Вища освіта в Польщі: Україна головний партнер

Радник польського Посольства з питань науково-освітнього співробітництва про вищу освіту в Польщі

Вища освіта в Польщі: Україна головний партнер

Про вищу освіту в Польщі ми розмовляємо з радником Посольства Республіки Польща в Україні з питань науково-освітнього співробітництва Ганною Кузьмою.

У Польщі за даними 2009/2010 років налічувалося 132 державних і 326 приватних вузів - в чому їх основні відмінності?

У державних вузах студенти мають право навчатися безкоштовно. Це стосується громадян Польщі і осіб, які мають Карту поляка. Для них навчання в державних навчальних закладах є безкоштовним. Міністерство освіти, звичайно, дбає про те, щоб найбільші державні вузи країни надавали відповідну якість освіти, мали наукову базу, професорський склад, міжнародні контакти. Найбільші університети у більшості випадків надають якісну освіту. І тут мова як про державні, так і приватні вузи. Є дуже хороші державні університети, їх називають публічними, і є хороші недержавні - не публічні. Щоб визначити позиції університету необхідно дивитись рейтинги. Високий конкурс кандидатів на одне місце також є показником того, що в навчальному закладі варто навчатися.

За останні десять років кількість вищих навчальних закладів у Польщі збільшилася в 4 рази - як абітурієнту відрізнити вуз, що дає якісну підготовку від новоствореного вузу, який лише використовує репутацію польської вищої освіти?

Не завжди новостворені вузи мають бути поганими, але звичайно краще вибирати такі, які вже мають власну історію і встигли себе зарекомендувати. Найкраще подивитися рейтинги польських вузів: там є і державні і недержавні університети, по-друге варто розпитати самих українців, які навчалися або навчаються у Польщі. Зараз спостерігається неймовірне зацікавлення українських громадян польською освітою, в цьому академічному році у Польщі навчаються 6,5 тисяч українців.

Які саме рейтинги ви маєте на увазі?

Можна подивитися рейтинги на сайті perspektywy.pl або можна зайти на сторінку Тижневика «Впрост».

Про важливість роботи з іноземними студентами, серед яких українці є пріоритетною групою, свідчить також нещодавнє створення польським Міністерством науки та вищої освіти спеціальної програми, що пропагує навчання у Польщі.

Яким є статус польського диплома в Європі й світі?

Польський диплом – це диплом європейського зразка – його визнають у Європі і в більшості країн світу.

Чи можна вступати до польських вузів одразу після закінчення української школи?

Так. Між Україною і Польщею є міжурядова угода про взаємне визнання академічних документів про освіту та наукові ступені. Абітурієнту необхідно мати атестат про повну загальну середню освіту, перекладений польською і засвідчений нотаріально, а також медичну довідку. Після підготовки цих документів можна шукати місце в польському університеті. Коли Вам вдасться пройти кваліфікаційну розмову або іспит навчальний заклад надасть підтвердження про зарахування, на підставі якого можна отримати візу у консульстві Республіки Польща.

Якими є вимоги до середнього бала атестата?

Таких вимог немає. Просто має бути атестат. Звичайно, краще щоб шкільні бали були вищими. Щоб оцінити майбутнього студента найчастіше проводиться або кваліфікаційна розмова, або тестування, або іспити. Це залежить від напряму навчання, що обирає майбутній студент, або від університету, оскільки у Польщі вищі навчальні заклади мають автономію і самостійно визначають пріоритети співпраці з абітурієнтом, а також вимоги до нього.

З чого українському школяреві варто починати підготовку до вступу в польський навчальний заклад?

Основне, що буде необхідно майбутньому студенту – це знання польської мови. У більшості університетів навчання відбувається польською, і володіти нею необхідно на достатньому рівні. Навіть якщо навчання проводиться англійською, все ж таки спілкування з людьми відбувається польською. Тому підготовку до навчання в необхідно починати з вивчення польської.

Чи легко оволодівають польською українці?

По-перше українська і польська є слов‘янськими мовами. Вони є дуже близькими – це я кажу не тільки як людина, яка вивчила українську, а й аналізуючи досвід студентів щодо їх акліматизації в польському середовищі. Зазвичай студенти достатньо швидко засвоювали польську і не мали жодних проблем. Польська доступна, подібна до української, є дуже багато спільних слів, а деякі спеціалісти навіть вважають, що різниця між польською і українською є навіть меншою, ніж між українською і російською. Для мене, коли я приїхала працювати в Україну, відкриттям та приємною несподіванкою стала популярність польської в Україні.

Чи є в Україні центри, де можна вивчити польську?

Посольство Польщі співпрацює з польськими центрами, що знаходяться в українських вузах – таких центрів у різних містах є кілька десятків. Є також лектори польської мови в українських університетах, які приїхали з Польщі. Звичайно є також приватні фірми, які навчають польської мови, але я не можу оцінювати якість їх послуг. Можна звернутися до польської діаспори, яка організує курси польської мови, на приклад є такі курси в Польському домі у Києві, а також є курси в Польському Центрі у Київській Політехніці.

Чи є у Польщі спеціальні підготовчі програми для абітурієнтів і чи потрібно їх проходити українським кандидатам?

Як я вже говорила, автономія польських вузів є достатньо високою. Умови прийому і підготовки абітурієнтів визначають самі університети. Є підготовчі курси для іноземців, але їх необхідність залежить від того, який рівень знань демонструє кандидат, і як відповідає вимогам для майбутніх студентів. Наприклад є мовні школи, заняття в яких починаються за місяць-два до початку навчання, де людина практикує польську мову для того, щоб вона не відставала в навчанні. Тому що лекції проводяться польською, іспити складаються польською, тести складаються також польською мовою. Тобто чим краще людина знає польську – тим їй буде простіше. Рівень володіння мовою оцінюється або на кваліфікаційній розмові, або на іспиті чи тесті.

Тобто спеціальні сертифікати не потрібні?

Це залежить від навчального закладу. Більшість вузів не вимагає наявності сертифіката. Тому що в процесі спілкування з кандидатом незалежно від того, чи сама людина контактує з вузом, чи через агентства-посередники, остаточний контакт – це особистий контакт з абітурієнтом. Останнім часом для того, щоб зберегти кошти, вузи часто спілкуються з абітурієнтом через Scype. Тоді комісія просто оцінює рівень знання мови, і якщо бачить вільне володіння мовою, сертифікат не потрібен. Звичайно буває, що деякі вузи вимагають сертифікат, але це поодинокі випадки.

Які умови безкоштовного навчання?

Людина яка має Карту поляка (про польське походження) має законне право навчатися безкоштовно у державних вузах. Але є дуже багато польських вузів, що пропонують українським громадянам без польського походження безкоштовне навчання. Це понад 100 місць у різних вузах, якщо вони надсилають нам таку інформацію, ми публікуємо її на сайті нашого посольства. Також для українських громадян є окремі стипендійні програми. Українські студенти вже пройшли хорошу практику у Польщі, про них вже склалася хороша думка, і я наголошую, що Україна є пріоритетним партнером для польських вузів тому для студентів з України є дуже багато пропозицій.

Розкажіть детальніше про стипендії

Цього року є спеціальна стипендійна програма в Катовіце – є можливість навчатися безкоштовно й отримувати щомісячну стипендію. Більшість іноземних студентів не мають права отримувати соціальну стипендію, яку отримують громадяни Польщі, але, наприклад, можуть отримувати наукову стипендію за хороші результати навчання.

Скільки коштує навчання у Польщі?

Звичайно це залежить від вузу, його статусу, популярності, а також від конкретної спеціальності, але в середньому від 2 000 до 4 000 євро на рік.

Які особливості мають програми навчання англійською?

Навчання просто відбувається англійською мовою. Звичайно необхідно досконало володіти нею. Найчастіше такі програми пропонують вузи економічного або управлінського спрямування.

Скільки триває навчання на програмах бакалавріату і магістратури?

Усе залежить від спеціальності, але найчастіше бакалавріат – це від шести до восьми семестрів, магістратура – 3-4 семестри, навчання на повних магістерських програмах у більшості польських вузів триває 5 років. Звичайно інженерські та медичні програми тривають трошки довше.

Чи мають право студенти працювати під час навчання?

Вони можуть лише підробляти, а не працювати з повною зайнятістю, тому що основною метою, з якою вони приїжджають до Польщі є навчання.

Чи мають право іноземні студенти після отримання диплома, працювати в Польщі без дозволу на роботу?

Ні. У цьому напрямку спрощеного режиму немає. Диплом не надає права на працевлаштування у Польщі.

Чи отримують студенти, які навчаються в Польщі Шенгенську візу?

Так. Кожна людина, яка має право перебувати в Польщі більше 90 днів отримує національну візу. Ця віза дає також право відвідувати країни Шенгенської зони. Українські студенти, які навчаються в Польщі мандрують по різних країнах і беруть участь у різних Європейських програмах.

Яка вартість життя у Польщі?

Безперечно все залежить від міста. Великі міста, столиця завжди дорожчі. В середньому зняти квартиру чи кімнату в гуртожитку – це приблизно 80-100 євро на місяць, десь 100 євро на місяць необхідно буде витратити на харчування, і 15-20 євро коштуватиме міський транспорт. Кожен студент отримує студентський квиток, що надає право на знижку при оплаті міського транспорту і залізниці.

Що ще важливо знати про навчання у Польщі?

Найважливіше – не боятися! Вчитися гарно, спілкуватися з людьми, запитувати. Польща відкрита для України – ми запрошуємо на навчання до Польщі, а також використовувати можливість стипендійних програм, як це зробили вже тисячі українців. Контакти між нашими країнами стають ще міцнішими завдяки тим людям, які навчалися у Польщі.

Освіта.ua
31.05.2013