Іноземні студенти в Польщі: відгуки українців

Історія, статистика і правила, що стосуються іноземних студентів у Польщі, а також відгуки українців

Іноземні студенти в Польщі: відгуки українців

Сучасний процес глобалізації обумовлює взаємозалежність та інтеграцію країн, суспільств, економік і культур. А існуючі міграційні потоки поряд з економічними причинами все частіше являють собою освітню міграцію. По суті, інтернаціоналізація і є одним з головних факторів і рушійною силою розвитку вищої освіти у світі. У зв’язку з цим Польща робить усе, щоби увійти в число країн із привабливими пропозиціями для студентської молоді з-за кордону.

Статистична інформація про іноземних студентів у Польщі

Дослідження, проведені Інститутом суспільних справ Польщі, демонструють, що перший наплив іноземних студентів у Польщу мав місце відносно пізно в порівнянні з іншими європейськими країнами, США й Канадою, власне лише в 90-х роках XX століття. Причому помітне посилення притоку в польські ВНЗ спостерігалось у середині та в кінці 90-х років. Так, у 1999 році в навчальні заклади вступили більше 6000 іноземців, а у 2001 році – 7000.

Це відбулося з кількох причин. Політичні зміни не тільки в колишньому СРСР, а й самій Польщі зробили в’їзд у країну більш легким, до того ж на той момент польські ВНЗ пропонували більш широкий вибір програм, чим привабили іноземних абітурієнтів. Але все-таки вирішальне значення мало введення нових програм отримання стипендій, у першу чергу стипендій для осіб польського походження, які мешкають більш на схід від Польщі. У результаті у групі іноземних студентів стали переважати люди з польським корінням.

Початок XXI століття ознаменував уже систематичне зростання кількості іноземних студентів. У період із 2001 по 2008 рік кількість іноземців підвищилась у більш ніж два рази (із 7380 до 15319 осіб), а протягом останніх десяти років (2001–2010) – майже у три рази, досягши 21474 осіб. У 2013/14 навчальному році їх налічується близько 30000 осіб.

При цьому іноземна молодь частіше зупиняє свій вибір на університетах (30 %), на другому місці – медичні школи (24 %) й на третьому – економічні школи (16 %).

У 2007 році найбільша кількість іноземців навчалась у Варшавському університеті (1700 осіб), Ягеллонському університеті (1290 осіб) і медичному університеті Познані (1059 осіб). Високі місця в даному рейтингу займали також медичний університет Любліна (896 осіб), медичний університет Гданьська (649 осіб), Вроцлавський університет (628 осіб), університет у Білостоку (618 осіб), Варшавський медичний університет (599 осіб) і Варшавський політехнічний університет (545 осіб).

У відповідності з постановою міністра науки й вищої освіти Польщі мінімальні щорічні збори для іноземців, які отримують освіту в державних навчальних закладах, складають: за навчання на рівні I (бакалаврат) і II ступеня (магістратура) або за єдину магістерську освіту 2000 євро; за навчання на рівні аспірантури, докторантури та післядипломної освіти, а також за навчання, що включає медичне післядипломне стажування, наукове стажування та стажування в галузі творчих спеціальностей – 3000 євро; на навчальних курсах у рамках підготовки до навчання польською мовою у ВНЗ – 2000 євро.

Описуючи ситуацію з іноземними студентами в Польщі, требі також згадати і про правовий аспект, тобто про положення, що стосуються статусу перебування у країні й можливості легального працевлаштування. Ці правила можуть відрізнятись у залежності від регіону, звідки приїхав іноземець, причому особи з території Європейського Союзу користуються більшими правами, ніж люди із третіх країн (якщо їх статус перебування у країні пов’язаний тільки з метою навчання за кордоном).

Студенти із країн ЄС у момент перетину кордону легалізують своє перебування в Польщі на основі посвідчення особистості або документа про реєстрацію (якщо залишаються на більш ніж три місяці).

Усе відбувається інакше для студентів із третіх країн, які, перетинаючи кордон, легалізують своє перебування у країні на основі візи або в рамках безвізового в’їзду. Вони повинні надати документ про вид на проживання на певний фіксований період, довідку про зарахування на навчання, підтвердження сплати, наявність медичної страховки та фінансових ресурсів для покриття коштів на утримання )мінімум 800 злотих на місяць плюс 450 злотих, якщо будуть зупинятись у членів сім’ї, суму для повернення (зворотний білет або відповідну кількість грошей: 200 злотих – у сусідню країну, 500 злотих – в іншу європейську країну, 2500 злотих – у неєвропейські країни) та вартість навчання.

Студенти з України та їхні враження

Щоби трохи ближче познайомитись із життям студентів польських ВНЗ, які приїхали зі Східної Європи (зокрема з України), автор провела інтерв’ю з Андрієм Вілком, Аліною Голічевською, Петром Вінтоняком та Анною Жук, вибираючи представників різних освітніх рівнів і різних навчальних закладів.

Андрій Вілк, Україна, 17 років, студент 1-го курсу факультету права Ягеллонського університету у Кракові

Мене багато людей питають, чому я вибрав Польщу. На це запитання однозначної відповіді нема. Одним із факторів було те, що з дитинства я мріяв учитись у країні, з якою відчуваю генетичний зв’язок, у країні моїх предків. І, перебуваючи кілька років тому у Кракові, я дізнався про Ягеллонський університет, про його унікальну історію та традиції. Ось тоді я й вирішив, що хочу вчитися власне в цьому університеті.

Щоби втілити свою мрію, я здав іспити MEN у Генеральному консульстві Польщі у Львові. І потрапив у Polonus Center при Жешовському університеті (Uniwersytecie Rzeszowskim) поруч з польсько-українським кордоном. Його ще люблячи називають «дитячим садком» («zerówką»). У ньому протягом кількох років доктор Hanna Krupińska-Łyp – директор центру та інші вчителі допомагали нам підготуватись до навчання в Польщі. Час промайну дуже швидко, і зараз я студент університету своєї мрії. Що стосується майбутнього, поки що не знаю, мені б дочекатись перших канікул.

Аліна Голічевська, Україна, магістрант сільськогосподарсько-екнонмічного факультету університету сільського господарства ім. Гуго Коллонтая у Кракові

Зараз я вже закінчую магістратуру, позаду два роки навчання, попереду – захист магістерської роботи. Мені пощастило: весь цей час я була єдиною іноземкою на курсі і, звісно, раділа увазі студентів і викладачів. І, треба сказати, мені ніколи не відмовляли в допомозі. За ці два роки довелось багато чого пережити, проблеми в деканаті, у різних офісах, консульстві, але все-таки залишились приємні спомини, тому що завжди мені зустрічались люди кваліфіковані й відкриті. Студенти теж дуже доброзичливі по відношенню до іноземців. Вони намагались мені розповісти про свою культуру та традиції, цікавились моєю країною. Тепер у мене багато друзів серед поляків, і я зовсім не відчуваю себе чужою. Світ стає більш відкритим.

Петро Вінтоняк, Україна, докторант Варшавського університету

Життя цікаве й повне сюрпризів. На даному етапі свого життя я задоволений, що знаходжусь у Польщі, мені тут добре. З іншого боку, це зовсім не означає, що мені гірше вдома, у рідній країні, де я народився й виріс. Кожний такий іммігрант, як я (назвемо це так), дуже сумує за своїми близькими, які залишились на батьківщині, й намагається при першій же можливості побачитися з ними. Але на запитання, чи залишусь я після закінчення докторантури в Польщі, у даний момент відповісти не можу. Мені здається, що всюди, де б ми не були, мірилом є сама людина, завжди є люди, які будуть скаржитись та обурюватись, де б вони не знаходились, замість того, щоби просто добре працювати.

Основна ідея мого перебування в Польщі – це можливість стати добрим спеціалістом у своїй професійній галузі, після чого можна буде використати отримані навички всюди: у Польщі, в Україні чи в будь-якій іншій країні. Для хорошого спеціаліста знайти роботу – не проблема. В Україні теж можна добре зарбляти й відчувати себе людиною. Просто мені здається, що іноді віршуємо не ми, а доля. Іноді ми отримуємо від неї чудові подарунки і просто зобов’язані ними скористуватись.

Анна Жук, Україна, студентка факультету польської та класичної філології університету ім. Адама Міцкевіча в Познані

Сама я українка, у мене немає жодного польського коріння й, відповідно, «Карти поляка», яка б дозволила мені вчитись у Польщі безплатно, тому довелось отримати латну освіту. І можу сказати, що оплата тут варіюється в залежності від факультету й вибраного напряму. Зокрема, за рік навчання на факультеті польської та класичної філології я повинна була заплатити величезну для мене суму – 2500 євро. Визнаю, із самого початку це було головною перепоною для мого вступу. Але мрії треба втілювати, й батьки мене дуже підтримали, у тому числі фінансово, після чого я зважилась поступати. Потім уже дізналася, що можна подати прохання про зниження плати, що я і зробила. Мою заяву роздивились, і тепер я сплачую 1250 євро за рік. Моя мрія втілилась: я вчусь в одному з найкращих ВНЗ країни, познайомилася з багатьма чудовими людьми, без яких уже не уявляю своє подальше життя, і, може, це прозвучить банально, але я щаслива.

Освіта.ua
12.08.2014