Німецькі університети дивують різноманітністю: рейтинг СНЕ

Сила німецької вищої освіти - у різноманітності її видів та форм. Експерти оцінили розвиток науки, застосування отриманих знань, міжнародну орієнтацію та підхід до студентів у вузах Німеччини. Результати їх приємно здивували

Німецькі університети дивують різноманітністю: рейтинг СНЕ

Найбільш задоволені навчанням у Німеччині студенти аж ніяк не у відомому Мюнхенському університеті і не у берлінському Університеті імені Гумбольдта. Якщо вірити спеціально проведеним дослідженням Центру з розвитку вищої освіти Німеччини (Centrum für Hochschulentwicklung, CHE), то виявляється, що найбільше про академічне благополуччя учнів дбають в Університеті Маннгейма (Universität Mannheim) та Вищій школі Південної Вестфалії (Fachhochschule Südwestfalen).

Навіть якщо ви про ці вузи до цього часу не чули, їм безумовно є чим пишатися. "З 84 університетів Німеччини 71 навчальний заклад показав високі результати як мінімум в одному з профілюючих напрямків", - йдеться у висновку експертів CHE. У ході дослідження вчених чекало відразу декілька "відкриттів року".

Наука - це ще не все

Вперше експерти оцінили не тільки рівень розвитку наукових досліджень, а й практичне застосування матеріалу, що викладається, міжнародну спрямованість і ставлення до студентів у вузах Німеччини. Це дослідження і стало основою спеціального рейтингу "Vielfältige Exzellenz 2011".

     

"Всі чотири розглянутих нами параметри - це важливі завдання, що стоять перед кожним німецьким вузом, - пояснює керівник Центру з розвитку вищої освіти Німеччини Франк Цигель (Frank Ziegele). - І навіть якщо вуз не є лідером у сфері наукової діяльності, це зовсім не робить його другорядним, адже він може мати інші переваги".

Тим більше що, як показав рейтинг, лише деякі вузи лідирують відразу по усіх чотирьох критеріях. Поки одні університети заробляють собі репутацію науковими розробками в різних дисциплінах, як, наприклад, Мюнхенський університет імені Людвіга-Максиміліана (Ludwig-Maximilians-Universität München), інші розвивають міжнародні зв'язки і підвищують рівень викладання.

"О скільки нам відкриттів дивних..."

Серед "відмінників" рейтингу виявився Університет Ерланген-Нюрнберг (Universität Erlangen-Nürnberg). Лідерство йому забезпечило практичне застосування одержуваної там освіти. У цій категорії університет заробив високі оцінки з усіх розглянутих експертами сфер, таких як економіка підприємства, світова економіка, педагогіка, електротехніка, інформаційні технології та машинобудування.

А ось Технічний університет Дрездена (Technische Universität Dresden) відмінно справляється з усіма чотирма завданнями, сформульованими авторами рейтингу. Але лише в трьох спеціальностях - психологія, електротехніка та інформаційні технології.

На вершині списку вузів з найбільш міцними міжнародними зв'язками знаходяться Технічний університет Берліна (Technische Universität Berlin), той же Технічний університет Дрездена та Університет Маннгейма. Для визначення ступеня "міжнародності" експерти з'ясували, наприклад, скільки іноземних студентів і викладачів числиться в вузах, чи передбачає навчальна програма обов'язкові поїздки за кордон, а також наскільки високий рівень організації міжнародного обміну.

Географічна карта переваг

Цей рейтинг корисний не тільки абітурієнтам 2012 року, що постали перед важливим вибором, але й самим університетам. "За допомогою нашого дослідження ми прагнемо показати вузам їх сильні сторони і стимулювати їх до подальшого розвитку саме цих напрямків", - пояснює Франк Цигель. Особливо для невеликих навчальних закладів, які не спроможні змагатися зі світовими гігантами наукової думки, спецрейтинг CHE є гарною підтримкою.

"Найприємнішим сюрпризом стали оцінки, які в ході дослідження нам виставили самі студенти. Ми дуже стараємося, щоб їм було комфортно навчатися в нашому вузі, і з'ясувалося, що вони це цінують", - говорить прес-секретар Університету Мангейма Катя Бер (Katja Bär).

Центр з розвитку вищої освіти Німеччини складає рейтинги університетів з 1998 року. З того часу кількість абітурієнтів в Університеті Маннгейма подвоїлася. Участь вузу в рейтингу позначилася не тільки на кількості студентів. "Сьогодні середня оцінка в атестаті нашого абітурієнта на спеціальність "економіка підприємства" - "відмінно". Раніше ж ми вибирали в основному з "хорошистів", - підкреслює Катя Бер.

"Географічною картою переваг" назвало спецрейтинг CHE видання Zeit Online. Адже завдяки новим дослідженням, на загальному тлі набагато чіткіше вимальовуються особливості університетів. А, як відомо, чим різноманітніше вузівський ландшафт країни, тим сприятливіші умови для розвитку науки.

Автор: Ксенія Польська

Німецька хвиля
13.01.2012