Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Німеччині Підняти вітрила: вища морська освіта в Німеччині
Підняти вітрила: вища морська освіта в Німеччині

У штиль або шторм ці люди забезпечують роботу судів і портів. Спектр послуг у галузі морських перевезень розширюється, фахівців не вистачає. Чому б не взяти курс на кар'єру?

Підняти вітрила: вища морська освіта в Німеччині

Безтурботне ставлення до дотримання заходів безпеки на борту і негідна поведінка капітана стали причиною краху круїзного лайнера Costa Concordia і продемонстрували, наскільки важлива хороша підготовка фахівців у галузі мореплавання. Той, хто знаходиться за штурвалом, має враховувати безліч аспектів, а в разі надзвичайних обставин вчасно зорієнтуватися і прийняти необхідні заходи, зберігаючи при цьому спокій. У ряді німецьких вузів студентам, які обирають кар'єру в галузі морських перевезень і логістики, дають знання і допомагають набути вправність.

Підкорювачі морів

24-річна Стіна Менцель (Stina Menzel) з гордістю демонструє диплом. Вона не тільки успішно склала випускні іспити, а й отримала дозвіл працювати на борту корабля як один з помічників капітана. Через п'ять років Стіна вже зможе претендувати на звання командира судна. Присвятити себе морській справі дівчина вирішила після розмови з другом батька, який зробив кар'єру на флоті. «Він розповів стільки цікавих історій. От мені й захотілося перевірити, чи все це правда», - сміється Стіна.

Втім, вона - не єдина дівчина, що поповнила ряди «морських» фахівців. З кожним роком кількість жінок, що працюють у сфері мореплавства, серед іншого, і на топ-позиціях, зростає. У 2011 році частка студенток у Вищій школі Бремена склала 10 відсотків, у Вищій школі Jade - 18 відсотків.

Наплив бажаючих здобути вищу морську освіту у Німеччині величезний. Тяга до романтики і пригод - не єдині причини. Багатьох приваблюють блискучі перспективи працевлаштування. Сфера морської торгівлі переживає бум. А ось кваліфікованих фахівців явно не вистачає. За даними порталу Studis-online.de, на сьогоднішній день у світі у сфері судноводіння вільні близько 30 000 робочих місць, у Німеччині відкрито 1000 вакансій.

У морі, на суші і вище

Ще недавно Стіна була студенткою бакалавріату в філії Вищої школи Jade (Jade-Hochschule), розташованому в невеликому нижньосаксонському містечку Ельсфлет недалеко від Ольденбурга. Заснована в 1832 році, сьогодні ця школа - одна з найбільших вузів у Німеччині, що займається підготовкою фахівців, які забезпечують роботу суден, як на морі, так і на суші.

Вища школа Jade пропонує студентам чотири напрямки: менеджмент міжнародних перевезень (Internationales Transportmanagement), судноводіння (Nautik), економіка морських шляхів сполучення і портів (Seeverkehrs-und Hafenwirtschaft). За цими спеціальностями студенти можуть отримати диплом бакалавра. Продовжити освіту можна за магістерською програмою «Менеджмент торгового флоту і управління портами».

Кваліфіковані кадри для морського і річкового флоту, а також для підприємств морського транспорту поряд з вузом в Ельсфлеті готують вищі школи Бремена, Вісмара і Фленсбурга. У числі пропонованих спеціальностей - судноводіння, морські перевезення, суднобудування і морська техніка.

Основні вимоги до абітурієнтів - хороші знання природничих наук, англійської та німецької мов, а також міцне здоров'я. До навчальної програми входять математика, фізика, хімія, метеорологія, технічне обслуговування обладнання, морське право, економіка і, зрозуміло, навігація. Всі вузи входять до об'єднання uni-assist. Це означає, що заявку на навчання і всі необхідні документи треба подавати через цю організацію. Багато спеціальностей відносяться до категорії Numerus Clausus (NC), долю абітурієнтів у цьому випадку вирішує конкурс атестатів.

З балу на корабель

До початку навчання у Стін не було досвіду мореплавання. Тим більше до речі прийшлася обов'язкова практика в першому семестрі. Шість місяців студенти провели на судні-контейнеровозі. Доводилося відбивати іржу, виконувати малярні роботи. «Для багатьох - це перше знайомство зі специфікою морського життя. Буває, що після нього студент вирішує змінити спеціальність», - відзначає Торстен Лефлер (Thorsten Löffler) з Вищої школи Jade, який допомагає абітурієнтам вибрати відповідну спеціалізацію.

Незважаючи на те, що в цій вищій школі, на відміну від інших вузів, стажування на судні до початку навчання не є обов'язковим, Торстен Лефлер рекомендує отримати перший практичний досвід. Вдруге студенти потрапляють на борт корабля вже на старших курсах. На навчальному вітрильнику «Герцогиня Єлизавета», або «Ліссі» , як його любовно називають у вузі, майбутні інженери-судноводії поглиблюють отримані знання. Але і цього не достатньо, лише під час третього стажування студентів допускають на навігаційний місток.

Крім того у студентів є можливість відпрацювати практичні навички і за віртуальним штурвалом. Навігаційний тренажер моделює різні типи суден, маршрути та умови погоди, з якими молоді фахівці можуть зіткнутися в реальності. Навчальна програма передбачає також проходження тренінгу з безпеки.

Автор: Йессіка Хольцхаузен / Тетяна Вайнман

Deutsche Welle
10.02.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!