Улюбленці науки: рейтинг німецьких ВНЗ

До яких німецьких університетів прямують і де подають надії вчені з усього світу?

Улюбленці науки: рейтинг німецьких ВНЗ

Інтерес до занять наукою в Німеччині в молодих фахівців, спраглих нових відкриттів, зростає. Про це свідчить рейтинг популярності німецьких ВНЗ серед учених. Цей список щорічно складає Фонд імені Александра фон Гумбольдта (Alexander von Humboldt - Stiftung) на підставі власних даних про те, до яких університетів воліють приїжджати на стажування й роботу стипендіати. Ідеться про провідні наукові кадри, що стікаються до Німеччини з усього світу.

За останні кілька років уподобання молодих учених із ближнього й далекого зарубіжжя майже не змінились, повідомляє глава відділу комунікацій фонду Георг Шоль (Georg Scholl). Більшість стипендіатів вибирають саме університет як майданчик для наукової роботи, і всього чверть з них - науково-дослідні інститути.

Хоча фонд і дає необхідну інформацію про можливості наукової діяльності в Німеччині, рішення приймають самі стипендіати. Тому рейтинг можна вважати більш-менш надійним показником репутації університетів та інститутів у міжнародному контексті.

     

Які ж ВНЗ вибирають корифеї науки в Німеччині? У рейтингу 2012 року абсолютними фаворитами є Берлінський вільний університет (Freie Universität Berlin) та університет імені Александра фон Гумбольдта (Humboldt-Universität Berlin). На третьому місці п'єдесталу – університет імені Людвіга й Максиміліана в Мюнхені (Ludwig-Maximilians-Universität München). При цьому вчених, які зробили вибір на користь столиці, удвічі більше.

Так виглядає ситуація в цілому. Якщо ж подивитись на окремі наукові дисципліни, то переваги вчених розставлені трохи інакше. Гуманітарії вибирають, як правило, Вільний університет та університет імені Александра фон Гумбольдта в Берліні, а також університет у Фрайбурзі. У Берлінському вільному університеті, Потсдамскому університеті (Universität Potsdam) і Технічному університеті Кайзерслаутен (TU Kaiserslautern) найчастіше можна зустріти зарубіжних учених, які працюють у сфері медицини та біології.

Для природознавців найбільш привабливі університет у Регенсбурзі (Universität Regensburg), університет імені Людвіга й Максиміліана в Мюнхені та Білефельдський університет (Universität Bielefeld). У сфері інженерних технологій молоді вчені вибирають університети Гьоттінгена (Universität Göttingen), Мюнстера (Universität Münster) і столичний університет імені Александра фон Гумбольдта.

Серед позауніверситетських центрів науково-дослідної діяльності найбільша кількість стипендіатів Фонду Гумбольдта вибирають інститути Товариства імені Макса Планка (Max-Planck-Gesellschaft).

Із 2007 по 2011 рік понад 6000 талановитих учених з усього світу стали учасниками програми підтримки Фонду імені Александра фон Гумбольдта й отримали можливість пройти стажування в Німеччині, здійснити свої проекти, налагодити зв'язки, обмінятись досвідом з колегами з інших країн.

За словами Георга Шоля, серед представлених напрямів переважають хімія, біологія, фізика та математика. Після перебування в Німеччині фахівці впроваджують отримані знання на батьківщині, продовжуючи дослідницьку роботу. ВНЗ у свою чергу допомагають їм підтримувати контакт із дружною когортою найсвітліших голів світу.

Наскільки добре вони справляються з цим завданням? І цей аспект теж не випущений з уваги. Зокрема, у 2012 році Фонд імені Гумбольдта провів конкурс на найбільш ефективний проект роботи серед стипендіатів-випускників (Forscher-Alumnideutscher Universitäten). Перемогли проекти Берлінського вільного університету, Кельнського університету та Технічного університету в Мюнхені (Technische Universität München). Ці ВНЗ проявляють найбільшу активність, підтримуючи академічний обмін та організовуючи семінари й консультації для вчених-іноземців.

Більше про навчання у Німеччині>>>

Немецкая волна
06.04.2013