Все більше українців обирають польську освіту

Протягом останніх кількох років кількість студентів з України у Польщі зросла майже вдвічі

Все більше українців обирають польську освіту

Українські студенти є найчисленнішою групою з поміж всіх іноземних студентів Польщі, повідомляє Deutsche Welle.

Якщо ще у 2010 році там навчалося 4,8 тисяч українців, то вже у 2013 році їх кількість зросла майже удвічі, наводить дані експерт з освітніх програм Центру досліджень суспільства Єгор Стадний.

Молоді українці, які стоять перед вибором навчального закладу, тепер дедалі частіше замислюються про перспективу працевлаштування, а не просто вступають у виш заради диплому як такого. Очевидно, зауважив Єгор Стадний, закінчення європейського вузу дає більше можливостей знайти добре оплачувану роботу, та й навчання в Польщі не завжди є дорожчим, навпаки - подекуди навіть дешевшим.

Для прикладу, якщо молода особа захоче здобути ступінь бакалавра за спеціальністю юрист, економіст чи журналіст у Варшавському університеті, то за рік навчання йому доведеться в середньому заплатити близько 30 тисяч гривень. Проживання у гуртожитку в столиці Польщі коштує близько 1250 гривень на місяць (500 злотих). За дев’ять місяців навчання 11250 гривень. Сюди ще слід додати витрати на харчування – близько 9000 гривень у рік (400 злотих у місяць), обов’язкове страхування – 1200 гривень на період навчального року. І, звичайно, якщо не користуватися виключно велосипедом, абонемент на громадський транспорт – 750 гривень (300 злотих). В сумі рік навчання у престижному виші Варшави обійдеться іноземному студенту у 52200 гривень.

Для порівняння: у Києві на такі ж спеціальності, за умови проживання у гуртожитку, користування громадським транспортом і раціональним харчуванням, молодій людині доведеться заплатити щонайменше 51150 гривень. Це з урахуванням середньої плати за навчання 29 тисяч гривень, вартості гуртожитку (3150 гривень у рік), харчування (18 тисяч), проїзду (1000 гривень). Звісно, тут не враховані притаманні практично всім українським вишам фактори: дефіцит місць у гуртожитках, умови проживання, ремонт кімнати, непрямі витрати при складанні сесій і таке інше. І не менш важливий нюанс: аби отримати ступінь бакалавра, в українському вузі доведеться вчитися чотири роки, а не три, як у Варшаві.

Якщо столиця – це не для вас, то навчання та проживання у менших містах, як-от Люблін чи Львів, обійдеться значно дешевше. Наприклад, у Державному університеті імені Марії Кюрі-Склодовської міста Люблін на всі спеціальності оплата стала – 21 тисяча гривень за рік навчання. У цьому місті можна суттєво зекономити на проживанні та харчуванні. Гуртожиток в середньому 6 тисяч гривень (за 9 місяців навчання), харчування – стільки ж. Проїзд і медична страховка – 1,6 тисяч гривень. Отже, за рік навчання у Любліні доведеться віддати 34600 гривень.

У Львові, притримуючись аналогічної схеми підрахунку, витрати сягатимуть 26650 гривень на рік. На кінцеву суму вплинули порівняно дешева вартість навчання та проживання. Але не забуваємо про супутні витрати, які часто у рази перевищують офіційно встановлені розцінки, а також додатковий рік навчання в Україні.

Як не крути, а отримати ступінь бакалавра у сусідній Польщі дешевше. Окрім цього, приваблює і спрощена процедура вступу: жодних іспитів чи тестувань. Єдиною перешкодою може стати польська мова, але і тут польські вузи йдуть на поступки. Поляки, розповідає Єгор Стадний, широко практикують двомісячні курси вивчення мови при університетах, саме цей курс і дає основу для початкового навчання.

Однак ті, хто планує отримати освіту у Польщі, часто починають вивчати мову ще в Україні, як, приміром, це робить киянин Борис Соколовський. Юнаку - 22 роки, нещодавно він вирішив залишити медичний університет у Києві, де провчився чотири роки. І все це - задля здобуття медичної освіти у Любліні.

"В українській медицині для себе я не бачу жодної перспективи. Без зв’язків тут нема що робити", - розчаровано каже Борис. Молодий чоловік готовий розпочинати освіту за кордоном з нуля й інтенсивно вивчає польську. Польща для нього – це країна можливостей, гарний старт, добра освіта і, зрештою, добра робота, пояснює співрозмовник. Батьки, за словами Бориса, теж його підтримують. Отримавши диплом, майбутній лікар планує шукати роботу вже в країнах ЄС.

За приблизними підрахунками Центру досліджень суспільства, у 2010 році українські студенти сплатили за навчання у Польщі близько 4 мільйонів євро. Якщо взяти до уваги щомісячне проживання кожного студента, то загалом в економіку Польщі молоді люди з України вклали 21,5 мільйона євро. А враховуючи динаміку приїзду студентів, вже 2013 року ця сума сягатиме 36,1 мільйона євро.

Освіта.ua
12.07.2013