Польща чи Україна: де краще здобувати вищу освіту
PR

За умови правильного підходу вища освіта у Польщі стає запорукою успішної кар’єри

Польща чи Україна: де краще здобувати вищу освіту

Вибір країни навчання – це перший крок до дорослого життя. Вища освіта відкриває горизонти майбутньої кар'єри. Де її починати – рішення за абітурієнтом.

За статистикою, не всі студенти закінчують здобувати вищу освіту за кордоном. І найчастіше це відбувається через неправильно обрану країну та навчальний заклад, а також через відсутність підготовки до здобуття іноземної освіти.

Щоб уникнути подібних ризиків, на етапі вступу необхідно зосередитись на двох головних питаннях:

1. У якій країні ви плануєте навчатись? Вибір залежить від особистих якостей, побажань та  можливостей майбутнього студента.

Що ви хочете отримати від освіти за кордоном? Це допоможе обрати країну, що максимально задовольняє ваші потреби.

Вже понад 18 років Бізнес Центр «ІНЖЕК» працює у сфері освіти та допомагає абітурієнтам зробити один з найважливіших виборів у їх житті. Тому, спираючись на свій досвід, фахівці центру порівняють особливості навчання у Польщі та Україні.

Скільки років навчаються на бакалавра та магістра?

В Україні ступінь бакалавра здобувають 4 роки, і потім ще 1 або 2 роки – ступінь магістра.

У Польщі вищу освіту можна здобути швидше: три роки бакалаврату та один рік магістратури.

Яка вартість навчання за рік?

Навчання в Україні коштує в середньому 500 євро. Протягом 4–5 років вартість контракту може змінюватися. Оплата здійснюється у гривнях та не прив’язана до курсу валют.

Польща пропонує контракти від 950 євро на рік, якщо вчитися польською мовою, і 2000 євро, якщо обрати англійську програму. Протягом всього навчання вартість щорічного контракту в євро не змінюється.

Скільки коштує житло?

Якщо навчатись у рідному українському місті, то в оренді житла не буде потреби. Крім того, для іногородніх та іноземних студентів українські університети виділяють гуртожитки. Ще один варіант – орендувати квартиру з друзями.

Кількість гуртожитків у приватних польських закладах вищої освіти доволі обмежена. Найчастіше студенти після першого року навчання орендують квартиру разом з друзями. Середня вартість житла приблизно $200 на місяць.

Які документи потрібні для вступу?

В Україні всі заклади вищої освіти вимагають атестат та сертифікат НМТ (національного мультипредметного тесту).

Значна частина польських закладів вищої освіти вимагає лише атестат та додаток до нього, сертифікат НМТ у більшості випадків не потрібен.

Які терміни вступу?

В Україні вступна кампанія на бакалавріат триває протягом липня - серпня.

У Польщі вступна кампанія на бакалавріат починається в березні і триває до кінця вересня.

Якою мовою можна вчитися?

В Україні студенти навчаються державною мовою. Але в деяких закладах вищої освіти є спеціальності з англомовним навчанням.

У Польщі навчання здійснюється польською, англійською або українською мовою. Майже всі заклади вищої освіти вимагають знання іноземних мов на рівні В1, В2.

Якщо володіння на такому рівні відсутнє, не варто засмучуватись, адже у деяких університетах студенти можуть здобувати вищу освіту рідною українською мовою.

Утім, список таких університетів обмежений, тож краще звертатися за підбором вишу до кваліфікованої агенції. Або ж ви можете вивчати польську мову на базі закладу вищої освіти протягом підготовчого року. 

Окрім того, деякі заклади вищої освіти пропонують інтенсивний курс перед початком навчання.

Чи можна отримати вищу освіту онлайн?

Деякі університети в Польщі пропонують можливість отримати освіту онлайн, що дозволяє студентам навчатися зручно і ефективно, не покидаючи своїх домівок.

Якщо громадянин України вступає та навчається дистанційно у польському закладі вищої освіти, він має усі переваги, які надаються студентам денної форми навчання в університеті України.

Компанія Бізнес Центр «ІНЖЕК» може допомогти з вибором університету, що надає вищу освіту в Польщі. Вступник буде вважатися студентом денної форми навчання на офіційній підставі.

Чи є можливість безкоштовного навчання?

В Україні сумарна кількість бюджетних місць визначається державою. Також є пільгові категорії, які дозволяють навчатися безкоштовно.

Основна вимога для безкоштовного навчання у польських закладах вищої освіти – це знання польської мови на рівні С1.

Студенти з польським корінням також мають право навчатися на бюджетній основі та отримувати стипендію.

Чи є програми студентського обміну?

Так, в обох країнах існує багато різноманітних міжнародних програм з обміну студентами.

Чи є програми подвійного диплома?

Програми подвійних дипломів дозволяють студентам здобувати освіту одночасно у двох навчальних закладах: одну в університеті країни навчання, другу – в іноземному виші. Після закінчення навчання студент отримує дипломи одразу двох закладів вищої освіти.

Подвійні дипломи можна здобувати як в Україні, так і в Польщі.

У яких країнах визнаються здобуті дипломи?

Дипломи України можна підтвердити в США і країнах ЄС. Процедуру визнання вітчизняного диплома полегшує приєднання до Болонської системи.

Окрім того, Україна підписала міжурядові угоди про взаємне визнання документів про освіту з 20 країнами, серед них країни СНД, Словаччина, Угорщина, Польща, Естонія, Грузія, Болгарія тощо.

Диплом польських закладів вищої освіти визнається в усіх країнах Європейського Союзу, тому з ним кожен випускник має можливість працевлаштуватися в будь-якій європейській країні.

Чи можна працювати під час навчання?

Трудове законодавство України не передбачає обмежень стосовно поєднання роботи та навчання у закладі вищої освіти, у тому числі для студентів денної форми. Але поєднувати роботу та очну освіту доволі складно через насиченість програми.

Студенти Польщі можуть працювати та навчатися одночасно. Зазвичай труднощів у поєднанні не виникає, оскільки розклад та програма занять передбачає багато часу на самостійну освіту та менше занять в аудиторіях.

Які є можливості для подорожей?

У нинішній ситуації студенти не мають права перетинати кордон. Студент має право вільно подорожувати та відпочивати в Україні.

При наявності підстави для виїзду з України студенти, що навчаються у Польщі, можуть легко та недорого подорожувати країнами ЄС.

Тож як не помилитися з вибором навчального закладу?

Щоб дізнатися, який університет найкраще відповідає вашим побажанням та можливостям, необхідно звернутись до спеціалістів з закордонної освіти.

Команда Бізнес Центру «ІНЖЕК» має налагоджені контакти з ТОП університетами України та Європи. На прикладі наших студентів ми впевнились, що за умови правильного підходу освіта у Польщі стає запорукою успішної кар’єри.

Окрім підбору закладу вищої освіти, фахівці центру також допомагають зібрати документи, подати заяву на вступ та безперервно консультують протягом всього шляху здобування освіти.

Отримати консультацію можна у соцмережі Instagram або за телефоном +38 099-674-82-71 (Telegram, WhatsApp), менеджер Наталія.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
15.06.2023