Польські ВНЗ запрошують тих, кому за сорок

Нові програми дозволять людям старшого віку отримати бажану вищу освіту в Польщі

Польські ВНЗ запрошують тих, кому за сорок

Новим і вже популярним трендом у сфері польської вищої освіти сьогодні є впровадження спеціальних навчальних програм для студентів у віці 40+. Поки що дані програми є прерогативою виключно державних навчальних закладів.

Напрям "40 плюс" – це новаторська ідея державних університетів Польщі, що виникла у відповідь на зниження кількості молодих слухачів.

Перші факультети, призначені для студентів старшого віку, з'явились у 2013/2014 навчальному році. Такі програми діятимуть у різних ВНЗ. Навчання буде безкоштовним, широкоформатним і завершиться захистом дипломної роботи рівня ліценціата (І ступеня вищої освіти, бакалаврат). Є один істотний нюанс: навчання проводиться після 16-ти годин дня, щоби працюючі студенти мали можливість навчатися з максимальним комфортом.

"З одного боку, це чистий прагматизм. Оскільки на деяких напрямах просто не вистачає молоді, ми й вирішили вийти із пропозицією назустріч іншій групі потенційно зацікавлених слухачів. Різні бувають ситуації: є люди, які рано почали працювати, так і не встигнувши реалізувати свої плани здобуття вищої освіти, або виїжджали із країни, створювали сім'ї. А сьогодні, коли ситуація стабілізувалась, вони бажають продовжити навчання. Головне, вони вчитимуться за тією ж програмою, що й молоді студенти, а також матимуть право на соціальні стипендії та стипендії за хорошу успішність", – розповідає професор Ян Снопко з університету в Білостоці. ВНЗ цього року відкриє напрям "40+", так само, як і Інститут історії та політичних наук, яким він керує.

Для студентів старшого віку програми відкривають також університет Миколи Коперника в Торуні та Поморська академія у Слупську. Однак найбільшу кількість пропозицій підготував Зеленогорский університет, який планує запустити цілих сім нових напрямів для даної категорії студентів. Серед них – історія, соціологія, живопис і бізнес-комунікація російською мовою.

Ті, хто вже проводить заняття зі студентами 40+, дуже хвалять цю групу. "Старші слухачі мають мислення, що оперує причинно-наслідковими зв'язками, люблять пізнавати першооснови та отримувати різні ефекти. Це означає, що процес навчання для них надзвичайно цікавий. У свою чергу, молоді люди частіше мислять тестовими категоріями, вирішуючи проблеми за принципом "так" чи "ні", – пояснює професор Річард Зарадни, директор Інституту політології UZ.

Такої ж думки дотримується й доктор Каспер Пенсарскі з Поморської академії у Слупську, де з минулого року активно працює напрям "Історія для осіб 50+".

"На відміну від молодих студентів вони регулярно приходять на заняття, причому їх залученість порою доходить до гучних і повних експресії дискусій, а потім перетворюється на дуже продуктивні результати. Вони абсолютно не відстають від молодих, а часто навіть перевершують їх. За оцінки борються до самого кінця", – хвалить своїх студентів доктор Пенсарські.

Не дивлячись на те що в назвах нових напрямів і присутні примітки "30+", "40+" чи "50+", представники вищих навчальних закладів застерігають від поспішного розкладання по настільки стереотипних "поличках".

"Це всього лише умовність, питання домовленості, адже переважна більшість наших студентів – це люди ще старше. Серед них є навіть ті, кому більше шістдесяти років", – повідомляє професор Зарадни.

Відсутність таких обмежень може спрацювати й у зворотному порядку. При прийомі на напрями типу "40+" потрібний лише атестат зрілості. У більшості ВНЗ жодних інших обмежень немає: ні вікових, ні оціночних. Це значить, що навчанням на факультетах для старших можуть скористатись також нинішні випускники середніх шкіл, які з якихось причин не здали національний "іспит зрілості" (egzamin dojrzałości). Замість того щоб вимушено вступати на платне навчання на заочну форму, вони зможуть безкоштовно навчатися за програмами "40+".

"Так, таке може бути. Підставою для прийняття буде атестат зрілості, – визнає професор Снопко й тут же відразу відзначає, – але в нас є певна кількість місць, і тільки після перевищення встановленого ліміту ми проводитимемо відбір кандидатів за даним принципом".

Професор також стверджує, що на даному етапі його вищий навчальний заклад – університет в Білостоці – розглядає напрям "40+" в якості експериментального: "Зараз ми просто відкриємо набір, а пізніше проаналізуємо, що ж із цього вийде".

В успішності напряму "40+" глибоко переконані працівники ВНЗ, задіяні у роботі приймальних комісій. Вони запевняють, що кожного тижня отримують безліч телефонних дзвінків із запитаннями від людей, які бажають повернутись на шлях освіти. Їх ентузіазм підтверджують дані Головного статистичного управління Польщі (Głównego Urzędu Statystycznego), згідно з якими у стаціонарному безкоштовному навчанні зацікавлені все більше й більше поляків старше 30-ти років. У 2008 році їх налічувалося близько 5,5 тисяч. А чотири роки потому (у 2012) – практично у два рази більше. У той же час загальна кількість студентів "30+" у Польщі скоротилась майже на 30 тис. осіб.

"Якщо казати про причини, котрі приваблюють старшу вікову групу на стаціонарне навчання в університеті, то вони різні. Одні свого часу не захопились освітою, а замість цього заснували компанію, фірму чи просто пішли на роботу, і зараз відчувають потребу заповнити цю прогалину. Інші бажають підвищити рівень наявної освіти, а треті – розвинути своє улюблене захоплення, що межує із пристрастю", – вважає професор Снопко.

Професор Зарадни дивиться на це трохи стриманіше: "Не думаю, що бум вступу на напрями "40+" триватиме вічно. Треба грамотно й мудро підбирати програму, щоб уникнути невиправдано великої кількості напрямів".

Освіта.ua
02.09.2014