Українцям буде простіше вступати в німецькі виші

У наших студентів з'явилася можливість вступити до місцевого вишу відразу після закінчення школи

Українцям буде простіше вступати в німецькі виші

Протягом багатьох років для того, щоб вступити до німецького ВНЗ, абітурієнтам з України спочатку потрібно було провчитися два роки в університеті на батьківщині або вступити до коледжу довузівської підготовки (Studienkolleg) у Німеччині.

І ось в німецькому кампусі задув вітер змін. Так, зміна в законі про вищу освіту землі Північний Рейн-Вестфалія говорить про те, що у студентів з країн, що не входять в ЄС, з'явилася можливість вступити до місцевого вузу відразу після закінчення школи і складання вступного іспиту. І цим іспитом може стати TestAS. Test für ausländische Studierende - міжнародний іспит, розроблений німецькими фахівцями з компанії ITB Consulting GmbH.

Нова модель

"Після внесення зміни до законодавства в Північному Рейні-Вестфалії був запущений проект, в якому беруть участь п'ять вишів. У 2014 році був змінений і закон в землі Бранденбург, - розповідає Міхаель Клес (Michael Klees) з інституту TestDaF, який координує роботу проекту TestAS. - Загалом на сьогодні незалежно від нового проекту тест застосовується приблизно в 35-40 німецьких вишах, що складає близько 10 відсотків усіх вишів в Німеччині".

Отже, на сьогодні тест в Північному Рейні-Вестфалії застосовують Рурський університет у Бохумі, Рейнсько-Вестфальський технічний університет в Ахені і Кельнський університет. Інші два виші поки працюють з азійським регіоном, на абітурієнтів з України їх нововведення не поширюються.

За даними інституту TestDaF, на 2014 рік Україна посідає п'яте місце за кількістю учасників, що складають TestAS. З 2007 року цей "іспит" склали майже три тисячі осіб. На першому місці - Індонезія (більше п'яти тисяч). Серед дисциплін найбільш сильно представлені гуманітарні та суспільні науки. 50 відсотків учасників обирають саме цей напрямок. Решта 50 ділять між собою природничі науки, математику, інформатику, інженерну справу та економіку.

Сенсація

Новину про введення TestAS в якості вступного іспиту можна було б вважати сенсацією, якби не одне "але": у кожному виші існує своя модель застосування цього тесту, а крім п'яти названих інші університети поки до тесту тільки придивляються. "На сьогодні дане законодавче рішення в Бонні не застосовується, вузи в Північному Рейні-Вестфалії приймають рішення самостійно. Розгляд цього питання поки не можна вважати закінченим", - така офіційна відповідь прийшла з Рейнського університету ім. Фрідріха Вільгельма в Бонні. Директор міжнародного офісу Рурського університету в Бохумі Моніка Шпрунг (Monika Sprung) повідомила, що TestAS в Бохумі застосовується несистематично.

Активніше застосовувати на практиці нову систему відбору студентів планує і Рейнсько-Вестфальський технічний університет в Ахені. Для цього зараз на факультеті машинобудування реалізується пілотний проект в рамках програми Fast Track Bachelor Admission (FTBA). "TestAS в нашому університеті поки що не застосовували, однак ми розробили власний метод відбору абітурієнтів: іспит для випускників шкіл з країн, що не входять в ЄС", - розповідає Наталі Лис (Natalie Lis), керівник програми FTBA і співробітник міжнародного офісу університету.

"Наступного року ми маємо намір відібрати кандидатів вже за допомогою TestAS. Якщо досвід буде вдалим, то в середньостроковій перспективі можна буде говорити про введення TestAS замість нашого іспиту в практику вишу", - пояснює керівник проекту. Поки Рейнсько-Вестфальський технічний університет в Ахені має намір набирати абітурієнтів із спеціалізованих шкіл, які мають необхідну базу для навчання за спеціальністю "машинобудування". Проект FTBA реалізується міжнародним офісом університету спільно з факультетом машинобудування, проте в майбутньому планується підключити до цього й інші спеціальності.

TestAS можна пройти безкоштовно

Втім, покладатися тільки на тест при відборі студентів екзаменатори не збираються. "Абітурієнту потрібно заповнити формуляр, надіслати свої оцінки за останні два роки навчання в школі (атестат про середню освіту надсилається пізніше), а також мотиваційний лист і, може бути, пройти особисту співбесіду", - каже Наталі Лис. Перші кандидати в університеті Ахена складуть тест на початку 2015 року. Представники вишу налаштовані оптимістично.

Придатний або непридатний

Другою федеральною землею, яка змінила законодавство в сфері освіти, став Бранденбург. Правда, за складання тесту тут поки дають тільки бонус. Наприклад, Потсдамський університет закликає абітурієнтів з країн, що не входять в ЄС, складати цей тест, щоб отримати конкурентну перевагу.

Знайти спроби введення TestAS в практику можна і в інших землях Німеччини. "В рамках конкурсного відбору на бакалаврську програму" International Business Management "результати складання TestAS абітурієнтів з країн, що не входять в ЄС, можуть бути враховані. Цей тест дає роз'яснення про те, чи придатний студент для навчання у німецькому виші. Тест складається за бажанням, і за нього присвоюються додаткові пункти", - можна прочитати на сторінці Вищої школи економіки та права в Берліні. "Вирішальним фактором все-таки залишається середній бал атестата про середню освіту (у Німеччині - Abitur), - пояснює Патрік Ланге (Patrick Lange), представник цього навчального закладу. - Як і багато інших німецьких університетів, ми не займаємося відбором кандидатів безпосередньо. Документи абітурієнтів розглядає і оцінює служба uni-assist, а університет вже відбирає кандидатів".

Штеффі Брюммер (Steffi Brümmer), співробітниця сервісної служби uni-assist, підтверджує, що розподіл бонусів за TestAS, як і рішення про допуск кандидата до навчання, проводиться вже в університеті. У разі відмови (якщо документи не можуть бути прийняті) кандидат отримує докладну відповідь від uni-assist. І, як підкреслює Штеффі Брюммер, "чорних списків у нас немає, наприклад, якщо студент перескладе TestAS і отримає більш високий бал, то при наступній спробі вступити до німецького вишу ми враховуватимемо вже нові результати".

Прогноз, який може бути корисним

"За допомогою тесту можна обчислити вірогідність того, наскільки успішно студент закінчить навчання за обраною спеціальністю. А студентам він допомагає ще й зорієнтуватися. Адже якщо ви закінчили школу "з відзнакою", це ще не означає, що ви зможете навчатися на медичному факультеті, а тест допомагає це визначити", - розповідає Міхаель Клес. "Науково доведено, що результати тесту дозволяють прогнозувати успішність студента у майбутньому за обраною спеціальністю", - підтверджує Штефан Штегт (Stephan Stegt) з компанії-розробника ITB Consulting GmbH.

TestAS сьогодні проводиться в 90 країнах. "Це була б справжня революція, але все залежить від земельного законодавства. Дві федеральні землі вже внесли відповідні зміни, і перші проекти вже стартували", - підкреслює Міхаель Клес.

Deutsche Welle
03.10.2014