Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Німеччині Інженер у Баварії - реальний шанс також для українців
Інженер у Баварії - реальний шанс також для українців

Уперше в Німеччині дуальну освіту відкривають для студентів з пострадянських країн. Що це таке? Ти вчишся, а за навчання платить фірма, на якій дістаєш практичний досвід

Інженер у Баварії - реальний шанс також для українців

Лист батька студентові: "Висилаю, як ти просив, десять гривень. Тільки запам'ятай, що десять пишеться з одним нулем, а не з двома". Чимало молодих людей, як у цьому жарті, повністю залежать від батьків, якщо йдеться про фінансування навчання. Про освіту за кордоном і говорити не доводиться. Студенти ж, які не мають ані більш-менш заможних родичів, ані належної стипендії, буквально приречені на підробіток.

Але не все так безнадійно, як здається на перший погляд. У Німеччині вже не один рік діють програми так званого «дуального навчання»: отримуєш професійну освіту, працюючи на фірмі, і паралельно вчишся за цим самим напрямком у ВНЗ. З одного боку, відразу дістаєш практичний досвід, з іншого – студенту, який вирішив піти таким шляхом, більше не доводиться ламати голову над тим, де взяти гроші. Він їх заробляє сам.

Зиск і для студента, і для фірми

Нині в Німеччині пропонується не одна сотня дуальних програм. І їх стає дедалі більше. Їхня популярність, розповіла Клаудія Опіц з Представництва університетів прикладних наук Баварії з дуальними програмами, пояснюється не в останню чергу чіткою кар'єрною перспективою. Як правило, підприємства згодом залишають у себе молодих фахівців, навчання у Німеччині яких вони фактично профінансували. У виграші опиняються й фірми. Адже ідеться про студентів, котрі вже добре знають весь виробничий процес. «А це дуже цінується», - наголошує експерт.

І апетит фірм зростає. Якщо раніше дуальні програми були розраховані виключно на німецьких студентів, то тепер цю систему, зокрема, в Баварії, поступово роблять доступною й для студентів з-за кордону, в тому числі з України. "Причина полягає не тільки в тому, що Баварії частково бракує інженерів або комп’ютерників, - пояснює Опіц. - Часто йдеться про фірми з міжнародним полем діяльності. Й вони дуже зацікавлені в іноземних студентах".

Про успішність такої моделі говорить і представник Федерального інституту професійної освіти Йохен Ґьозер. Привабливість дуального навчання, за його словами, полягає не лише в кар'єрних гарантіях. Також хороші умови отримання освіти й висока практична складова привертають до себе увагу. Крім теоретичної підготовки, студент справді знайомиться з "кухнею" своєї майбутньої професії.

Будемо відвертими: навчатися складно

Практично гарантоване місце роботи після закінчення вишу, відсутність проблеми з фінансуванням освіти, поєднання практики й теорії - такі переваги дуальних програм. Однак, було б нечесно не застерегти: дуальна освіта – це зовсім не "безтурботне лускання насіння". "Учасники дуальних програм фактично не мають канікул, оскільки у вільний час вони працюють. У них є тільки відпустка тривалістю 20-30 днів", - каже Опіц.

Складнішим, ніж зазвичай є й процес зарахування на дуальну програму. Спочатку треба знайти місце на фірмі, а потім ще й у виші. При виборі німецької фірми, Опіц радить українцям шукати таку, що має представництво або зв'язки з Україною. Тоді вірогідність бути зарахованим на дуальну програму є значно вищою. Перелік фірм, котрі співпрацюють з тим чи іншим ВНЗ, міститься на інтернет-сторінці вишів, що пропонують дуальні програми.

Отже, дуальна освіта - річ непроста, але, судячи з усього, шкура вартує вичинки. Уже через чотири роки цілком реально досягти відразу дві мети – отримати вищу освіту й чималий практичний досвід. Томас Кеннеркнехт, який уже має за плечима дуальну освіту і нині працює на BMW, визнав, що із задоволенням повторив би таке навчання.

Hochschule Dual – ця державна структура охоплює 19 вишів, які пропонують навчальні програми, що поєднують отримання вищої освіти з набуттям практичного досвіду на фірмах.

Deutsche Welle
05.04.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!