Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Латвії Стипендіальні програми в Латвії для українців
Стипендіальні програми в Латвії для українців
На правах реклами

Українські студенти можуть отримувати державні стипендії на навчання в університетах Латвії

Стипендіальні програми в Латвії для українців

Обираючи університет в тій чи іншій країні Євросоюзу, важливим критерієм є розмір бюджету, який вам доведеться виділити на навчання і проживання. У цьому питанні освіта в Латвії варта детального розгляду. До безлічі інших переваг, якими володіє Латвія, додалася ще одна: уряд цієї гостинної країни виділяє кошти на стипендії для українців. Завдяки білатеральним угодами, укладеними між Україною та Латвією у 2017 році, Україна внесена до списку тих країн, студенти з яких можуть отримувати державні стипендії, навчаючись в Латвії.

Залежно від призначення фінансування, існує три види державних стипендій для іноземців у Латвії:

 • стипендії на навчання;
 • стипендії на дослідження та викладання;
 • стипендії на участь в літніх школах.

У даній статті ми поговоримо саме про ті стипендії, на які можуть розраховувати українські абітурієнти, які планують здобувати вищу освіту в Латвії. Очевидним є факт, що претендувати на стипендії в Латвії, як і в будь-якій країні, можуть студенти, які демонструють високу академічну успішність і вмотивованість. Адже державні стипендії - це гроші платників податків, які кожна окрема країна вкладає у залучення талановитої молоді до своїх освітніх інституцій. Тому стипендії призначаються на конкурсній основі і мають обмеження в тривалості періоду фінансування.

Хто може претендувати на державні стипендії в Латвії?

На момент подання на стипендію (лютий-березень поточного року), аплікант повинен вже провчитися, як мінімум, один рік у вищому навчальному закладі. Це може бути будь-який акредитований вуз в своїй країні або, наприклад, закінчення одного курсу в Латвії. Якщо мова йде про вступ на магістратуру, вашої бакалаврської освіти, отриманої навіть в Україні, цього цілком достатньо, і ви можете отримувати стипендію вже з першого року навчання на магістерській програмі.

Тривалість стипендіального фінансування іноземних студентів в Латвії

Іноземним студентам бакалаврських і магістерських програм в Латвії можуть бути призначені стипендії строком на один академічний рік. У Латвії академічний рік зазвичай починається 1 вересня і триває до 10 місяців. Один аплікант може двічі подаватися на стипендію. Таким чином, за час свого навчання ви можете отримати стипендію не більше ніж на два роки. З урахуванням того, що бакалаврські програми в Європі, в тому числі, в Латвії тривають 3 - 4 роки, ви можете, як мінімум, половину всього періоду навчання оплатити за рахунок державної стипендії.

Але це ще не все. Латвія, як будь-яка інша поважаюча себе країна, зацікавлена в підтримці і розвитку науково-дослідних напрямків, пов'язаних з атрибутами своєї національної ідентичності. Тому, якщо ви вирішите вивчати такі напрямки, як латвійська філологія, латвійська література, латвійська культура і латвійська історія, тривалість вашої стипендії становитиме два академічних роки. Подаватися на стипендію можна двічі. Таким чином, ви зможете чотири роки навчатися в Латвії за рахунок державної стипендії.

Фінансове питання: скільки?

Говорячи про розмір стипендій, які призначаються, можемо сказати, що вони з лишком покривають вартість навчання в Латвії і, частково, вартість проживання. Залежно від того, де саме в Латвії ви живете і навчаєтесь, ваш річний бюджет на здобуття вищої освіти може бути зведено до нуля.

Розмір державних стипендій в Латвії на 2018/2019 навчальний рік становить:

 • 500 євро в місяць для бакалаврських та магістерських програм;
 • 670 євро в місяць для програм PhD.

Виділення стипендій регулюється низкою правил. Так, отримувач стипендії повинен постійно проживати і навчатися в Латвії в період стипендіального фінансування. Якщо в якийсь місяць ви присутні на території Латвії менше 15 днів, в цей місяць стипендія виплачена не буде. Державні стипендії в Латвії не можуть бути виплачені одночасно з іншими міжнародними стипендіями. Дані стипендії не призначені для покриття ваших транспортних витрат в Латвію і з Латвії, а також витрат на обов'язкове страхування.

З огляду на той факт, що освіта в Латвії коштує, в середньому, 2000 - 2500 євро в рік, стипендії цілком вистачає для покриття витрат на навчання. Кошти перераховуються до університету, в якому ви навчаєтеся. З перерахованої суми університет утримує вартість вашого навчання, а решту суми виплачує вам.

Слід звернути вашу увагу ще на одне правило розподілу стипендій. На стипендії для іноземних студентів з однієї країни виділяється не більше 10% загального стипендіального бюджету. Це означає, що для отримання стипендії вам доведеться витримати конкурс серед своїх співвітчизників. Тобто вам не доведеться конкурувати зі студентами з інших країн. Велика частина іноземних студентів в Латвії - з Німеччини, Фінляндії, Індії, Казахстану та ін. В Україні поки що мало знають про можливості освіти в Латвії. Ще менше знають про можливості подаватися на латвійські державні стипендії. Це значно знижує конкурс і підвищує ваші шанси на успіх в ньому.

Процес подання на стипендію. Що і коли?

Заявки на стипендії приймаються до 1 квітня поточного року. Для того щоб взяти участь в конкурсі, необхідно заповнити онлайн-форму на сайті Національного агентства з розвитку освіти Латвійської Республіки http://viaa.gov.lv і підготувати кілька документів:

 • Ваше резюме з використанням шаблону Europass.
 • Мотиваційний лист. У листі слід аргументувати, чому стипендія повинна бути виділена саме вам. Опишіть свою зацікавленість в навчанні за обраною вами спеціальністю в Латвії. Підкріпіть свої аргументи конкретними фактами, які підтверджують вашу зацікавленість. Розкажіть про те, що ви вже робите в обраній вами сфері, в яких проектах берете участь.
 • Копії дипломів про наявну вищу освіту і додатків до них. Якщо ви ще не закінчили вашу вищу освіту, вам знадобляться транскрипти (академічні виписки) за останні два семестри.
 • Два рекомендаційних листи від академічного персоналу з вашого попереднього місця навчання. Листи повинні бути написані і підписані не раніше, ніж за шість місяців до подачі на стипендію.
 • Лист з вищого навчального закладу Латвії, який підтверджує можливість навчання іноземців з обраної вами спеціальності латиською або будь-якою іншою офіційною мовою Євросоюзу. Найчастіше мова іде про навчання англійською мовою.
 • Навчальний план на період передбачуваного надання стипендії.
 • Сертифікат, який підтверджує знання вами мови навчання.
 • Копія паспорта.

Усі заявки і копії необхідних документів подаються онлайн. Список кандидатів на стипендії, чиї заяви прийняті до розгляду, публікується на офіційному сайті Національного агентства VIAA www.viaa.gov.lv/scholarships на початку червня. Кожен кандидат отримує офіційне рішення на електронну пошту протягом червня.

Резюмуючи, можна сказати, що, як і вступ до іноземного вузу, процес подання на стипендію не є дуже складним, але має ряд нюансів, вимагає певної ретельності і точності. Володіючи достатнім часом, ви, звичайно, можете самостійно вибирати спеціальність, вуз і подаватися на стипендію. Однак, як і в будь-якій справі, краще звернутися до професіоналів, які мають необхідний досвід та знання, врахують усі нюанси і дотримаються всіх вимог.

Дар'я Курдюмова, директор ТОВ «Інтелект Гід».

Отримати професійну консультацію з усіх питань, що стосуються прийому на навчання в університети Латвії, отримання студентської візи, умов навчання та проживання, ви можете у офіційного представника латвійських університетів в Україні — компанії «Інтелект ГІд». Для отримання консультації телефонуйте за номером +38 (044) 229 90 20.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
12.02.2018

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!