Флоріан Кюхлер: Німеччина надає дуже високий рівень освіти

23 та 24 вересня 2011 року в Києві відбудеться Освітній ярмарок вищих навчальних закладів Німеччини. Напередодні цього заходу на запитання порталу Освіта.ua відповів керівник Інформаційного центру Німецької служби академічних обмінів (DAAD) пан Флоріан Кюхлер

Флоріан Кюхлер: Німеччина надає дуже високий рівень освіти

Освіта.ua: Які ви можете назвати переваги отримання вищої освіти в Німеччині?

Флоріан Кюхлер: Таких переваг дуже багато, але перш за все слід зазначити дуже високий рівень освіти; високі шанси успішної кар’єри; великий вибір спеціалізованих програм, серед яких багато англомовних; визнаний на міжнародному рівні диплом; навчання в міжнародному оточенні; можливості для професійного розвитку (проходження практики чи роботи, відвідування конференцій і семінарів, робота в наукових проектах), а також хороший сервіс для іноземних студентів.

Окремо хочу зазначити красу країни, можливості для поїздок всією Європою, культурне життя та численні події, якими можна насолодитися саме будучи студентом.

У вересні відбудеться ярмарок вузів Німеччини в Києві. Наскільки регулярні такі заходи та чому вузи Німеччини зацікавлені в українських абітурієнтах?

Наш ярмарок відбудеться вже вчетверте і став вже традиційним. Інтерес до навчання в Німеччині зростає з кожним роком, тому такі ярмарки ми будемо організовувати й надалі. За останні 10 років вузи Німеччини доклали великих зусиль, аби їх навчальні та дослідницькі програми стали привабливими в міжнародному масштабі. Вони запрошують до Німеччини кваліфікованих і вмотивованих іноземних студентів, аспірантів і вчених для навчання та досліджень, адже інтернаціоналізація науки та досліджень сприяє підвищенню якості освіти.

     

Зараз у Німеччині навчається близько 250 тис. іноземців, серед них 9 тис. українців. За кількістю іноземних студентів у Німеччині, Україна знаходиться на шостому місці після Китаю, Туреччини, Польщі, Болгарії та Росії. Також, близько двох тисяч українців кожного року перебувають у Німеччині з академічною метою за стипендією DAAD. Популярні спеціальності серед українських студентів: економіка, економічна інженерія, право, інформатика, германістика, музика. Для захисту дисертації: фізика/астрономія, машинобудування. Найпопулярніші університети: HU Berlin, Heidelberg, Duisburg-Essen, München, Fern-U Hagen, університети прикладних наук: FH Köln, H Mittweida.

Вузи, що будуть представлені під час виставки, присутні у світових рейтингах? І які місця вони посідають у національних рейтингах?

Традиційно вузи Німеччини займають у світових рейтингах не дуже високі позиції, тому що дослідження, за якими вони складаються, більше сконцентровані в наукових інституціях, хоча студенти і професори німецьких вузів залучаються до дослідницьких наукових проектів цих інституцій.

Університет ім. Й. В. Гете в м. Франкфурт-на-Майні та Рурський університет у м. Бохум входять до 200 кращих університетів світу в рейтингу THE WORLD UNIVERSITY RANKINGS 2010, що складається газетою "The Times". Провідні видання постійно вносять також WHU — Вищу школу менеджменту ім. Отто Байсгайма до списку найкращих європейських бізнес-шкіл (наприклад, до рейтингу європейських бізнес-шкіл 2010 р. за версією газети "Financial Times").

Національний рейтинг www.university-ranking.de розміщує університети за спеціальностями, тому бажано здійснювати пошук уже з конкретними запитами.

З якими найбільшими труднощами стикаються українці при вступі до вищого навчального закладу Німеччини?

У Німеччині немає вступних іспитів, тому велика увага приділяється попередньому навчанню. На сторінці www.anabin.de можна перевірити, чи визнається ваш диплом у Німеччині. Також вам доведеться подати перелік уже вивчених дисциплін з оцінками. Критеріями відбору є також правильний переклад документів про освіту, успішне навчання, добре знання мов. Деякі університети делегували право приймати іноземних студентів організації www.uni-assist.de, яка за помірну плату може подавати заяви до кількох вузів одночасно, що збільшує шанси на вступ.

У Німеччині існує інша культура навчання, виконання письмових робіт тощо, усе значно гнучкіше у плані вибору курсів і складання розкладу, і студенти несуть більшу відповідальність за перебіг навчання.

Що потрібно для отримання студентської візи?

Для подання заяви на студентську візу необхідно поміж іншого надати підтвердження від німецького університету про допуск до навчання. Також потрібно надати підтвердження про фінансування в розмірі 659 євро щомісяця, розраховані на цілий рік перебування (на даний момент це 7 908 євро). (Пам’ятку щодо отримання студентської візи можна переглянути тут: http://www.kiew.diplo.de/contentblob/881652/Daten/1105723/pdf_studium.pdf)

Наскільки важливим є знання німецької мови?

Необхідний рівень володіння німецькою мовою залежить від рівня навчання та спеціальності. Студент факультету германістики або філософії потребує значно кращих знань німецької мови, ніж студент факультету електротехніки. Німецькі університети пропонують багато англомовних навчальних програм, для навчання на яких володіння німецькою не потрібне. При поданні заяви на стипендію, а також для допуску до навчання у вузі Німеччини потрібен документ про знання мови навчання. В Україні є багато курсів та іспитів з німецької мови, також є багато молодих людей, які закінчують школу з дуже хорошими знаннями німецької мови. Стипендіати DAAD, яким потрібно підвищити рівень володіння німецькою, ще в Україні отримують курс німецької мови DUO-онлайн.

Вузи Німеччини не приймають на навчання українців відразу після закінчення загальноосвітньої школи. Які в цьому випадку є варіанти для вступу.

Для того, щоб навчатись у Німеччині, потрібно мати документ, еквівалентний німецькому атестату зрілості (Abitur). Український шкільний атестат не прирівнюється до Abitur і не дає права на навчання в Німеччині. Атестат про повну загальну середню освіту з поглибленим вивченням німецької мови з відзнакою – золотою або срібною медаллю, ‑ дає право допуску одразу до підготовчого коледжу з вільним вибором основного курсу.

Якщо ж після закінчення школи один рік провчитися в українському університеті, можна вступити до підготовчого коледжу за вашою попередньою спеціальністю, де протягом року готують до вступу до німецького університету.

Якщо після здобуття атестату успішно провчитися протягом двох років в українському ВНЗ, як правило, можна отримати прямий допуск до навчання за попередньою або суміжною з нею спеціальністю. Для зміни спеціальності спочатку слід пройти курс навчання за відповідним напрямом у підготовчому коледжі.

Після здобуття диплома бакалавра в українському ВНЗ можна отримати "прямий загальний допуск до навчання", з яким можна подати заяву на навчання в німецький університет на будь-яку спеціальність.

Скільки коштує навчання на підготовчих курсах до університету?

У підготовчих коледжах (studienkollegs.de) учні сплачують, як правило, семестровий внесок, точну інформацію можна отримати в конкретних коледжах.

Наскільки важко проходить процес адаптації українських студентів у Німеччині?

Звичайно, є культурні відмінності, але наші культури не такі вже й різні. Наші стипендіати й „алюмні” завжди дуже позитивно відгукуються про перебування в Німеччині.

Чи мають право іноземні студенти працювати під час навчання?

Так, студенти мають право працювати 180 днів на рік по півдня, але ці кошти вони можуть використати як додаткові кишенькові гроші чи на фінансування другого року навчання, тому що для отримання візи їм слід показати наявність фінансування на перший навчальний рік.

Чи можуть іноземці отримати стипендію?

Крім стипендій DAAD іноземці можуть отримувати підтримку від університетів, земельних, партійних та інших фондів, детальну інформацію можна отримати за адресою: www.funding-guide.de

Де найчастіше проживають іноземні студенти? Чи забезпечуються студенти гуртожитками?

Звичайно, якщо іноземні студенти вчасно подають заяву до Відділу міжнародних зв’язків (Akademisches Auslandsamt), то вони можуть отримати місце в гуртожитку. В іншому разі працівники відділу допоможуть їм знайти помешкання у приватних гуртожитках або квартирах, де інші студенти орендують кімнати, так звані "WG".

Чи багато українців, залишаються після навчання працювати в Німеччині?

Кількість студентів, яка залишається в Німеччині, дуже важко встановити. Доки перебування в Німеччині слугує отриманню подальшої кваліфікації в науковому та професійному плані, громадяни з країн не членів Європейського Союзу можуть перебувати в Німеччині. Після отримання диплома іноземці можуть залишатись у Німеччині один рік для пошуку роботи. Слід зазначити, що фахівці в галузі технічних і природничих наук частіше знаходять роботу в Німеччині.

Усі, хто цікавиться німецькою освітою, можуть відвідати Ярмарок вузів Німеччини, що відбудеться в Києві 23‑24 вересня 2011 року, з 10.00 до 18.00 у готелі "Русь" (вул. Госпітальна, 4). Десять вузів Німеччини презентуватимуть свої навчальні, кваліфікаційні та стипендіальні програми на стендах і під час лекцій.

Освіта.ua
14.09.2011