Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Німеччині Диплом фармацевта в Німеччині: навчання з перспективою
Диплом фармацевта в Німеччині: навчання з перспективою

Спеціальність фармацевта - одна із затребуваних в Німеччині. Випускникам пропонують стабільну та оплачувану роботу, однак спочатку необхідно витримати роки напруженого навчання

Диплом фармацевта в Німеччині: навчання з перспективою

Розробка лікарських препаратів у Німеччині має довгу традицію. До 1980-х років німецькі фірми належали до числа найбільших в світі фармацевтичних підприємств. Сьогодні ФРН також займає провідні позиції в цій сфері. Відповідно і спеціальність фармацевта є однією з затребуваних в цій країні.

"З працевлаштуванням у фармацевтів проблем немає", - говорить Маркус Губерт, навчальний консультант фармацевтичного факультету в Боннському університеті. Він точно знає: роки напруженого навчання у Німеччині окупаються цікавою, стабільною і добре оплачуваною роботою. Найчастіше випускники стають аптекарями. Є, втім, і інші можливості: наприклад, дослідницька діяльність чи кар'єра на фармацевтичному підприємстві. Їх у ФРН, за даними Федерального союзу фармацевтичної промисловості (BPI), - більше 800!

Особливі умови

Боннський університет - лише один з кількох десятків вузів у Німеччині, де можна отримати цю спеціальність. Правда, вступити на неї не так і просто - кількість місць обмежена і без хороших балів атестата навряд чи вдасться пройти конкурсний відбір. Однак іноземці мають деякі переваги. Як і за іншими спеціальностями, в університетах для них існують окремі квоти, так що змагатися з німецькими абітурієнтами не доведеться.

Окрім хороших оцінок обов'язковою умовою для вступу є знання німецької мови. "Без цього нікуди. Фармацевтика належить до спеціальностей, що строго контролюються державою, так що навіть якщо б нам хотілося проводити предмети виключно англійською, ми не можемо цього зробити", - пояснює Маркус Губерт.

Шлях у фармацевти

"Чи важко вивчати фармацевтику? - Замислюється студент Боннського університету з Болгарії Живко Йорданов. - У першу чергу навчання займає дуже багато часу", - каже він.

Маркус Губерт підтверджує: зазвичай з 9 годин ранку і до 6 годин вечора студенти відвідують лекції і семінари і після цього ще опрацьовують матеріал самостійно.

З таким навчанням навряд чи залишається час на щось інше. За словами Живко, насолоджуватися студентським життям у майбутніх фармацевтів не завжди виходить. А де ж брати мотивацію? На думку Маркуса Губерта, йти в фармацевти варто тим, кому цікаві природні науки і, зокрема, медицина. Тоді вчитися буде цікаво. Тим більше що під час навчання приблизно третину часу приділяється практичним заняттям: студенти працюють в лабораторіях, аналізуючи і розробляючи медичні препарати.

Як правило, навчання майбутніх фармацевтів в Німеччині суворо структуроване і проходить за системою, що передбачає здачу державних іспитів (Staatsexamen). Проте сьогодні деякі вузи готують фахівців в області фармацевтики і за системою "бакалавр-магістр". Тут слід врахувати, що випускникам бакалаврату дозволено працювати лише в індустрії. Продовживши навчання за магістерською програмою, вони можуть підвищити кваліфікацію та розширити можливості на ринку праці.

Навчання за класичною моделлю (зі здачею держіспитів) триває п'ять років і проходить в три етапи. Перші чотири семестри віддані під базову фармацевтичну освіту (Grundstudium). У цей час студенти вивчають загальні предмети - математику, фізику, загальну хімію, біологію. Після закінчення цього етапу студентам необхідно пройти вісім тижнів обов'язкової практики в аптеці або фармацевтичній компанії (Famulatur).

Після успішної здачі першого держіспиту починається основне навчання (Hauptstudium). Протягом цих чотирьох семестрів увага приділяється вузьконаправленим дисциплінам: фармацевтичній хімії, фармацевтичній біології і фармацевтичній технології, фармакології та клінічній фармації.

Після цього - другий держіспит, який охоплює всі п'ять складних і об'ємних предметів. Але це ще не все...

Практика, ще раз практика

Кілька років тому студентка Ольга Кравцова вже отримала диплом фармацевта в Мінську. У Німеччині його прирівняли лише до базової фармацевтичної освіти, так що ще чотири семестри їй довелося відучитися додатково в Мюнхенському університеті ім. Людвіга Максиміліана. Втім, це не стало просто повторенням пройденого. "Тут дуже добре готують до роботи в науці та бізнесі. Знань, отриманих у першому вузі, мені для цього не вистачило б", - вважає дівчина.

Навесні 2012 року Ольга успішно здала другий державний іспит. Тепер, замість того щоб відсипатися після багатьох місяців інтенсивного навчання, дівчина вранці біжить на роботу в аптеку. Щоб стати дипломованим фармацевтом, студенти мають пройти річну практику, до речі, оплачувану. Півроку - у звичайній аптеці, ще шість місяців - за вибором: у тій же аптеці, у страховій компанії, на фармацевтичному підприємстві або в науковому середовищі. Місце проходження практики може бути і за кордоном. Після цього слід третій і останній державний іспит - і аптекар готовий!

Щодо списку вимог необхідних для вступу Ольга Кравцова додає: "Потрібно дуже хотіти допомагати людям". Втомлена після довгого робочого дня і спілкування з відвідувачами аптеки, вона, тим не менш, не сумнівається, що правильно вибрала свою професію.

Deutsche Welle
27.07.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!