотиваційному листі, що ви працелюбний, цілеспрямований. Але обов’язково вкажіть, чому саме ви такий класний. Наприклад, бо робили якийсь суперпроект чи ще щось», – радить колишня стипендіатка з України Вікторія Мудрак, яка вивчала соціологію в Іспанії, Нідерландах та Ірландії.

Не пишіть у мотиваційному листі, що ви все життя мріяли жити в Італії чи десь іще, усе мусить бути по суті, наголошують колишні стипендіати Erasmus Mundus. «Я на одну сторінку тексту цього мотиваційного листа витратила місяць. Якщо ви за день до дедлайну починаєте його гарячково писати, перекладаючи слова на англійську абияк, то можете забути про успіх. Написати цей лист – велика робота», – зазначає Христина Кузнєцова, яка, отримавши стипендію Erasmus Mundus, два роки вивчала садівництво й біотехнології в університетах Мюнхена, Болоньї та Відню.

Іноземні мови – ваш плюс


Як наголошує Христина Кузнєцова, знання англійської є визначальним для претендента на європейську стипендію, адже всі два роки магістратури доведеться слухати лекції та складати іспити саме англійською. «Знати мову країни, де ти вчишся, не обов’язково, адже університети пропонують вивчити її безкоштовно на мовних курсах упродовж строку навчання. Утім, якщо ви додатково знаєте німецьку чи італійську – це плюс на вашу користь», – наголошує Христина Кузнєцова.

Нині всі дівчата повернулись після магістратури в європейських університетах назад в Україну. Вікторія Мудрак працює в міжнародній громадській організації «Erasmus Mundus Association», Христина Кузнєцова планує заснувати власну компанію, Олена Орлова збирається поступити в аспірантуру в ЄС і згодом працювати у представництвах міжнародних організацій по всьому світу. Усі вони відзначають, що отримання стипендії Erasmus Mundus перевернуло їхній світогляд. «Під час навчання ви відкриваєте для себе не тільки Європу, а й цілий світ. Після цього змінюються твої уявлення про світ, і ти бачиш Україну під іншим кутом», – поділилась Олена Орлова.

До речі, більшість конкурсів на отримання освітніх стипендій та грантів Євросоюзу за програмою «Erasmus Mundus» розпочинаються у грудні.

Німецька хвиля
28.11.2013