Форми навчання в польських університетах

Доступні форми навчання у вищих навчальних закладах та університетах Республіки Польща

Форми навчання в польських університетах

Стаціонарна (studia stacjonarne) – форма навчання, в якій (відповідно до ст. 2, п. 1 (12) закону «Про вищу освіту» від 27 липня 2005 року) не менше 50 % навчальної програми читається у безпосередній присутності викладачів і студентів. Стаціонарне навчання проводиться в будні дні, максимум з понеділка по п'ятницю. Як правило, з 8:00–9:00 до 16:00–17:00 години. Тим не менше, багато польських університетів виділяють 1–2 дні на тиждень (крім вихідних) для самостійної роботи студентів поза стінами ВНЗ. Стаціонарне навчання є пріоритетним у системі вищої освіти Польщі.

Нестаціонарна (studia niestacjonarne) – відповідно до ст. 2, п. 1 (13) закону «Про вищу освіту» від 27 липня 2005 року – це інша, ніж стаціонарна, форма навчання, особливості якої прописуються та затверджуються сенатом вищого навчального закладу. Дана форма вимагає безпосередньої присутності викладачів і студентів при реалізації мінімум 25 % навчальної програми. При цьому не менше 60 % програми повинно повністю відповідати програмі стаціонарної форми. Навчання в основному триває на один чи два семестри довше, ніж стаціонарне, і є платним як у державних, так і у приватних ВНЗ Польщі. Нестаціонарна форма діє як для І (бакалавріат), так і для ІІ (магістратура) ступеня вищої освіти:

а) заочна (niestacjonarne, zaoczne) – заняття проходять два рази на місяць (тобто раз на два тижні) або щотижня (рідше) у вихідні дні з ранку (з 8:00–9:00) до самого вечора (до 21:00). Як правило, вони починаються вже із п'ятниці (із 16:00–17:00). Однак такі нюанси вирішуються сенатом конкретного ВНЗ;

б) вечірня (niestacjonarne, wieczorowe) – заняття проходять у робочі дні (як і на стаціонарній формі) з понеділка по п'ятницю, але у вечірній час – після 16:00;

в) екстернат (studia eksternistyczne) – особлива форма навчання, дозвіл на яку можна отримати від сенату ВНЗ тільки в індивідуальному порядку. Екстернат призначений для студентів заочної форми навчання, які опинились у важкій життєвій ситуації (чому має бути документальне підтвердження), і надається тим, хто вже успішно завершив перший рік навчання. Студенти екстернату продовжують навчатися за програмою заочного навчання, але тепер мають право не приходити на лекційні та практичні заняття, а освоювати все вдома самостійно на підставі списку тем і матеріалів, виданих викладачами. Для таких студентів екзаменаційна сесія передбачена тільки наприкінці академічного року, причому дати іспитів не фіксуються, а встановлюються за домовленістю.

Індивідуальне навчання (szkolenia indywidualne, indywidualna organizacja studiów (IOS)) – це також особлива форма навчання, рішення про переведення на яку розглядається з урахуванням конкретного випадку, але не раніше ніж завершиться перший рік навчання. Передбачена вона для успішних студентів стаціонарної форми навчання як з урахуванням обставин, що склались, так і в якості заохочення (програми, що фінансуються різними міжнародними освітніми фондами). Перевагами є індивідуалізований контент навчальної програми, в якому ступінь складності матеріалу співвідноситься з рівнем конкретного студента, темпом програми, строками складання іспитів і прямою й непрямою допомогою викладача.

E-learning (Інтернет-навчання, електронне навчання, дистанційне навчання) – форма, яка передбачає процес викладання й навчання за допомогою персонального комп'ютера та Інтернету без фізичної присутності студента в аудиторії. Найчастіше вона є доповненням традиційної форми навчання у ВНЗ або її частиною, рідше – самостійною формою отримання освіти (в основному курси). Форма навчання E-learning є економічно більш вигідною й на даному етапі активно розвивається у ВНЗ Польщі.

Освіта.ua
09.09.2014