Багатолике студентство: німецькі вузи навчають всіх

Ще кілька років тому типовим студентом вузу в Німеччині був молодий німець без родини. Картина поступово змінюється. Сьогодні в німецьких університетах все голосніше звучить загадкове слово "Diversity"

Багатолике студентство: німецькі вузи навчають всіх

Молода людина, яка лише вчора покинула шкільну лаву, її рідна мова - німецька, її батьки колись самі здобули вищу освіту. Таким був типовий першокурсник німецького вузу впродовж багатьох десятиліть. Проте картина студентства в університетах і вищих школах змінюється, стаючи більш різноманітною.

Ми такі різні...

Відповідно до інформації, наданої німецьким товариством сприяння студентам (Deutsches Studentenwerk), наразі близько 8 відсотків студентів університетів і вищих шкіл - вихідці з сімей мігрантів. Крім того, все більше молодих людей приїжджають на навчання до Німеччини з-за кордону.

Так, кількість студентів-іноземців у Німеччині становить близько 9 відсотків. "Ініціативи, спрямовані на підвищення привабливості вузів для іноземців, змінюють і склад студентства", - Фолькер Майер-Гукель (Volker Meyer-Guckel), представник Союзу засновників фондів для розвитку науки в Німеччині (Stifterverband für die deutsche Wissenschaft), не бачить у змінах нічого дивного.

     

Однак національність і мова - не єдині показники. Сьогодні у навчальній аудиторії поряд з випускниками шкіл можна зустріти й тих, у кого за плечима багаторічний досвід роботи. Скажімо, сусідом по парті 20-річної студентки з Болівії може стати 45-річний слюсар з Кельна. Атестата зрілості в його багажі немає, проте є робота на півставки та велике бажання підвищити кваліфікацію.

Різніші вихідні позиції та запити таких студентів уявити собі складно. "На цю ситуацію вузам вже давно пора якось відреагувати", - вважає Фолькер Майер-Гукель, і не тільки він має таку думку.

Відмінності як шанс

Diversity Management. Це англійське поняття, яке можна перевести як "управління розмаїттям", для німецьких вузів сьогодні стає ключовим. Для того щоб забезпечити оптимальні умови навчання, вони намагаються зрозуміти та прийняти подібності та відмінності між студентами - представниками різних національностей, людей різного віку, соціального походження, сексуальної орієнтації.

А Союз засновників фондів для розвитку науки в Німеччині надає їм у цьому підтримку, запустивши проект під назвою "Чим різноманітніше, тим краще! Відмінності як шанс". Переможцями конкурсу в цьому році стали 8 німецьких вузів, що представили на суд журі багатообіцяючі проекти, спрямовані на впровадження диференційованого підходу до організації навчання. На реалізацію проектів кожен з них отримав 25 тисяч євро.

Наприклад, Ессенський університет мистецтв Фолькванг витратить ці гроші на здійснення менторської програми, що допоможе іноземним студентам-новачкам пережити культурний шок на кампусі. "Ми навчаємо тьюторів, а вони в свою чергу в режимі онлайн опікуються першокурсниками, які приїжджають на навчання з-за кордону", - розповідає студентка Кароліне Шпельсберг (Karoline Spelsberg), автор концепції. Студенти-наставники консультують новачків у таких питаннях, як отримання візи, оформлення документації в університеті, пошук житла.

В Університеті Ольденбурга кошти пішли, зокрема, на розвиток служби допомоги студентам-інвалідам. А у Вищій школі Гельзенкірхена особливо багато студентів, які походять з родин із невисокими доходами і з порівняно низьким рівнем освіти. Для того щоб допомогти новачкам подолати труднощі на початку навчання, вуз пропонує їм підготовчі курси з основних предметів.

Diversity як академічна дисципліна


У зв'язку з глобалізацією аспект культурного різноманіття набуває все більшого значення і в бізнесі, говориться в новому дослідженні Фонду імені Бертельсмана. Вузи відповідають вимогам часу. Один за одним вони включають в навчальні програми семінари, на яких студентів готують до роботи в компаніях з неоднорідним складом співробітників. У Вільному університеті Берліна з 2008 року є навіть магістратура за спеціальністю "Компетенція у сфері гендерного та міжкультурного розмаїття" (Gender-und Diversity-Kompetenz).

Кожен рік на програму набирають близько 20 студентів. Як правило, це не вчорашні випускники-бакалаври, а люди з солідним професійним багажем - керівники кадрових підрозділів, уповноважені з прав жінок та інвалідів в компаніях, співробітники неурядових організацій. На заняттях студенти вивчають антидискримінаційне законодавство й обговорюють ситуації, в яких ті чи інші співробітники можуть опинитися в невигідному становищі. Також вони займаються проблемою "невидимої дискримінації" - наприклад, коли претендента на вакансію навіть не запрошують на співбесіду через іноземне прізвище.

"У нашій магістратурі ми не лише викладаємо різноманіття, ми їм живемо", - говорить науковий співробітник Катаріна Шідеріх (Katharina Schiederich).Студентів тут об'єднує хіба що їх перша освіта. Більшість з них - дипломовані економісти та юристи. В іншому ж більш багатоликої студентської групи, напевно, не знайти: студентам і студенткам від 29 до 60 років, а третина з них приїхала вчитися в Берлін з-за кордону.

Автори: Сабіне Дамашке / Ріхард Фукс / Ольга Демидова

Німецька хвиля
05.10.2011