Навчання в кращих університетах Німеччини: очима студентів

У Німеччині - близько 400 вищих навчальних закладів. Студенти, які навчаються в найкращих університетах країни, діляться власним досвідом

Навчання в кращих університетах Німеччини: очима студентів

У топ-100 останнього рейтингу Times Higher Education потрапили чотири німецьких ВНЗ. Найкращі позиції зайняли Мюнхенський університет ім. Людвіга і Максиміліана, Університет ім. Георга Августа в місті Геттінген і Університет Гейдельберга.

Міф про бюрократію

Вступити на навчання до цих університетів непросто, а сесії перетворюються на випробування навіть для "відмінників". Однак охочих навчатися в них менше не стає. На питання, чи важко вступити в один з провідних вузів Німеччини, Михайло Хотяков, студент Мюнхенського університету, відповів так: "Достатньо мати диплом з хорошими оцінками. Раніше я взагалі думав, що стати студентом такого вузу нереально. Тепер розумію, що все можливо".

Правда, як попереджає студент, головне - не злякатися паперової тяганини. "Для вступу необхідно зібрати купу документів, - ділиться власним досвідом Михайло і тут же заспокоює. - Це міф про бюрократію в Німеччині, та й кількість папірців, що потрібні у нас, не менша".

У Мюнхені студент вивчає математику. У 2011 році він був визнаний "кращим іноземним студентом" у своєму університеті й отримав приз Німецької служби академічних обмінів (DAAD). До столиці Баварії він приїхав уже маючи диплом Санкт-Петербурзького державного університету. Різниця міх російською і німецькою освітою відразу кинулася йому в очі.

"По-перше, в LMU відчуваєш себе частиною світового наукового співтовариства, - каже Михайло. - А, по-друге, в Петербурзі у мене була більш загальна освіта, в Мюнхені - спеціалізована". 24-річний студент стверджує, що саме в Німеччині він "навчився вчитися". "Займатися математикою як прийдеться тут просто неможливо", - підкреслює Михайло.

Незважаючи на щільний графік занять, часу вистачає і на друзів, і на подорожі. Нещодавно, наприклад, він проїхав автостопом по Швейцарії. Паралельно з навчанням Михайло встигає проводити семінари для студентів в університеті. "Взагалі педагогіка - це те, в чому мені зараз хочеться розібратися найбільше", - зазначає студент.

Коли наука викликає жвавий інтерес

З Петербурга до Німеччини приїхала і Євгенія Самойлюк. Вона з відзнакою закінчила Санкт-Петербурзький політехнічний університет за напрямом біофізика. Сьогодні 22-річна студентка займається молекулярною біологією в рамках спільної магістерської програми Геттінгенського університету.

Разом з колегами вона вивчає причини розвитку м'язової дистрофії. Це захворювання невиліковне, але молоді вчені вірять у те, що результати досліджень допоможуть розробити нові ліки. Незважаючи на тісну роботу в команді, Євгенія постійно відчуває і жорстку конкуренцію в науковому середовищі.

Щороку на її програму подають заявки понад 500 кандидатів з усього світу. Такий ажіотаж студентка пояснює можливостями, що відкриваються для молодих вчених. "Можна брати участь у наукових семінарах та конференціях. У Геттінгені не є дивиною і лекції нобелівських лауреатів. За останні чотири місяці я встигла побувати на двох", - розповідає дівчина.

Однак не тільки наукою живуть студенти університету в Геттінгені. "Адже не можна ж весь час навчатися! Ми з іншими студентами влаштовуємо" Ночі культури ", вечірки, спільні поїздки. Нещодавно їздили в гори Гарц, де моя колега з Індії вперше побачила сніг", - розповідає Євгенія.

"Елітний університет"

В Університеті Гейдельберга, що посів 73-е місце в Times Higher Education, над дисертацією працює молодий учений з Естонії. Євген Віхарєв приїхав до Німеччини 11 років тому. Він вже встиг закінчити факультет математики та інформатики Університету Гейдельберга.

У Гейдельберзі є Центр міждисциплінарних обчислень. Тут працюють вчені з усього світу. Як зазначає Євген, у випускників університету немає проблем з працевлаштуванням. "Для роботодавця серед усього іншого важлива репутація вузу. А у Гейдельберга гучне ім'я, і кілька років тому йому було присвоєно звання "елітний університет".

Уже під час навчання у Німеччині великі німецькі та закордонні фірми підтримують дослідження студентів, аби потім влаштувати їх на роботу", - розповідає аспірант. А поки, щоб підробити, він проводить семінари з програмування, не забуваючи зустрічатися і з друзями. "Студентом буваєш тільки раз", - каже він. Отже, навіть навчаючись в одному з кращих вузів світу, можна поєднувати навчання і цікаве студентське життя. Євгенії, Михайлу і Євгенію це вдається!

Автор: Анастасія Смирнова

Deutsche Welle
22.02.2012