Студентські гуртожитки у Польщі: комфорт коштує грошей

Плата за проживання в українських студентських гуртожитках підвищується вже вдруге за півтора роки. Студенти обурюються: зрештою, умови проживання часто залишаються незадовільними. У сусідній Польщі через це вже пройшли

Студентські гуртожитки у Польщі: комфорт коштує грошей

Стипендія українського столичного студента сягає 680 гривень. За новими тарифами проживання в одному з київських гуртожитків, кожен мешканець має платити 200 гривень щомісяця, додатково мають оплачуватися комунальні послуги. Щоправда, ще не вироблено механізм, як вираховувати, скільки води, електрики чи газу використав той чи інший студент.

Найбільше молодь обурює, що від підвищення плати за проживання умови не покращуються. У тримісній кімнаті й надалі проживатимуть четверо студентів, а платити мають стільки ж, скільки й їхні сусіди з двомісної кімнати.

Як же знайти "золоту середину" між вартістю проживання у студентському гуртожитку та комфортом? Цікаво поглянути на досвід Польщі. Адже проблеми у цій країні схожі з українськими: застарілість більшості будівель, брак бюджетних коштів на модернізацію.

Під час навчання у Польщі студенти живуть у гуртожитках по одному чи вдвох в кімнаті, ванна - одна на два помешкання. Кухня – одна на блок. На першому поверсі можна безкоштовно брати праску, а попрати та висушити білизну в пральні можна лише за один злотий (три гривні). Для порівняння, у київському гуртожитку ця послуга обійдеться у 15 гривень. Тож на умови проживання мешканці польських гуртожитків не скаржаться. Більше їх турбує оплата.

     

Студент Познанського університету Кріс розповідає, що він та його колеги отримують стипендію у 400-450 злотих (це приблизно 1200-1300 гривень) і саме стільки мають платити за проживання в кімнаті на одну особу. Живете з кимось – платите 360 злотих, розповідає хлопець.

Тому польські студенти мають два варіанти: або брати гроші у батьків, або влаштовуватися на роботу в позанавчальний час. За словами Кріса, більшість обирає другий варіант, тим паче, що адміністрація університету ставиться до цього лояльно. Разом із ціною на проживання в гуртожитках польські студенти скаржаться й на іншу проблему.

"Більша проблема – це те, що до нас не можуть приходити гості ввечері. За кожного відвідувача, який приходить після одинадцятої і бажає залишитися на ніч, маємо платити 15 злотих. І ми того не розуміємо, адже ми вже дорослі. А з усім іншим якось можна пережити", - розповідає Кріс.

Зняти ж помешкання в Києві студентові на стипендію абсолютно нереально. Кімната у квартирі на околиці української столиці коштує близько тисячі гривень.

У Познані ситуація інша. Не зважаючи на те, що в гуртожитках місць вистачає всім, деякі студенти таки обирають квартири. По-перше, не мають підпорядковуватися гуртожитковому розкладу чи чиємусь контролю, по-друге, умови таки кращі, і по-третє – ціни на кімнату в квартирі та в гуртожитку майже однакові.

Майя отримує в Польщі вже другу вищу освіту і каже, що жити в квартирі для неї значно комфортніше. Разом з трьома дівчатами, що мешкають в сусідніх кімнатах квартири, вони сплачують по 600 злотих.

"Ми не маємо ділити кухню на 10-20 чоловік, і це набагато приємніше. До того ж, ніхто мене не контролює,  я не маю показувати свій студентський квиток при вході, я вільна в своєму помешканні", - говорить Майя.

Адміністрація польського гуртожитку запевняє, що студенти самі можуть обрати умови, в яких будуть мешкати. Від цього і залежатиме оплата.

Наприклад, у кімнаті підвищеного стандарту з гарним ремонтом можна жити і втрьох. Це найдешевший варіант, він обійдеться у 300 злотих на місяць, каже Агнешка Краєвська–Йопек, керівник одного з познанських гуртожитків.

Вона розповідає, чому попри численні прохання студентів знизити ціни на проживання неможливо: "Дуже часто студенти просять знижки, але гуртожиток знаходиться на самофінансуванні, тому ми просто не можемо знизити ціну. Проживання, світло, вода - все це дуже дорого коштує. Гуртожиток не заробляє на студентських оплатах, він має себе окуповувати".

Отже, головна відмінність між студентськими гуртожитками в Україні і Польщі полягає саме у залежності від державних дотацій. Польські студенти точно знають ціну комфорту у гуртожитках – вони його оплачують на сто відсотків.

Німецька хвиля
05.07.2011