Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Польщі Кількість приватних ВНЗ Польщі скорочується
Кількість приватних ВНЗ Польщі скорочується

Банкрутуючи, деякі приватні польські ВНЗ продовжують своє життя за рахунок іноземців, в тому числі українців

Кількість приватних ВНЗ Польщі скорочується

Через освітні реформи та суттєву демографічну кризу кількість приватних навчальних закладів в Польщі почала стрімко скорочуватись, а через шість років прогнозується, що п’ять вишів з шести буде ліквідовано.

У зв’язку з цим освітня програма «ОсвітаПоль» радить українським абітурієнтам під час вибору польського університету для майбутнього навчання не ігнорувати ці тенденції.

Статистика свідчить про те, що у 2010 році у Польщі налічувалось 455 вищих навчальних закладів, з яких 127 державних та 328 приватних вишів. Станом на 2016 рік кількість державних закладів не змінилася, проте з приватних залишилося 302.

Експерти прогнозують, що протягом наступних шести років буде відбуватися закриття неконкурентоспроможних, невеликих приватних навчальних закладів, і до 2022 року їх залишиться лише 50.

Фахівці називають декілька причин такого суттєвого переформатування освітнього ринку, зокрема, суттєве підвищення привабливості та доступності державних ВНЗ, перенасичення ринку пропозиціями навчання, демографічні зміни в польському суспільстві та підвищення попиту на професійно-технічну освіту.

Також на процес, що призводить до скорочення кількості приватних вишів, значним чином вплинула освітня реформа та потужні державні університети. Після вступу Польщі в ЄС державні ВНЗ та солідні приватні заклади отримали суттєву фінансову допомогу. За цей час вони розвивалися, вдосконалювали технічну та матеріальну базу, піднімали кадровий рівень. З 2015 року, коли на законодавчому рівні державним університетам було дозволено самостійно вирішувати цінову політику на послуги для іноземних громадян, вони склали суттєву конкуренцією приватним закладам.

У зв’язку зі змінами в законодавстві державні ВНЗ, в тому числі топ-університети, стали доступними майже на рівні з приватними.

Так, до прикладу, Ягеллонський університет, найстаріший вищий заклад Європи, пропонує цікаві освітні пропозиції вже від 915 € на рік, а середня вартість на навчання у багатьох солідних державних університетах стала 1000-1200€ на рік.

Банкрутуючи, деякі приватні ВНЗ намагаються продовжити своє життя саме за рахунок іноземців, зокрема, українців. Вони заманюють студентів цікавими у фінансовому плані пропозиціями та співпрацюють з посередниками. Так, обіцяючи надвисоку комісію посередникам, вони стимулюють їх до нечесної гри.

Тому треба бути уважними, адже, розраховуючи на значну комісію за студента, посередник зменшує платню на свої послуги. У такій ситуації страждає лише абітурієнт, який, обравши «смачні» обіцянки та низьку ціну, вступає до банкрутуючого закладу.

Проте ні в якому разі не варто остерігатися приватних вишів як таких, адже, як в усьому світі, одні з найвідоміших і найпотужніших навчальних закладів знаходяться саме у приватній власності.

Солідні та якісні приватні університети завжди будуть серйозною конкуренцією для державних, тому що з більшою увагою дбають про студента, ставлячи його потреби на перше місце. Варто лише бути обачним та правильно обирати навчальний заклад та чесного посередника для вступу в нього.

ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
19.01.2017

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!