Ключ до німецького ВНЗ: служба uni-assist

Прийом документів в університети Німеччини відбувається через службу uni-assist. Як вона працює?

Ключ до німецького ВНЗ: служба uni-assist

Серед студентів німецьких ВНЗ зустрічаються представники найрізніших країн. Щоби прискорити процес обробки документів, що подаються іноземними абітурієнтами, у Німеччині була створена спеціальна сервісна служба. Application Services for International Students – повна назва об'єднання, яке зазвичай іменують uni-assist. Його центральний офіс розташований у Берліні. Цього року uni-assist відзначає своє десятиріччя.

Посередник між ВНЗ та абітурієнтом

«Наше головне завдання – контроль атестатів зрілості та дипломів, які подають здобувачі, а також попередня перевірка кандидатів на ступінь володіння німецькою мовою, – пояснює в інтерв'ю DW заступник директора служби Беттіна Бьоме (Bettina Böhme). – Якщо все гаразд і відповідає діючим вимогам, ми передаємо документи у відповідний німецький ВНЗ». На зорі існування об'єднання uni-assist його посередницькими послугами користувалися трохи більше сорока вищих навчальних закладів Німеччини. Тепер цей список розширився до 160-ти ВНЗ. Серед них – практично всі великі університети країни.

Щоби полегшити комунікацію між ВНЗ та абітурієнтами, об'єднанню доводиться прикладати чимало зусиль. «Справа в тому, що умови для вступу в усіх німецьких ВНЗ різні. Тому ось уже три роки ми займаємось разом з ВНЗ розробкою стандартів, що дозволяють ще більше спростити процедуру обробки документів», – розповідає Беттіна Бьоме.

Ну, а поки що, перш ніж подавати заяву в той чи інший німецький ВНЗ, здобувачу слід зібрати інформацію про пропоновані в ньому вимоги до абітурієнтів на сайті ВНЗ або звернувшись у відділ міжнародних зв'язків цього ВНЗ (по-німецьки, наприклад, Akademisches Auslandsamt або Dezernat Internationales) – тут можна отримати індивідуальну консультацію із приводу вибору підходящої спеціальності та умов навчання. Об'єднання uni-assist надає лише дані, що стосуються формального боку вступу у ВНЗ, підкреслює Беттіна Бьоме.

Як правильно оформити документи


Зазвичай строк подачі документів на зимовий семестр закінчується 15 липня, а на літній семестр – 15 січня. На розгляд заявки йде від чотирьох до шести тижнів. Тому Беттіна Бьоме наполегливо рекомендує надсилати її якомога раніше, щоб абітурієнт встиг дослати відсутні документи.

«Дуже важливо звертати увагу на те, щоб документи надавались в оригіналі й у перекладі на німецьку мову, зробленому присяжним перекладачем, – підкреслює вона. – Кожний документ і переклад до нього обов'язково повинні бути завірені нотаріусом або школою чи ВНЗ, де були отримані атестат зрілості або диплом. Разом з дипломами та атестатами зрілості слід надсилати додатки до них, які включають список вивчених предметів та оцінок за ці дисципліни».

Які дипломи визнають у Німеччині


Крім того, при складанні заявки необхідно з'ясувати, чи визнається в Німеччині освіта, отримана на батьківщині. Інформація про це є на сайті www.anabin.de, що забезпечує доступ до бази даних під загальною назвою «Визнання та оцінка зарубіжної освіти та зарубіжної кваліфікації» (Anerkennung und Bewertung ausländischer Bildungsnachweise, скорочено – Anabin).

У меню слід вибрати розділ «Institutionen» («Установи»), потім – «Suchen». У пошуковій масці треба задати назву країни й регіону, а також тип ВНЗ. Якщо проти найменування вузу стоїть H+/-, то до пакета документів, що відправляються в uni-assist, слід додати свідоцтво про акредитацію даного навчального закладу – знову-таки в оригіналі та в супроводі перекладу, зробленого присяжним перекладачем, підказує Беттіна Бьоме. Такий документ можна отримати в Міністерстві освіти та науки.

Плата за послуги


Послуги uni-assist платні. Але якщо первісна обробка пакета документів обходиться громадянину однієї із країн Євросоюзу в 43 євро, то вихідцю із країн СНД, наприклад, за цю послугу доводиться платити 68 євро (за кожну наступну обробку стягується плата в розмірі 15 євро). Службу uni-assist часто піддають у зв'язку з цим критиці і звинувачують у дискримінації здобувачів зі Східної Європи. Ці нападки несправедливі, уважає Беттіна Бьоме: «ВНЗ країн ЄС працюють за Болонською системою, і якість навчання в них відповідає чинним у Німеччині вимогам. Відповідно, і процедура обробки документів здобувачів з ЄС простіше, ніж проведення експертизи заявок жителів країн СНД».

Представник uni-assist нагадує і про те, що ця служба працює на самоокупності й жодних дотацій від держави не отримує. До того ж, розмір внесків за обробку документів установлюється не uni-assist, а ВНЗ. «Але ми не ігноруємо критику і в даний час ведемо переговори з керівництвом ВНЗ про перегляд розмірів плати за наш сервіс. Так що в найближчій перспективі можливі зміни», – обіцяє Беттіна Бьоме.

Deutsche Welle
12.05.2014