Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Німеччині Списати по-німецьки, або Коли студент студенту ворог
Списати по-німецьки, або Коли студент студенту ворог

Який студент не піддається спокусі списати: у сусіда по парті, а то й просто зі шпаргалки?

Списати по-німецьки, або Коли студент студенту ворог

Німецький! У Німеччині шпаргалкам оголошено справжню війну, а списування прирівнюється мало не до злочину. "На проміжному іспиті нас розсадили через парти, так що списати у когось було просто нереально. Викладач ходив навколо мене колами:" Бачу, - каже, - що списуєш, але поки не розумію, звідки ", - згадує Ільшат Алієв про своє навчання в Узбекистані. - Потім він випадково глянув під порожню парту по діагоналі від мене, під якою і був листок з формулами. "Ну в тебе і зір! - Сказав викладач. - Плюс бал за винахідливість!" Тепер Ільшат вивчає інформатику в Боннському університеті". Тут я взагалі жодного разу не бачив, щоб хтось списував", - говорить він. Чому німецькі студенти про те, щоб списати, навіть думки не мають?

Борці за справедливість

Причина небувалої чесності німецьких студентів зовсім не у відсутності винахідливості. На письмових іспитах, які тривають кілька годин, їм навіть дозволено виходити до туалету - справжня розкіш для бажаючих списати! Цією можливістю не зловживають. І справа тут, швидше за все, в загостреному почутті справедливості.

Шпаргалка - "гармошка"? Номер не пройде!

"У школі я спокійно ставився до шпаргалок - там було не так багато матеріалу, підготуватися до контрольної можна було буквально за вечір, - розповідає Себастіан Зелег (Sebastian Seleg), що вивчає юриспруденцію. - Так що якщо хто і списував, мені діла до цього не було". Пізніше його ставлення змінилося: в університеті на карту поставлено дуже багато. "Оцінки тут дуже важливі, принаймні, за моєю спеціальністю. Готуватися до іспитів потрібно тижнями, а то й місяцями. Тому просто не справедливо, якщо хтось складає іспити краще за рахунок шпаргалок", - пояснює Себастіан.

Класика жанру скасовується

Мінчанка Ольга Кравцова здобуває освіту за кордоном у Мюнхенському університеті. Предмети, які доводиться здавати, - один іншого складніше, кількість формул, які потрібно запам'ятати, зашкалює. Де ще списувати, якщо не тут?

"У Німеччині не списують! Навіть думки такої не виникає - написати шпаргалку, - каже Ольга. - На всіх письмових іспитах присутні асистенти професорів - до десяти чоловік. Тому за тобою йде таке стеження, що і в бік не подивишся. Звичайно, нас попереджають, що спроба списати буде страшно каратися. І чомусь ми в це віримо", - розповідає студентка.

У Білоруському державному університеті, де вона навчалася раніше, було дещо інакше. "Ми всі писали шпаргалки, тому що фармакологія - дуже складний предмет, багато запам'ятовувати треба. Примудрялися ховати під спідниці і в рукава горезвісні "гармошки". Не знаю, чи помічали це викладачі, але за п'ять років з іспитів нікого не видаляли", - каже вона.

Звичайно, сказати, що у вищих школах пострадянських країн списування вітається, буде неправдою. Але все-таки викладачі часто входять у становище студентів. "У БГУ ми якось здавали органічну хімію, - згадує Ольга Кравцова. - Це предмет, якого бояться всі студенти, не важливо, у Білорусі чи в Німеччині. І весь іспит наш викладач простояв у куточку обличчям до стіни, так що ми могли користуватися навіть книгами. Втім, написали все одно погано".

З шпаргалками - на перездачу!

Більшість іспитів у Німеччині - письмові. Кожному видають завдання та листи для відповіді. Папір проштампований, і з собою не можна взяти навіть чернетку. На прохання студента йому можуть дати додаткові аркуші, але, знову ж, зі штампом. Так що використовувати "бомби" з уже написаними відповідями тут не вийде.

У сусіда теж не спишеш: студентів розсаджують за окремі парти, та й спостерігає за ними одразу кілька людей. "Зазвичай, якщо ми помічаємо, що хтось зазирає до відповідей сусіда, ми просто попереджаємо, що ще один раз - і все, іспит закінчено, - розповідає викладач статистики Христина Бухольц (Christine Buchholz). - Одного разу вона та її колега помітили у студента ну дуже великі шпаргалки. Він просто роздрукував увесь матеріал маленьким шрифтом і поклав між екзаменаційними листами. "Зрозумівши, що ми в курсі цієї махінації, хлопець почервонів, спітнів - загалом, помітно занервував. У результаті ми сказали, що бачили, як він списує, і його іспит на цьому було закінчено", - каже Христина Бухольц.

Правила на всі випадки життя

Щоб сумнівів у викладачів не залишалося, алгоритм їхніх дій у німецьких університетах прописують у спеціальному документі "Порядок складання іспитів" (Prüfungsordnung). Наприклад, у правилах Університету Гейдельберга чітко сказано: "Якщо екзаменований намагається вплинути на результат іспиту обманом або шляхом використання недозволених засобів, йому ставиться оцінка "незадовільно".

Христина Бухольц вважає, що таке просте правило допомагає в роботі. "Коли знаєш студентів особисто, то важко бути об'єктивним. Думаєш: "Вона така чесна, напевно, це перший раз". Для того й існують правила, щоб не було сумнівів, як вчинити в такій ситуації", - вважає вона.

Звичайно, не можна узагальнювати: серед студентів будь-якої країни є і ті, хто не списують принципово, і ті, хто не проти підстрахуватися. Проте, коли мова про шпаргалки заходить у Німеччині, особливо часто можна почути слова "справедливість", "чесність", "рівні шанси". "У Німеччині зі списуванням не миряться", - вважає Христина Бухольц. Ну що ж, напевно, і правильно роблять.

Автор: Катерина Крижанівська

Більше про навчання у Німеччині>>>

Deutsche Welle
10.11.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!