Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Навчання в Німеччині Студентське самоврядування по-німецьки
Студентське самоврядування по-німецьки

Студенти майже на рівних сперечаються із професорами, організовують страйки, допомагають першокурсникам

Студентське самоврядування по-німецьки

Університет міста Констанц – один із дев'яти вищих навчальних закладів, що отримали статус елітних. Тутешні студенти платять 500 євро на семестр – це внески для покращення навчального процесу.

Це додає до бюджету вишу біля п'яти мільйонів євро. Молодь стежить, на що йдуть її гроші, в разі чого – страйкує. Ці та інші студентські інтереси просуває AStA – самоврядний орган, аналог українського Студпарламенту.

AStA засідає у власному "кафе" – так називають її приміщення. Це простора кімната в яскравих афішах, де дюжина студентів дискутує, пригощаючись пивом, колою та кавою. Порядок денний видається довільним, насправді ж усе розписано. Упродовж засідання AStA може обговорити до 20 питань. Студенти визначають зручний час, ведуть протоколи, вивішують їх в Інтернеті. Розмова насичена й серйозна, проте невимушена. Тут не чути протоколізмів на кшталт "шановні колеги, дотримуймося регламенту".

Все починається з виборів

До офіційного німецького „студпарламенту” в Констанці обирають 13 осіб. Вибори проводять щороку в червні. Кандидати організовують виборчі кампанії – складають політичні програми, виступають перед виборцями, формують політичні утворення.

З 13 членів AStA троє обираються до Сенату (аналог української Вченої Ради університету). На засіданнях студенти голосують на рівних із професорами. Працюючи так, вони можуть подовжити своє навчання у Німеччині: замість 10 семестрів учитися 12.

Студентка Івонн Бернард працювала в AStA й Сенаті у 2008-2009 роках: „Важко сказати, чи мають члени AStA більше шансів знайти роботу. Але ми щонайменше пропонуємо роботодавцю своє вміння працювати в команді, ставити цілі й досягати їх. Активна діяльність в AStA сприяє політичній кар'єрі хіба що опосередковано.

Я політично активна, але не можу сказати, що AStA так багато дала, що хтось, глянувши в моє резюме, скаже: ходи сюди, ти станеш політиком. Студент вчиться говорити, презентувати, дисциплінувати себе. Можна почати політичну кар'єру й без самоврядування, великої різниці не буде”.

Грошики також від університету

Самоврядування студентів оплачує університет. Щороку AStA отримує близько 9 тисяч євро. Частину грошей видають „натурою” – фарбою для принтерів, папером тощо. Дещо студенти заробляють самі: влаштовують кіновечори, продають у вестибюлі напої та наїдки, шукають спонсорів.

Бюджетний звіт публікують у газеті "AStA-INFO". Це „летючий листок” формату А4. Газета з'являється, коли є гарячі інформаційні приводи – рішення адміністрації вишу, студентські страйки…

Наприклад, у 2006 році, коли ввели семестрові внески (500 євро), студенти на кілька днів на знак протесту захопили найбільше приміщення університету – мультимедійну аудиторію.

Посібник для "чайників"

Самоврядники дбають і про новачків. Тих, що переживають свій перший семестр, тут називають "Ersti" (від нім. erste – перший). Щороку AStA видає для них безкоштовний путівник по університету на 100 сторінок.

Довідник дуже докладний. Наприклад, там можна знайти навіть інструкцію до копіювального апарату в бібліотеці. Або вичерпний список кафе, пабів, клубів Констанца з рекомендаціями й позначками на карті міста. Над „посібником для чайників” працюють близько 20 людей.

А загалом німецькі студенти-самоврядники мають дві основні мети: вплив на розподіл студентських внесків і на освітню політику уряду федеральних земель. Для цього AStA, що існують майже в кожному виші, влаштовують з'їзди, ведуть переговори, підписують меморандуми з урядами тощо.

У федеральній землі Баден-Вюртемберґ, до якої належить Констанц, для цього збираються створити лобістський орган – Студентську Раду (Verfasste Studierendenschaft).

Автор: Аніта Грабська

Deutsche welle
17.02.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!