FHWS i-Campus – безкоштовна освіта у Німеччині

Безкоштовні бакалаврські програми англійською в університеті Вюрцбург-Швайнфурт

FHWS i-Campus – безкоштовна освіта у Німеччині

Менеджер по Східній Європі німецького університету Вюрцбург-Швайнфурт (FHWS) Наталія Куделя розповіла Освіта.ua про можливості безкоштовного бакалаврського навчання англійською мовою в рамках університетського інноваційного проекту i-Campus.

Наталіє, багато хто й не здогадується про те, що в Німеччині можна безкоштовно вчитись англійською мовою. Розкажіть коротко про цю країну у плані отримання вищої освіти

Багато хто не знає про те, що освіта в Німеччині безкоштовна. При тому, що в державних університетах освіта надається безкоштовно як на німецькомовних програмах, так і на англомовних. У питанні отримання безкоштовної освіти мова викладання значення не має.

Вищесказане стосується тільки бакалавріату. Магістратура німецькою мовою, як правило, безкоштовна, англійською в основному представлені програмами MBA, які частіше за все є платними.

Але така базова освіта, як бакалавріат, у державних університетах надається безкоштовно. У цьому полягає перша велика перевага Німеччини як країни навчання.

Крім того, у Німеччині надзвичайно високий рівень одержуваних знань. Як правило, випускники, які закінчують німецькі ВНЗ, вільно володіють німецькою й англійською мовами у професійних цілях.

Ще одна істотна перевага – визнання німецького диплома в усьому світі. Наприклад, випускник українського ВНЗ не може зі своїм дипломом приїхати в Німеччину і працювати за спеціальністю, що вказана в дипломі, без додаткового підтвердження.

Завдяки тому що в Німеччині дуже висока якість знань, питання кар'єри розв'язується саме собою – людина, яка отримала німецький диплом, благополучно влаштовується на гідну роботу.

Може, це звучить трохи незвично, але Німеччина – недорога для проживання країна. Порівняно з Україною життя в Німеччині, може, й дорожче, але якщо порівнювати з іншими європейськими країнами та США, то в Німеччині жити дешевше.

І, звісно ж, для студентів ще один великий плюс навчання в Німеччині – це те, що вони можуть вільно пересуватись по Європі без віз.

Що може запропонувати українським студентам проект i-Campus?

I-Campus – скорочення слів «Інтернаціональний кампус». Це інноваційний проект, який був розроблений університетом Вюрцбург-Швайнфурт. Проект зародився у зв'язку з тим, що університет відреагував на потребу регіональних і міжнародних компаній, які постійно борються із браком кваліфікованих фахівців у Німеччині.

Тому університет Вюрцбург-Швайнфурт вирішив залучати іноземних студентів і навчати їх в Німеччині для того, щоб заповнити пропуски на ринку праці Німеччини. Згідно з концепцією проекту, студенти університету мають нагоду разом з уже існуючими німецькомовними програмами пройти навчання повністю англійською мовою.

Ідеться про абсолютно ідентичні за змістом програми – програми-близнюки. Ті студенти, які починають навчання англійською мовою і підтягують свій рівень німецької, можуть за бажанням згодом перейти на навчання німецькою мовою. У результаті такого підходу створюються змішані групи, де частина студентів німецьких, частина – інтернаціональних, які взаємно укріплюють свою мовну й інтеркультурну компетентність.

У результаті випускники таких змішаних груп добре володіють німецькою та англійською мовами, а також інтеркультурною компетентністю, яка в Німеччині є дуже великою перевагою серед працедавців.

У 2014 році проект I-Campus був нагороджений премією «Best Strategy Awards MINTernational» Німецької наукової асоціації, а також грантом у розмірі 250000 євро, завдяки якому з'явилися засоби на рекламу університету в інших країнах. Як правило, німецькі університети не мають у своєму розпорядженні бюджету для того, щоб рекламувати себе, і, можливо, тому далеко не кожний знає, що в Німеччині можна вчитись безкоштовно, у тому числі й англійською мовою.

Які спеціальності пропонує i-Campus?

На даний момент це три бакалаврські спеціальності. Дві з них – на факультеті інженерії: програми «Бізнес та інженерія» й «Логістика». Ще одна програма – на факультеті економіки – «Міжнародний менеджмент».

Щороку планується запуск нової спеціальності англійською мовою. Довгострокова мета університету – запропонувати всі спеціальності повністю англійською мовою.

Спеціальність «Бізнес та інженерія» складається із двох частин. Це навчання в галузі бізнесу й економіки, з одного боку, а з іншого – інженерії. Така комбінація диктується потребами німецької індустрії, тому що німецьким фірмам потрібні фахівці, які розбираються як в інженерній справі, так і в економіці. Навчання цієї спеціальності триває три з половиною роки, і в кінці навчання студент одержує ступінь бакалавра інженерії.

Наступна спеціальність – «Логістика». Навчання проходить також на факультеті інженерії й завершується отриманням диплома бакалавра в галузі інженерії. Це інтердисциплінарна спеціальність. Факультет тісно співробітничає з іншими факультетами, такими як факультети інформатики, машинобудування, бізнесу та інженерії, а також економічної інформатики. У навчання інтегровані крупні проекти. Частина навчання проходить у лабораторіях, де студенти симулюють логістичні процеси за допомогою SAP та інших програм.

Третя програма – «Міжнародний менеджмент». На вивчення цієї програми набираються всього 60 студентів. 30 – з Німеччини і 30 – іноземці. Її можна завершити за 3,5 роки зі ступенем Bachelor of Arts або за чотири роки – з подвійним ступенем. Для отримання подвійного диплома студент повинен провести 4-й семестр в одному з партнерських університетів, диплом якого він і отримає нарівні з диплома університету Вюрцбург-Швайнфурт.

Які вимоги пред'являє i-Campus до тих, хто поступає?

Необхідний атестат про середню освіту, а також мінімум один рік навчання в українському ВНЗ. Це пов'язано з тим, що німці вчаться у школі тринадцять років. Крім того, необхідний сертифікат про володіння англійською мовою – TOEFL iBT (80 балів), IELTS (6.5 балів).

Для того щоби поступити на навчання до i-Campus, бажано, але не обов'язково знати німецьку мову на рівні А2. Якщо студент на момент подачі документів не володіє німецькою мовою, то він може відвідувати курси німецької при університеті. Але довести володіння німецькою мовою на цьому рівні буде необхідно до кінця першого навчального року.

Ми рекомендуємо почати вивчення німецької мови ще до вступу, тому що в такому разі під час навчання студенти зможуть відвідувати курси мови більш високого рівня. Наприклад, за один семестр можна підвищити знання мови на один рівень. Тобто якщо студент поступає з рівнем А2, то йому буде достатньо трьох семестрів, щоб вийти на рівень С1, який потрібен для відвідування лекцій німецькою мовою.

З іншого боку, студент може все своє навчання здійснювати виключно англійською мовою і тоді він отримає диплом англійською. Але перевага I-Campus у тому, що змішане вивчення програм-близнюків дозволить студенту професіонально володіти й німецькою, й англійською мовами, що дуже цінується працедавцями.

Розкажіть, будь ласка, про університет Вюрцбург-Швайнфурт, який пропонує проект I-Campus.

Університет Вюрцбург-Швайнфурт – один з найбільших університетів прикладних наук у Баварії. Це університет, що має державну акредитацію, яка гарантує визнання диплома в усьому світі.

Історія університету починається в 1807 році, але в такому вигляді, як зараз, він сформувався в 1971 році. В університеті навчаються близько 9000 студентів. У спектр запропонованих спеціальностей входить 36 практичних і перспективних програм на десяти факультетах і у п’яти науково-дослідних інститутах.

Хочу підкреслити практичну спрямованість університету. Велика перевага університету прикладних наук у тому, що навчання проходить в невеликих групах. Університет Вюрцбург-Швайнфурт має дуже добре співвідношення студентів і викладачів.

Серед викладачів 230 професорів, і всі вони мають практичний досвід роботи в бізнесі або промисловості. В університеті Вюрцбург-Швайнфурт викладач не може отримати місце професора, якщо в нього немає як мінімум кількох років досвіду роботи у промисловості. Це не теоретики, а практики з великим досвідом роботи. Університет також дуже тісно співпрацює із промисловими компаніями в окрузі, і студенти працюють з ними над реальними проектами.

Гордістю університету є його міжнародна спрямованість. Уже більше двадцяти років він приймає іноземних студентів із понад сорока країн. Університет має партнерські угоди із 136 університетами в усьому світі.

Німеччина дуже зацікавлена в іноземних випускниках, які отримали освіту в німецьких ВНЗ, і дозволяє випускникам шукати роботу у країні протягом 1,5 року після закінчення університету. Але випускникам університету Вюрцбург-Швайнфурт, як правило, не потрібно стільки часу, тому що в них дуже добрі шанси на працевлаштування. Особливо це стосується випускників інженерних спеціальностей. Така ситуація на ринку праці пояснюється браком фахівців.

Самі кампуси університету розташовані у двох містах федеральної землі Баварія. Це університетське місто Вюрцбург і промислове місто Швайнфурт. Про останнє жартують, що в ньому більше робочих місць, аніж мешканців. Але, по суті, це не жарт, а правда. Що є достовірним фактом, то це те, що офіційно Швайнфурт – місто з найвищою початковою зарплатою для інженерів у всій Німеччині (56000 євро брутто на рік).

За рахунок того що студенти проходять практику цілий семестр, пишуть дипломні роботи на підприємствах, вони, як правило, залишаються працювати на цих підприємствах. Крім того, в університеті є центр «Career Service», де співробітники допоможуть написати резюме, запропонують тренінг на тему, як пройти співбесіду, – тобто університет реально сприяє при працевлаштуванні.

Як i-Campus допомагає іноземним студентам адаптуватись до навчання в Німеччині?

За пару тижнів до початку навчання співробітники університету пропонують іноземним студентам безкоштовну адаптаційну програму, яка в нас називається «Орієнтаційними тижнями». У цей час проходять інтенсивні курси німецької мови, а також курси математики, щоби студенти могли освіжити свої знання. Крім того, співробітники I-Campus допомагають студентам при вирішенні всіляких організаційних питань: ми допомагаємо відкрити рахунок у банку, оформити медичну страховку, заповнити бланки для отримання довгострокової студентської візи. Проводимо семінари: як користуватись німецьким транспортом, як правильно сортувати відходи, знайомимо з містом і т. п. Ми дуже піклуємося про наших інтернаціональних студентів, тому що вони часто приїжджають без знання німецької мови, і спочатку їм непросто.

Крім того, у кожного студента є так званий buddy (англ. – приятель) – людина, яка завжди допоможе студенту і відповість на всі його запитання, допоможе зорієнтуватись навіть у проведенні дозвілля. Таке спілкування допомагає звести до мінімуму культурний шок, а також полегшує життя й навчання в Німеччині.

Які витрати чекають українського студента в Німеччині?

Залежно від способу життя прожитковий мінімум може помітно варіюватись. У середньому студенти повинні розраховувати на 600–700 євро на місяць. Економні студенти можуть прожити й на 500 євро на місяць. Коли я вчилась, мені іноді вистачало й 400 євро.

Головною перешкодою на шляху до навчання в Німеччині є отримання студентської візи. Для того щоб її отримати, Німеччина вимагає доказів здатності фінансувати своє перебування у країні в перший рік навчання. І, як правило, вимагається пред’явити довідку про заблокований рахунок на суму близько 8000 євро. Цих грошей вистачає для того, щоби прожити в Німеччині один рік.

Назбиравши цю суму та отримавши візу, студент може забезпечувати себе сам. Наприклад, тим, що він підроблятиме. Студентам дозволяється підробляти без дозволу на роботу до 120-ти днів на рік повний робочий день або 240 днів неповний робочий день. Студентський підробіток знайти нескладно, оскільки працедавці охоче беруть студентів на роботу. Як правило, студенти заробляють від 7 до 10 євро за годину залежно від роду діяльності.

Під час початкових семестрів студенти звичайно працюють на так званий базовий мінімум, це 450 євро/місяць – сума, яка не оподатковується. Це може бути робота офіціантом або іншим допоміжним персоналом. На канікулах багато студентів працюють повний день на таких виробництвах, як Siemens, Audi, Bosch та ін., і заробляють близько 2–3 тис. євро на місяць. Під час старших семестрів доступні більш цікаві варіанти підробітку, наприклад, студенти можуть працювати асистентами в компаніях.

Завдяки тому що в німецьких університетах практикується гнучкий навчальний план, студенти можуть поєднувати навчання й роботу. Якщо студент зможе підробляти з першого семестру, то в нього з'явиться можливість знімати менше грошей з обов'язкового рахунку у 8000 євро й таким чином заощадити значну частину.

З чого почати тим, хто зацікавився можливостями проекту i-Campus?

Наш університет не працює з посередниками – освітніми агентствами, які беруть гроші за свої послуги. Ми створили російськомовну групу Вконтакте, максимально наповнили її важливою інформацією про питання вступу, отримання візи, детально розглянули питання отримання медичної страховки, можливостей мешкання, роботи під час і після навчання.

Там же описані й усі можливості отримання стипендій. Російськомовний співробітник, тобто я, відповідає на всі запитання наших студентів та абітурієнтів через мережу Вконткте або по електронній пошті. І таким чином за нашого інформаційного сприяння студент може поступити в університет напряму й не платити за послуги агентств.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
26.02.2015