Програма МВА проти МІМ: де вчитись управлінцю

MIM та MBA програми для тих, хто хоче зробити успішу кар’єру в сфері бізнесу та менеджменту

Програма МВА проти МІМ: де вчитись управлінцю

Майбутнім топ-менеджерам пропонуються різні магістерські програми. Але розібратись, яка з них допоможе кар’єрі, під силу не кожному. Менеджер має право вважатись однією з найпопулярніших професій сучасності. Це відображається й на кількості постдипломних програм, що пропонують виші майбутнім управлінцям: з 2000 року їх кількість виросла на 76 відсотків. Але що вибрати, курс MBA (Master of business administration) або MIM (Master in Management)? І та, і інша абревіатура прикрасить резюме будь-якого випускника, але обіцяють вони різні перспективи.

Саме для того, щоб допомогти студентам розібратися, в яку з програм варто інвестувати час і гроші, володар ступеня MBA Томас Граф (Thomas Graf) створив Інтернет-платформу «Компас магістерських програм із менеджменту» (Master in Management Compass). На цьому сайті ‑ інформація про схожість і відмінності всіляких післядипломних програм, їх мету, задачі, зміст і потенціал. А також список навчальних закладів, що їх пропонують. Але про все по порядку.

Магістр менеджменту (Master in Management, скорочено MIM; також називається MSc in Management) ‑ це програма, що пропонує широку теоретичну базу. Вона готує так званих менеджерів-генералістів, які обізнані в широкому колі тем. Підходить вона й тим, хто замислюється щодо подальшого написання кандидатської дисертації. Програм багато ‑ результат один: менеджер.

     

На відміну від загальноприйнятих скорочень MSc, MA або MBA, абревіатура MIM ‑ скорочення неофіційне, пояснює Томас Граф, проте останнім часом воно використовується все частіше, як у ЗМІ, так і вишами, що пропонують ці програми.

У ході свого дослідження, проведеного у 2012 році, Граф ознайомився з умовами прийому майже 600 магістратів MIM у всьому світі та визначив, що ці програми ‑ європейський феномен. Більше 70 відсотків із них знаходяться в Європі, з яких більшість ‑ у Німеччині.

Обов’язкова умова для вступу на подібні програми в закордонних університетах ‑ наявність ступеня бакалавра з економічної спеціальності. А ось досвід роботи зазвичай не потрібен.

Програми MBA (Master Business Administration ‑ магістр ділового адміністрування) розраховані на претендентів, охочих оволодіти практичними навичками управлінців. Тим, хто хоче отримати цей ступінь, необхідний професійний досвід (зазвичай як мінімум два-три роки), а не відмінні теоретичні знання: наявність економічної освіти в цьому випадку не обов’язкова.

Магістрати з управлінським профілем розраховані на випускників вишів усіх напрямів і пропонуються, як правило, університетами або бізнес-школами. Учитися можна як на денній, так і на заочній формі навчання, паралельно працюючи на виробництві.

Подібні курси сфокусовані на практичному застосуванні знань. Тому, на відміну від MIM, зубрити походження тієї чи іншої формули тут не доведеться. Інша справа ‑ раз і назавжди запам’ятати, в яких ситуаціях і як її застосовувати.

Перевага програм MBA ‑ взаємодія з іншими студентами, які вже мають досвід роботи в різних сферах. Такої можливості програми MIM не надають. До речі, за статистикою, середній вік студентів MBA коливається між 28 і 32 роками, тоді як студенти MIM значно молодші ‑ від 22 до 24 років.

Для вступу на обидва види програм у багатьох вишах потрібен успішно складений тест GMAT (Graduate Management Admission Test).

Важливий чинник при виборі програми ‑ фінансовий. Майбутнім магістрам менеджменту навчання обходиться в середньому в 12 550 євро, максимально ‑ у 30 тисяч. Але це істотно дешевше, ніж освіта студентів MBA. Середня сума, що їм доводиться віддати за свій ступінь, ‑ близько 34 тисяч євро, але нерідко вона доходить і до 60‑70 тисяч.

Утім, доцільність подібних витрат є наявною: так, 90 відсотків випускників MIM влаштовуються на роботу протягом трьох місяців після закінчення вишу. Їх річний дохід (у перший же рік роботи) складає в середньому 42 500 євро.

Попит на кваліфікованих управлінців зростає, і це ще далеко не межа, відзначає Томас Граф у інтерв’ю виданню Spiegel Online. Позитивна тенденція, на його думку, уже з’явилася: далекоглядні керівники крупних підприємств і концернів усе частіше посилають своїх співробітників на подібне «підвищення кваліфікації», надаючи їм при цьому фінансову підтримку.

Томас Граф підсумовує: програми MIM більш підходять «свіжим» випускникам вишів, охочим зробити кар’єру в менеджменті чи науці, магістрати MBA розраховані на тих, хто вже має певний досвід і збирається піднітися кар’єрними сходами або змінити сферу діяльності.

Deutsche Welle
06.09.2013