Німецькі виші хочуть лише найкращих

Вступити іноземцям у двадцять найбільших німецьких університетів стане набагато складніше

Німецькі виші хочуть лише найкращих

Більшості бажаючих вступити до вишів в Німеччині відтепер доведеться долати так званий Numerus Clausus. Допуск лише з найкращими оцінками в атестаті університети запроваджують майже на всі спеціальності.

Бажаючим стати студентом у Німеччині не позаздриш. Як повідомляє видання «Sueddeutsche Zeitung», починаючи із зимового семестру 2013/14 навчального року, поступити у двадцять найбільших німецьких університетів стане значно складніше, оскільки ті запроваджують на більшість спеціальностей для бакалаврів (68 відсотків) так званий Numerus Clausus (NC) чи навіть спеціальні тести. При цьому саме в цих 20-ти вишах, за даними Sueddeutsche Zeitung, навчається майже третина всіх німецьких студентів.

Атестат як перепустка у ВНЗ

У перекладі з латини Numerus Clausus означає «обмежена кількість». У випадку німецьких університетів ідеться про наявні місця для студентів, кількість яких значно менша, ніж кількість бажаючих їх зайняти. Вирішальну роль при цьому відіграє середній бал атестата чи іншого рівноцінного документа про успішність абітурієнта.

     

Заздалегідь, утім, прохідний бал у німецьких університетах не встановлюють. Так, за наявності, наприклад, ста місць на певну спеціальність та ста тридцяти бажаючих їх отримати не виключено, що останнє місце дістанеться комусь, хто має не найкращі оцінки в атестаті. Середній бал атестату цієї особи зрештою і стає прохідним балом на спеціальність. Таким чином діє принцип: чим вищий бал успішності вступника, тим кращі його шанси на прийом в університет.

Усе на «зеро» ‑ ставка не для абітурієнтів

Цього року, однак, бажаючих вступити у виші в Німеччині побільшало, зокрема через подвійну кількість випускників шкіл у найбільш населеній федеральній землі Північний Рейн-Вестфалія та в Гессені. Річ у тому, що нині в Німеччині відбувається реформування освітньої системи: замість 13-ти років гімназисти тепер учаться дванадцять. Цього року в гімназіях – подвійний випуск. Атестати отримали й ті, хто вчився ще за старою системою, і випускники класів зі скороченим строком навчання. Відповідно, зросла й конкуренція серед абітурієнтів.

Аби збільшити свої шанси на успіх, вступники намагаються подавати документи до якомога більшої кількості університетів на різні спеціальності. Так, у липні цього року один кмітливий юнак подав заяви в Кельнський університет відразу на п’ятдесят спеціальностей у різних комбінаціях, повідомляє Sueddeutsche Zeitung.

Квоти для іноземців є не скрізь

Як пояснила Deutsche Welle Мерле Геттесхаймер із прес-служби Кельнського університету, у цьому популярному німецькому виші відтепер запроваджено Numerus Clausus на всі бакалаврські спеціальності, так само, як і в Гамбурзькому університеті та університеті Бонна.

У Бохумському університеті, за словами речника, майже всі спеціальності для бакалаврів уже кілька років мають обмеження NC – лише сім із 60-ти ще доступні для всіх. Ідеться зазвичай про такі екзотичні спеціальності, як, наприклад, орієнталістика чи російська культура. Обмеження в Бохумському університеті пояснюють намаганням «подбати про те, щоб на цих спеціальностях можна було отримати якісну освіту».

На запитання про винятки чи квоти для абітурієнтів з-поза меж ЄС, зокрема, з України, у Боннському університеті їх наявність заперечили. Так само відсутні квоти для іноземців, згідно з даними сайту, в університеті імені Фрідриха-Александра Ерлангена-Нюрнберга.

Однак приписи у вишах і федеральних землях часто різняться. Так, на сторінці сайту Дрезденської вищої школи техніки та економіки зазначено, що на спеціальностях із NC 8 % місць зарезервовано для іноземців з-поза меж ЄС. Певні квоти для іноземних абітурієнтів передбачені й у Берлінській вищій школі техніки та економіки. Тобто, вибираючи німецький виш для вступу, варто заздалегідь поцікавитися, чи отримують певні переваги при вступі іноземні абітурієнти.

За освітою у провінцію?

У міністерстві науки федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія заспокоюють критиків і вступників: мовляв, у новому зимовому семестрі 44 відсотки бакалаврських спеціальностей у вишах цієї землі ще не матимуть Numerus Clausus. Водночас очільниця міністерства Свенья Шульце визнає, що не кожний зможе отримати місце за бажаною спеціальністю в тому виші, про який мріє. Натомість, імовірно, легше буде поступити в менш відомі та популярні ВНЗ у провінції чи східних федеральних землях Німеччини, де студентське життя ще й коштує менше.

З рештою тим, хто вже не має можливості покращити оцінки у своєму атестаті, усе ж не варто ховати свої мрії про навчання в популярному німецькому університеті. Запровадження вишами Numerus Clausus для більшості бакалаврських спеціальностей не означає, що найгірші побоювання щодо масового напливу вступників справдяться. До того ж, університети з року в рік усе-таки збільшують кількість місць для навчання.

Як розповів речник Боннського університету, усупереч застереженням кількість бажаючих навчатись у цьому університеті зросла в порівнянні з минулим роком не вдвічі, а на 25 відсотків. Адже не всі випускники німецьких шкіл відразу поступають в університет. Значна їх частина присвячують рік соціальній активності чи вирушають у мандри.

Тетяна Бондаренко, DeutscheWelle

Німецька хвиля
23.08.2013