Освіта у Франції: безкоштовна магістратура англійською стала реальністю

Не варто казати про те, що освіта у Франції - це європейський диплом і висока якість навчання - це відомо. Однак не всі знають, що безкоштовно отримати вищу освіту у Франції можна також англійською

Освіта у Франції: безкоштовна магістратура англійською стала реальністю

У Франції випускники середньої ланки освіти можуть вступати до класичних університетів. Існує також такий вид навчальних закладів як вищі школи (Grand Ecoles), що на відміну від класичних університетів надають прикладну освіту і до яких не можна вступити відразу після здобуття середньої освіти.

Для вступу до вищої школи випускнику необхідно пройти дворічний підготовчий курс або закінчити перший цикл вищої освіти у класичному університеті.

Класичні університети дають освіту як тим, хто має намір займатися практичною діяльністю, так і тим, хто планує присвятити себе науці. Вищі школи, в свою чергу, більше орієнтовані на конкретний професійний ринок праці.

Освітній процес у Франції розрахований на самостійне вивчення студентами навчальних дисциплін. Тому викладання кожної теми проходить без будь-якого контролю в розрахунку на те, що кожну тему студент має вивчити самостійно. Контроль знань здійснюється тільки в ході фінального іспиту.

Тривалість магістерських програм у Франції складає два роки. В Україні, як правило, бакалавріат займає чотири роки і ще один рік - магістратура. У Франції бакалавріат триває три роки, а магістратура - два.

Якщо говорити про державні університети, а у Франції 95% університетів є державними, то отримання освіти в них безкоштовне.

Існує думка, що для безкоштовного навчання необхідно навчатися виключно французькою, однак оскільки значна частина магістерських програм пропонуються саме англійською, то і для безкоштовного навчання в магістратурі французьку знати не обов'язково.

Для вступу до магістратури у Франції іспити здавати не треба - студентів зараховують на підставі їх академічного портфоліо, що складається з оцінок попереднього періоду, мотиваційного листа та резюме. Подавати документи до французької магістратуру можна ще на четвертому курсі навчання, тобто до отримання диплому бакалавра. Ніяких підготовчих програм проходити не потрібно.

У Франції на програмах магістратури передбачені стажування, дуже часто місце стажування стає для студентів їх першим місцем роботи.

Прожитковий мінімум у Франції складає 615 євро на місяць. Це витрати на проживання, харчування, транспорт - все найнеобхідніше для студента.

Ті студенти, які мають складну фінансову ситуацію можуть розраховувати на отримання стипендії. Зазвичай для українських студентів щороку виділяється близько 40 таких стипендій щороку, і українські студенти їдуть у Францію за безкоштовним навчанням, плюс ще отримують гроші на проживання, харчування та проїзд.

Конкурс на отримання стипендії проходить на підставі академічної успішності та співбесіди. Також усім студентам надаються значні пільги на оплату житла (від 20% до 40%), транспорту, харчування тощо.

Студенти мають право працювати в рамках 60% від загального робочого часу. Це право відразу ж прописується до студентської візи, яка ще цікава й тим, що одночасно є і видом на проживання.

Для навчання у французькому вищому навчальному закладі отримати студентську візу дуже просто - у посольстві Франції відсоток відмов в отриманні студентських віз є однім з найнижчих. В основному відмови не стосуються програм з вищої освіти.

Перш ніж обирати конкретну програму навчання у Франції координатор Campus France в Україні Ольга Дорош радить студентам твердо визначитися з тим, чого вони очікують від майбутньої освіти.

Campus France має вісім представництв в Україні, до яких можуть звернутися студенти, якщо у них виникають труднощі в оформленні документів або питання, що стосуються отримання освіти у Франції. Послуги представництв Campus France для студентів є безкоштовними.

Посольство Франції і Агентство Campus France в рамках виставки "Освіта за кордоном" представляють Французький Павільйон, де відвідувачі зможуть поспілкуватися з представниками французьких ВНЗ і компаній.

Як розповіла Ольга Дорош, Французький Павільйон орієнтований на студентів українських вищих навчальних закладів, які розглядають можливість навчання в магістратурі у Франції, і які вже знають, чого вони хочуть досягти у професійній кар’єрі.

Цього року Французький павільйон в основному буде представляти вищі навчальні заклади, що пропонують магістерські програми, навчання на яких доступно не тільки французькою, а й англійською мовою. Основні напрями навчання - інженерний, економіка та менеджмент, а також програми MBA.

За словами координатора Campus France Україна, на виставці Францію представлятимуть 12 вищих навчальних закладів та 4 компанії. У тому числі і два державних університети, де освіта є безкоштовною.

Один з них - Університет Страсбурга, що має дуже сильну базу як технічних, так і гуманітарних наук. Цей університет відомий своїм відділенням права, а також факультетами інформатики, фізики, хімії та інших прикладних наук.

Другий державний університет, який буде представлений на виставці - Університет міста Ле-Ман - навчальний заклад дуже цікавий тим, що охоче співпрацює з українськими навчальними закладами.

Також буде представлений Інститут політичних наук Sciences Po, в якому навчаються майбутні  політики і журналісти. В Sciences Po дуже потужна навчальна база і багато провідних політичних діячів Франції здобули освіту саме тут.

Участь у роботі виставки візьме і Політехнічна школа Парижа, яка традиційно входить до світових рейтингів, оскільки є однією з найсильніших навчальних закладів з інженерної підготовки в Європі. Освіта тут цікава ще й тим, що інженерів готують для управлінських позицій на підприємствах. Випускники школи є не звичайними інженерами, а фахівцями, до обов'язків яких входить управління компанією.

Ще одним цікавим навчальним закладом, який буде представлений у Французькому Павільйоні, є Вища школа комерції HEC, що посідає високі місця в рейтингу Financial Times (1-е місце в рейтингу 2011 року).

Під час виставки студенти зможуть дізнатися, як побудований освітній процес у французьких вищих навчальних закладах, умови проживання, пільги, інші особливості студентського життя у Франції.

На виставці також буде представлено чотири французьких компанії, які працюють в Україні: Укрсиббанк, консалтингова компанія Магарті, Renault і Лакталіт. Відвідувачі дізнаються про кадрову політику французьких компаній, їх вимоги до персоналу. Також буде організований спеціальний майстер-клас про те, яким повинен бути студент, щоб його прийняли на роботу.

Безкоштовне магістерське навчання у Франції англійською - реальна можливість, початок здійснення якої ви зможете покласти відвідавши Французький павільйон в рамках виставки "Освіта за кордоном". Виставка відбудеться 15-17 листопада в Києві.

Автор: Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
10.11.2012