У Німеччині можна вчитися й англійською

Представник Німецької академічної служби обміну (DAAD) Крістіане Шмекен про міжнародні програми у вищих навчальних закладах Німеччини

У Німеччині можна вчитися й англійською

Пані Шмекен, які університети в Німеччині пропонують англомовні програми?

Упродовж останніх років у Німеччині зросла кількість англомовних факультетів. Передусім це стосується тих вищих навчальних закладів, які в рамках Болонського процесу вже перейшли або переходять на нову систему і пропонують дипломи бакалавра та магістра. Загалом ми нарахували близько 650 різних міжнародних програм з англійською мовою викладання.

650 міжнародних програм – студентам мабуть самим складно зорієнтуватися в такій кількості. Де можна знайти інформацію про ці програми?

Існує кілька баз даних, які охоплюють англомовні пропозиції. Одну таку базу даних можна знайти на інтернет-сторінці Німецької академічної служби обміну в рубриці «International Programmes in Germany». Там можна проводити пошук програм, орієнтуючись на власний рівень: програми для отримання спеціалізації бакалавра, навчання в магістратурі або аспірантурі.

Уявімо собі, студент, який не знає німецької мови, вирішив взяти участь в англомовній міжнародній програмі в одному з німецьких ВНЗ. Але без хоча б елементарних знань німецької зорієнтуватися у побутових питаннях йому буде мабуть складно?

Міжнародні програми в Німеччині вирізняються тим, що іноземних студентів не кидають на призволяще - ними опікаються працівники університетів. Їм допомогають вирішувати різні практичні питання, шукати житло тощо. Для того, щоб іноземні студенти краще познайомилися зі своїми німецькими колегами, влаштовуються вечірки, екскурсії.

Навчання відбувається виключно англійською чи все ж таки згодом пропонуються також німецькомовні лекції?

Навчання відбувається або повністю - від самого початку курсу й до кінця - на англійській мові або, якщо це дворічна магістратура, тоді студентам можуть запропонувати в перший рік паралельно ходити на курси німецької мови. Там викладають також спеціфічну для певного напрямку лексику. Потім на другому році частина семінарів для таких студентів відбувається вже німецькою. Як на мене, то це дуже розумно. Таким чином до Німеччини можна приїхати без знань німецької, розпочати навчання у Німеччині англійською, і паралельно вивчити німецьку мову, що є непоганою додатковою кваліфікацією.

На студентів яких спеціальностей розраховні англомовні програми в Німеччині?

Зараз можна знайти англомовні факультети майже з усіх фахових напрямків. Перші подібні проекти, однак, були розраховані передусім на студентів, що вивчали інженерні науки та економіку. Але й сьогодні ці напрямки продовжують домінувати.

Розмову записав Володимир Медяний

Deutsche Welle
07.02.2012