Студенти з-за кордону прагнуть лишитись у Німеччині

Багато іноземних студентів хотіли б лишитись у Німеччині після завершення навчання. Деякі умови для цього було створено, але Німеччина ще не стала справді гостинною країною

Студенти з-за кордону прагнуть лишитись у Німеччині

Все більше іноземних випускників німецьких вишів хочуть розпочати свою кар’єру в Німеччині та прагнуть лишитись у цій країні на кілька років. Під час опитування майбутніх випускників магістратури в п’яти європейських країнах стосовно їхніх намірів лишитись в країні після навчання з'ясувалося, що Німеччина є беззаперечним лідером. 80 відсотків опитаних студентів, які приїхали до ФРН з-поза меж Європейського Союзу, намагатимуться розпочати в цій країні свій кар’єрний шлях. Для порівняння, у Великобританії хотіли б залишитись тільки близько 50 відсотків студентів.

У ході дослідження було опитано понад 6200 студентів магістерських та докторських програм із 25 університетів Німеччини, Франції, Великобританії, Нідерландів та Швеції. Вирішальними факторами для тих, хто не хоче повертатись після навчання на батьківщину, є стан ринку праці, а також бажання отримати досвід роботи за кордоном.

У Німеччині передумови покращили


Ґунілла Фінке з Експертної ради німецьких фондів з питань інтеграції та міграції пов'язує зростання популярності Німеччини з тим, що в цій країні розпочалась «давно очікувана лібералізація» доступу випускників до німецького ринку праці. У Великобританії та Франції натомість наразі більш активно дискутують щодо обмеження можливостей працевлаштування студентів з неєвропейських країн. Тож студенти лише відповідно реагують на політичні дебати стосовно міграції в країнах їх навчання.

Німеччина стала привабливішою ще й тому, що в країні відмінили правило пріоритетного працевлаштування місцевих громадян. Приміром, зараз не потрібно доводити, що на бажану посаду не претендує людина з Німеччини чи іншої країни Євросоюзу. Крім того, федеральний уряд вже оголосив, що іноземні випускники в майбутньому матимуть півтора роки, аби знайти місце роботи на німецькому ринку праці - навіть у тій галузі, яка не відповідає їхній освіті. А ще вони зможуть працювати на цій роботі на повну зайнятість, тоді як зараз їм дозволено працювати лише впродовж 90 днів на рік. Щоправда, цей законопроект ще повинен бути підтриманий Бундестагом та Бундесратом.

Багато хочуть, але лише деякі лишаються

Результати даного дослідження, однак, звертають увагу і на те, що між намірами студентів та реальністю все ще існує значний розрив. Зрештою в Німеччині, як і в інших країнах, що брали участь у дослідженні, насправді залишається лише чверть іноземних студентів, які хотіли би залишитись. Автори дослідження вбачають причини, зокрема, у тому, що студентам бракує інформації стосовно правових можливостей для того, аби лишитись у Німеччині. Експертна рада німецьких фондів пропонує викласти відповідні пропозиції під умовною назвою «Карта обдарованої молоді» (Young Talent Card).

Серед причин таки залишити Німеччину після закінчення навчання іноземні студенти називають жорстке регламентування з боку міграційних відомств та дискримінацію в побуті. Такий негативний досвід в Німеччині мають приблизно 40 відсотків опитаних. Аналогічною є ситуація і у Франції. У ході самого опитування було визначено найбільш специфічну німецьку проблему: відповіді студенти давали англійською мовою. Німецькі роботодавці ж очікують від випускників німецьких вишів добрих знань німецької мови.

Німецька мова - складна і для людей з вищою освітою

Було б також непогано, якби уряд чи університети створили агенцію, яка би опікувалася англомовними студентами, які хочуть лишитися в Німеччині, запропонував один із опитаних - студент математики з Китаю.

Лише 38% респондентів з Німеччини визначили свій рівень знання німецької мови як «високий». Не дивно, адже, аби привабити якомога більше іноземних студентів, мовні вимоги для отримання студентської візи встановили на досить низькому рівні. Це призвело до «помилкової думки серед частини людей, що вони можуть чудово обійтися і без знання німецької», йдеться в дослідженні. Це дійсно цілком можливо для слухачів англомовних курсів у німецьких університетах, але не для тих, хто хоче згодом влаштуватись в німецьку компанію.

Дослідження також заперечує ще одне поширене уявлення щодо того, що студенти-іноземці нібито від самого початку розглядають своє навчання лише як нагоду для тривалої імміграції у високорозвинену країну. Насправді ж лише 13% опитаних зазначили, що хотіли б після навчання лишитись в Німеччині більше, ніж на 5 років.

Автор: Арне Ліхтенберг / Катерина Каплюк

Більше про навчання у Німеччині>>>

Німецька хвиля
23.04.2012