Польща розширює сертифікацію знання польської мови

Уряд Польщі збільшив доступ іноземців до сертифікаційних іспитів з польської мови

Польща розширює сертифікацію знання польської мови

Радою Міністрів Польщі прийнято Проект поправок до Закону про польську мову, ініційованому Міністерством науки та вищої освіти Польщі. Нові положення, внесені до Проекту, дозволять істотно розширити іноземним громадянам (зокрема, українцям) доступ до іспитів та сертифікатів, що підтверджують знання польської мови.

«Нові положення дозволять більшій кількості людей скласти сертифікаційні іспити з польської мови як іноземної. Підготовлено нормативні документи, призначені для іноземних економічних партнерів, іноземних абітурієнтів польських ВНЗ, людей, які пов'язують свою діяльність або кар'єру з Польщею, в тому числі, які претендують на польське громадянство. Нові положення полегшать їм отримання офіційного доказу знання польської мови як іноземної», - повідомляє Інформаційний центр уряду Польщі.

Міністр науки та вищої освіти Польщі Лена Коларська-Бобінська зазначає, що серед іноземців безперервно зростає інтерес до вивчення польської мови. «Збільшилась, відповідно, й необхідність підтвердити їх знання. У 2012-2013 роках кількість людей, які складали іспит з польської мови, збільшилася вдвічі: приблизно з тисячі до більш ніж двох тисяч. Отже, наявна система сертифікації вимагає поліпшення і розширення її доступності», - підкреслює міністр.

До сьогоднішнього дня за проведення іспитів та отримання сертифікатів, що підтверджують знання польської мови як іноземної, відповідала Державна сертифікаційна комісія. Після змін ця система буде децентралізована. Колишню комісію замінить Комісія у справах сертифікації знань польської мови як іноземної, яка буде лише координувати і контролювати роботу системи.

Більше того, іспити, які підтверджують знання польської мови як іноземної, зможуть проводити польські та закордонні вищі навчальні заклади (у тому числі українські), які здійснюють навчання в області польської філології, а також інші освітні організації, що діють на території Польщі або за кордоном (в Україні), наприклад, мовні школи, інститути та польські школи за кордоном. Щоб отримати повноваження проводити сертифікаційні іспити, вони повинні будуть мати стаж викладання польської мови не менше трьох років на будь-яких курсах або практичних заняттях з польської мови.

Перший дозвіл на проведення іспитів надаватиметься строком на два роки, а наступні максимум на п'ять років. «Це забезпечить можливість регулярного оцінювання якості роботи освітніх організацій, уповноважених на проведення іспитів, і забезпечить їх належний рівень», - повідомляє Інформаційний центр уряду Польщі.

Згідно з новими положеннями закону збільшиться також і кількість рівнів сертифікації знання польської мови. Замість колишніх трьох, сертифікаційні випробування з яких проводилися Державною комісією Польщі, тобто B1 (Intermediate), B2 (Upper-intermediate) і рівні носія мови - C2 (Proficient), будуть введені десять рівнів офіційної сертифікації: шість від A1 до C2 (А1, А2, В1, В2, С1, С2), а також чотири рівня, розроблені з урахуванням потреб дітей та підлітків. Таке рішення прийнято відповідно до системи Загальноєвропейських компетенцій володіння іноземною мовою (CEFR). «Це має полегшити, наприклад, міжвузівський обмін студентами», - йдеться в повідомленні Інформаційного центру уряду Польщі.

В результаті запропонованих законодавчих змін розширенню буде підлягати також і категорія осіб, які зможуть отримати сертифікат про знання польської мови як іноземної без необхідності складати іспит.

Nauka w Polsce
05.05.2015