Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Польщі Державні виші Польщі стають доступнішими
Державні виші Польщі стають доступнішими

Протягом наступних 6 років буде відбуватися масове закриття слабких приватних вишів Польщі

Державні виші Польщі стають доступнішими

Правильний вибір навчального закладу за кордоном - завжди нелегка справа, особливо це відповідально, коли в освітній галузі цієї країни відбуваються серйозні зміни. У зв’язку з освітніми реформами та суттєвим демографічним чинником кількість приватних навчальних закладів в Польщі почала стрімко зменшуватись, а через шість років прогнозується, що п’ять вишів з шести буде зачинено. Звісно, такі явища не можна ігнорувати, обираючи польський виш. Спеціалісти польсько-української освітньої програми «ОсвітаПоль» підготували детальне роз’яснення з цього приводу.

У 2010 році у Польщі налічувалося 455 вищих навчальних закладів, з яких  127 – державні виші, 328 – приватні. Станом на 2017 рік кількість державних закладів не змінилася, проте з приватних залишилося лише 302. Експерти прогнозують, що протягом наступних 6 років буде відбуватися масове закриття слабких, невеликих приватних навчальних закладів, і до 2022 року їх залишиться лише 50.

Причин такого суттєвого переформатування освітнього ринку декілька:

  • суттєве підвищення привабливості та доступності державних ВНЗ;
  • перенасичення ринку пропозиціями від вишів;
  • демографічні зміни в польському суспільстві;
  • підвищення попиту на професійно-технічну освіту.

На зворотній процес, що призводить до зменшення кількості приватних вишів, значним чином вплинула освітня реформа та потужні державні університети. Після вступу Польщі в ЄС державні ВНЗ та солідні приватні заклади отримали суттєву фінансову допомогу. За цей час вони розвивалися, вдосконалювали технічну та матеріальну базу, піднімали кадровий рівень. З 2015 року, коли на законодавчому рівні державним університетам було дозволено самостійно вирішувати цінову політику на послуги для іноземних громадян, вони стали суттєвою конкуренцією приватним закладам.

Чому важливо знати про переформатування освітнього ринку?

У зв’язку зі змінами в законодавстві державні ВНЗ, в тому числі ТОПові, стали доступними майже на рівні з приватними. Так до прикладу, Ягеллонський університет, найстаріший вищий навчальний заклад Європи, пропонує цікаві освітні пропозиції вже від 915 € за рік, а середня ціна на навчання у багатьох солідних державних університетах стала 1000-1200€ за рік.

Банкрутуючі приватні ВНЗ пробують продовжити своє життя саме за рахунок іноземців, зокрема українців. Вони заманюють студентів цікавими у фінансовому плані пропозиціями та співпрацюють з посередниками на вигоду останнім. Так, обіцяючи надвисоку комісію посередникам, вони їх стимулюють до нечесної гри. Тому бути уважним не завадить, адже розраховуючи на значну комісію за студента, посередник зменшує платню на свої послуги, розуміючи, що все одно йому вигідно. У такій ситуації страждає лише абітурієнт, який, купившись на смачні обіцянки та низьку ціну, вступає до банкрутуючого закладу, що врешті зачиниться.

Проте ні в якому разі не варто остерігатися приватних вишів як таких, адже як в усьому світі, одні з найвідоміших і найпотужніших навчальних закладів - саме у приватній власності. Солідні та якісні приватні вузи завжди будуть серйозною конкуренцією для державних, тому що з більшою увагою дбають про студента, ставлячи його потреби на перше місце. Варто бути обачним та правильно обирати навчальний заклад та чесного посередника для вступу в нього.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
24.01.2018

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!