Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Німеччині Все більше іноземців захищають дисертацію в Німеччині
Все більше іноземців захищають дисертацію в Німеччині

До німецьких вузів вступає все більше іноземних аспірантів. За останні 10 років бажаючих стало в два рази більше. Чому молоді науковці вважають за краще "гризти" граніт науки не в США або Великобританії, а в Німеччині?

Все більше іноземців захищають дисертацію в Німеччині

Кількість іноземців, які подають заявку на написання дисертації в німецьких ВНЗ чи коледжах для аспірантів, за останні десять років подвоїлася. У 2010 році горде звання "кандидата наук" (німецькою - "Doktor") отримали більше 4000 молодих дослідників з-за кордону. Чому їх вибір припав саме на Німеччину?

Чітка структура приносить успіх

"Раніше іноземці не дуже охоче вступали до німецької аспірантури. Ситуація різко змінилася після появи структурованих програм у рамках підтримки наукової еліти", - пояснює Томас Ріссе (Thomas Risse), засновник берлінського коледжу для аспірантів Graduate School for Transnational Studies.

Нагадаємо, структурована модель навчання аспірантів протиставлена класичній моделі і означає наявність навчального плану, проведення досліджень у групах і чітке обмеження в часі при роботі над проектами.

"Я працюю відразу з кількома аспірантами - з Росії, Білорусі, Колумбії, Індії. Дослідження проводяться на стику наук. Молодому вченому це дозволяє розвиватися відразу в декількох напрямках. Скажімо, інформатики працюють з біологами", - говорить Альхазур Малаков, аспірант коледжу Graduate School of Computer Science в Заарбрюкене. Виходець з Казахстану закінчив Томський державний університет за спеціальністю радіофізика, а потім вирішив писати кандидатську дисертацію за структурованою програмою.

"Мені було цікаво отримати освіту за кордоном, у Західній Європі. Там і питання фінансування легше вирішити. Крім того, я займаюся комп'ютерною графікою, мені хотілося бути ближче до інновацій. А один з найкращих інститутів у цій області - Інститут комп'ютерних наук імені Макса Планка - розташований саме в Заарбрюкене", - пояснює свій вибір молодий дослідник.

Крок за кроком - до наукового ступеня

Наразі у Німеччині існують близько 700 коледжів для аспірантів (німецькою - Graduiertenschule). Більшість з них виділяють стипендію. Вчені відвідують курси та семінари, а також працюють над дослідницькими проектами спільно з іншими аспірантами, звичайно ж, під керівництвом професорів. Крім того, аспіранти беруть участь у заходах, що сприяють налагодженню контактів та обміну досвідом з дослідниками інших наукових сфер.

"Спочатку ми концентруємо зусилля на виконанні проекту. У кожного вченого в ньому своя роль. Потім ми підводимо під результати теоретичну основу. Пишемо статті і одночасно глави дисертації. Потім беремося за наступний проект", - так Альхазур Малаков крок за кроком просувається до наукового ступеня.

За словами Томаса Ріссі, багатьох молодих талановитих дослідників з-за кордону написання дисертації в німецьких коледжах приваблює ще й тим, що в Німеччині на навчання йде менше часу. У США кандидатом наук можна стати за сім - десять років. У Німеччині ж на це йде від трьох до чотирьох років.

Щоб німецькі вузи були на слуху у потенційних аспірантів за кордоном, Німецька служба академічних обмінів (DAAD) запустила в минулому році дві програми підтримки для університетів. "Ми хочемо сприяти тому, щоб колектив дослідників став як можна більш багатонаціональним. Аспіранти-іноземці повинні мати безперешкодний доступ до структурованих програм", - відзначає Біргіт Клюзенер (Birgit Klüsener), куратор групи в DAAD, що займається питаннями інтернаціоналізації науки.

Фінансова підтримка, а це ні багато, ні мало, 100 тисяч євро на рік, надається в першу чергу тим німецьким університетам, які відкривають міжнародні програми для аспірантів. Ці кошти також йдуть на рекламну кампанію в інших країнах і на надання консультаційної підтримки для аспірантів, які прибули з-за кордону.

Ставка на іноземців

Берлінський коледж Graduate School for Transnational Studies цього року прийняв 10 аспірантів, троє з них - іноземці. "Звичайно американці навряд чи до нас приїдуть. Ми розраховуємо передусім на молодих дослідників з країн Східної Європи, Центральної Азії, а також Африки і Латинської Америки", - говорить засновник коледжу.

Звичайно дослідникам, які бажають отримати в Німеччині перший вчений ступінь, треба бути готовими і до труднощів. У першу чергу, їм слід запастися терпінням: з моменту подачі документів до отримання відповіді може пройти кілька місяців. Крім того, потрібно досить добре володіти німецькою або англійською мовою відповідно до вимог програми.

"Учений має бути готовим і до того, що доведеться самому організовувати свою роботу. Це повна протилежність того, що відбувається в Росії. Там науковий керівник каже, що і коли тобі потрібно зробити. Тут ти майже все вирішуєш сам", - підкреслює Альхазур Малаков.

Автор: Райна Бройер / Вікторія Зарянка

Deutsche Welle
04.11.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!