Дуальна освіта в Німеччині: студенти забезпечені роботою ще до закінчення вузу

Німеччина потребує фахівців. Це змушує підприємства заздалегідь подбати про кадри, вони обирають майбутніх співробітників з числа випускників гімназій

Дуальна освіта в Німеччині: студенти забезпечені роботою ще до закінчення вузу

 

Дуальна система вищої освіти - це не данина моді. Компанії мають потребу у кваліфікованих кадрах, а випускники вузів - в робочих місцях. Обидві сторони лише виграють від того, що ці проблеми вирішуються заздалегідь.

Підприємство бере на себе витрати на навчання студента і навіть виплачує йому стипендію, а студент зобов'язується після закінчення вузу почати свою трудову діяльність саме на цьому підприємстві.

Теорія і практика нерозривні

Себастіан Будник (Sebastian Budnik) уважно слухає викладача на семінарі в Європейській вищій школі в містечку Брюле, що під Кельном. Тема семінару - стратегія менеджменту підприємством. Себастіан обрав спеціалізацію "менеджмент і корпоративне управління". Він не просто навчається у вузі, що спеціалізується на підготовці менеджерів у різних сферах, але й набирається досвіду роботи під час стажувань на підприємстві. Половина семестру - теоретичні заняття, друга половина - практика.

Дуальна система освіти відповідає концепції багатьох профільних вузів, які на відміну від університетів завжди були більш орієнтовані на практику. Себастіан стажується в концерні Rewe Group, що спеціалізується на торгівлі продуктами харчування і туризмі.

У цьому концерні він отримує навички фахівця з оптової та зовнішньої торгівлі. "Таким чином я закріплюють свої теоретичні знання на практиці", - говорить він.

У цьому сенсі Себастіан не прогадав: таких практичних навичок не може дати жоден університет.

Замість канікул – робота

Той, хто проходить навчання в Німеччині за дуальною системою, має бути дуже цілеспрямованим. На відміну від університету в Європейській вищій школі студентських канікул немає. Якщо студента немає на лекціях чи семінарських заняттях, це означає, що він стажується на підприємстві.

У програмі вищої школи в Брюле передбачений навіть один закордонний семестр. Студенти набувають соціального досвіду, знайомляться з іншими культурами, вивчають кілька іноземних мов. Саме тому вуз у Брюле має статус Європейської вищої школи.

Студентські групи тут за чисельністю набагато менші, а викладацька опіка інтенсивніше, ніж в університетах. За це доводиться платити. Плата за навчання у приватній Європейської вищій школі вище, ніж у інших подібного роду навчальних закладах Німеччини.

Проте витрати на навчання багатьох студентів беруть на себе підприємства. За словами референта зі зв'язків з пресою Ренате Крафт (Renate Kraft), весь процес освіти у вузі орієнтований на безпосередню підготовку до практичної діяльності.

Гарантія працевлаштування

"Випускники нашого вузу - це вже готові фахівці для підприємств. Найчастіше вони продовжують свою професійну діяльність в фірмах, які їх опікали. Багатьом молодим людям важлива гарантія подальшого працевлаштування, яку і дає дуальна система освіти", - підкреслює Крафт.

Бажаючі отримати академічний ступінь бакалавра не зовсім вільні у виборі теми дипломної роботи. Вона обговорюється з майбутнім роботодавцем. Адже навчання студента у вузі фінансується фірмою.

Норберту Гаренсу (Norbert Gahrens), одному з викладачів вузу, відомо, наскільки тісно у дуальній системі навчання пов'язані теорія і практика.

"Великою перевагою є те, що на семінарських заняттях ми обговорюємо конкретні практичні ситуації, що виникають на підприємствах, в яких стажуються наші студенти", - говорить викладач.

Виправдані інвестиції

Після закінчення вузу Себастіан Будник відразу зможе приступити до роботи в концерні Rewe. Він знайомий з діяльністю ключових підрозділів фірми і зможе займатися, наприклад, маркетингом, кадровими питаннями, організацією стратегічно важливих закупівель. Іншими словами, підприємства і фірми, що підтримують систему дуального навчання, інвестують у власне майбутнє, впевнена співробітниця Європейської вищої школи в Брюле Мартіна Ялло (Martina Jalloh).

"Для нас така кооперація давно себе виправдала, тому що ми бачимо, наскільки добре наших студентів опікують підприємства й фірми, зацікавлені у висококласних фахівцях", - говорить Ялло.

За її словами, майбутнім роботодавцям партнерство з вузом також вигідно, тому що вони отримують гарантію, що випускники вузу розпочнуть свою трудову діяльність саме у них.

Вільного часу у Себастіана Будника не так багато. Нещодавно він повернувся зі Стамбула, де провів свій закордонний семестр. Стажування за межами країни для майбутнього фахівця не менш важливі, ніж придбання практичних навичок на підприємствах концерну.

У Себастіана є чіткі уявлення відносно своєї професійної кар'єрі. "Мені б хотілося зайняти одну з провідних позицій у концерні, який фінансував моє навчання і відкрив дорогу для професійної кар'єри", - зізнається Будник.

Deutsche welle
30.04.2011