Німеччина: скільки коштує житло для студента

На вибір місця навчання в Німеччині сьогодні нерідко впливає можливість знайти студентське житло

Німеччина: скільки коштує житло для студента

Ще кілька років тому такі фактори, як репутація ВНЗ, рівень викладацького складу та перспективи працевлаштування були визначальними при виборі місця навчання в Німеччині. Сьогодні ж нерідко абітурієнтам доводиться звертати увагу в першу чергу на ринок житла. У скільки ж може обійтися студентська кімната, і чи легко її знайти?

Мале містечко, але дороге

Берлін, Мюнхен, Гамбург... Багато хто мріє провести студентські роки саме в цих містах. Але в особливого флеру мегаполісу своя ціна: треба бути готовим до переповнених аудиторій університетів і... проблем із житлом.

Перша перешкода, що стає на шляху студентів, - високі ціни. «Квартира у віддалених від центра міста районах у Берліні обійдеться в 6,70 євро за квадратний метр, у Гамбурзі - в 9,20 євро», - наводить приклади в інтерв'ю радіостанції «Deutschland radio» Ульріке Штюдеман (Ulrike Stüdemann) з німецького Інституту дослідження ринку житла F + B.

     

За її словами, за останні п'ять років ціни на студентське житло в цих містах зросли на 15-20 відсотків. Найдорожчі студентські міста - Мюнхен (до 16 євро за квадратний метр орендованого житла) та Франкфурт-на-Майні (до 15 євро за квадратний метр).

Але чи все залежить від розміру населеного пункту? І чи можна розраховувати на більш низькі ціни в менш «гламурних» містах? «Можна, але тільки там, де немає великих університетів», - запевняє експерт. У порівняно невеликих Мюнстері, Гейдельберзі, Геттінгені, Марбурзі або Фрайбурзі рівень орендної плати за житло можна порівнювати зі столичним. При цьому, як каже Ульріке Штюдеман, у багатьох великих містах на півночі Німеччини житло дешевше, ніж на півдні, а на сході - дешевше, ніж на заході.

Без даху над головою

Вартість проживання у студентській комуналці приблизно на третину нижче, ніж вартість оренди окремої квартири. Це з'ясувалось у результаті опитування більше ніж 20 тисяч німецьких студентів, що провів інтернет-портал Immowelt.de. Найсприятливіше для студентського гаманця місто - Лейпциг. Заощадити можна й у Дортмунді, Білефельді, Галлє та Бохумі.

Високі ціни на житло - лише півбіди. Інша проблема - це відсутність житла взагалі. «Я думала, що отримати навчальне місце на медичному факультеті - найважче, але я помилялася. Знайти житло - ось що нереально!», - ділиться своїм горем новоспечена студентка Хелена на одному з Інтернет-форумів. І знаходить відгук у побратимів по нещастю: «Розумію тебе. Я сам зараз живу у молодіжній турбазі. Не можу знайти хоча б кімнату у студентській комуналці. Були б у мене хоча б великі запити!».

Можливість отримати місце в гуртожитку в багатьох університетських містах перетворилась на примару. Усі про неї знають, і лише рідкісним щасливчикам випадає можливість укласти житловий договір. «У Берліні 35 студентських гуртожитків, розрахованих на 9500 мешканців», - пояснює Юрген Моргенштерн (Jürgen Morgenstern) зі столичного Товариства сприяння учням ВНЗ. Але на даний момент у ВНЗ Берліна навчаються близько 150 тисяч осіб.

«П'ять місяців я простояв у черзі. Кілька разів по електронній пошті мене питали, чи потрібно мені ще житло», - пригадує Норман. У минулому році студент переїхав з північної Німеччини в Берлін. Пропозиції про здачу кімнати він так і не отримав. Станом на квітень 2013 року в черзі на місце у столичних гуртожитках - 900 осіб! «Думаю, що більше половини претендентів до початку літнього семестру так і залишаться ні з чим», - прогнозує Юрген Моргенштерн.

Брак студентського житла в німецькій столиці - відносно новий феномен. Ще три роки тому приблизно 10 відсотків кімнат у гуртожитках були вакантними. Сьогодні Берлін відноситься до міст з гострим дефіцитом житла. Гірше справи тільки у Бремені.

Запасний варіант

Істотних покращень на ринку студентського житла експерти поки не передбачають. Абітурієнтам вони радять запастись терпінням і часом. У будь-якому випадку слід задовго до переїзду ознайомитися із ситуацією, вивчивши оголошення, наприклад, на онлайн-порталах Studenten-WG.de, WG-gesucht.de, Studenten-wohnung.de, Immowelt.de. Тут же можна залишити і своє оголошення про пошук житла. Правда, розглядаючи надіслані вам пропозиції, треба проявляти пильність. На онлайн-форумах потерпілі студенти повідомляють про випадки, коли з них вимагали гроші наперед, ще до огляду вакантної квартири.

Ну а доки заповітну комірчину, або, як кажуть німці, «будку» (Studentenbude) ви не знайшли, треба бути готовим і до інших варіантів. Хтось розміщується в бюджетному готелі. Хтось знаходить тимчасовий притулок у друзів або знайомих. А хтось вирішує поселитись у сусідньому місті й витрачати на дорогу кілька годин на день.

Немецкая волна
20.04.2013