"Стипендія Німеччини": спочатку її мають заробити вузи

Стипендій для студентів повинно стати більше. З цією метою німецьким урядом цього року була запущена програма "Стипендія Німеччини". Щоправда, спершу попрацювати доведеться не лише претендентам, але і вузам

"Стипендія Німеччини": спочатку її мають заробити вузи

Співробітник Берлінського університету імені Гумбольдта Маріана Булаті (Mariana Bulaty) - фандрайзер. Вона залучає кошти на соціальні та благодійні проекти і мріє про те, щоб кожен з 28 тисяч студентів цього іменитого вузу отримував стипендію. Роботи у Маріан завжди сила-силенна. А після запуску нової стипендіальної програми німецького уряду під назвою Deutschlandstipendium (дослівний переклад - "Стипендія Німеччини") турбот стало ще більше.

Де взяти спонсорів

Розмір цієї стипендії становить 300 євро на місяць. Половина коштів надходить із держбюджету, але виділяються вони за однієї умови: якщо вуз знайшов приватних спонсорів, готових покрити решту 50 відсотків. Маріані Булаті вдалося залучити додаткові кошти на фінансування 18 стипендій під час літнього семестру та 14 стипендій під час зимового семестру.

Міністр освіти і наукових досліджень Німеччини Аннетте Шаван (Annette Schavan) розраховує на те, що вже в 2011 році "Стипендію Німеччини" будуть отримувати 10 тисяч студентів. У Маріани Булаті такі плани викликають сумнів: виходить, на підтримку студентів Берлінського університету імені Гумбольдта цього року їй потрібно зібрати вчетверо більше. Де взяти стільки спонсорів, Маріана ще не знає.

     

Плани збільшити кількість стипендіатів в середньостроковій перспективі до 160 тисяч осіб (це вісім відсотків студентів німецьких вузів) вона називає утопією. "За моїми підрахунками, в такому разі мені необхідно залучати чотири з половиною мільйона євро на рік. Це просто нереально", - говорить Маріана.

Втім, інтерес до цієї програми проявляє і бізнес. Німеччина відчуває брак висококваліфікованих фахівців. А таке приватно-державне партнерство дає компаніям можливість завчасно вступити в контакт зі студентами, яких в майбутньому можна буде взяти на роботу.

Як вирішити проблему дефіциту фандрайзерів

Досі найбільшого успіху в пошуку спонсорів домагалися ті вузи, у яких налагоджено партнерство з бізнесом і промисловими підприємствами. А от у гуманітарних і мистецьких навчальних закладів з фандрайзингом саме одні проблеми. Підтвердженням тому стали і результати дослідження, проведеного фандрайзером Міхаелем Байєром (Michael Beier) з університету Хільдесхайма.

160 університетів брали участь у цьому поки єдиному онлайн-опитуванні, проведеному у зв'язку зі стартом загальнонаціональної стипендіальної програми. За словами Байєра, "більше половини респондентів не знають ані назви, ані змісту цієї програми".

На думку дослідника, основна проблема - в дефіциті професійних фандрайзерів. Байєр підрахував: у розпорядженні німецьких університетів - 120 фахівців із залучення коштів на соціальні та благодійні проекти. В середньому, це менше однієї людини на вуз.

Як відібрати "правильних" кандидатів

Втім, брак приватних спонсорів - далеко не єдина проблема, з якою доводиться стикатися практично всім університетам Німеччини. Чимало складнощів виникає у процесі відбору потенційних стипендіатів. За словами Маріани Булаті, на це йде багато часу.

Комісії, що займаються відбором, прагнуть до того, щоб до числа одержувачів "Стипендії Німеччини" входило більше вихідців з малозабезпечених сімей та іноземців. Хоча головна умова надання стипендії - це все-таки висока успішність претендента. І якщо вона виконується, то рівень доходів студента та його батьків ніякої ролі не грають.

Шанс для іноземних студентів

Інтерес до "Стипендії Німеччини" проявляє все більше студентів з-за кордону. Вже на першому етапі реалізації програми кожна сьома заяву на стипендію надійшла до Берлінського університету імені Гумбольдта з-за кордону. І, на думку Маріани Булаті, така тенденція збережеться.

У числі кандидатів на "Стипендію Німеччини" - громадяни Росії, Казахстану, України, Туреччини, Монголії, Кореї. Багато претендентів вже мають ступінь бакалавра, отриманий на батьківщині, та хочуть продовжити свою освіту за кордоном.

Громадянство кандидата на "Стипендію Німеччини" ніякої ролі не грає, але і спеціальним інструментом підтримки іноземних студентів нова стипендіальна програма аж ніяк не є. У процесі відбору стипендіатів до німців та іноземців пред'являються абсолютно однакові вимоги, підкреслює Маріана Булаті.

Автори: Ріхард А. Фукс / Наталія Корольова

Більше про навчання у Німеччині>>>

Німецька хвиля
12.10.2011