Франція планує полегшити отримання робочих віз іноземними випускниками

Французькі чиновники, після критики з боку студентів та керівників вузів, планують пом'якшити свою позицію щодо видачі дозволів на роботу іноземним випускникам вузів

Франція планує полегшити отримання робочих віз іноземними випускниками

"Місцевим префектам рекомендовано розглядати заяви студентів у позитивному ключі, - повідомив представник Міністерства вищої освіти в інтерв'ю The New York Times. - А випадки відмов будуть знову розглянуті з метою пошуку рішення".

Цієї осені, для студентів з країн, що не входять до ЄС була посилена процедура отримання робочих віз, що значно обмежує їхні можливості працевлаштування після завершення навчання у Франції. У службовій записці міністерств Внутрішніх справ та Праці від 31 травня, від імміграційних служб вимагалося "суворо" застосовувати чинне законодавство для обмеження легальної імміграції. "Пріоритет має віддаватися професійному працевлаштуванню кандидатів, які перебувають на нашій території, як французької, так і інших національностей, що проживають у Франції на законних підставах", - говорилося в документі.

Крім того, відповідно до урядового указу від 6 вересня умови перебування в країні іноземних студентів стали більш жорсткими.

     

На зустрічі урядовців та представників університетів, міністр вищої освіти Лоран Вокі обіцяв "відкоригувати" виконання імміграційних правил щодо студентів, і сказав, що уряд і університети почнуть переговори щодо вирішення проблем випускників, які хочуть залишитися у Франції для працевлаштування.

"Франція бажає залучити кращих студентів у світі, оскільки вони могли б стати послами для нашої країни, - цитує слова Вокі Le Figaro. - Політики закритості щодо іноземних випускників не існує", - додав він.

Керівник Конференції ректорів Луї Фогель, який був присутній на зустрічі, привітав такі переговори. Тим не менш, він як і раніше ставить обережно щодо їх результатів, сказавши: "Реакція була хороша, але ми маємо зачекати і побачити практичні результати".

Наприкінці вересня він був одним з перших, хто відреагував на відмови в наданні віз, заявивши, що вони можуть поставити під загрозу угоди з університетами-партнерами зі всього світу.

"Наслідки цієї службової записки для іноземних студентів, були недооцінені", - сказав пан Фогель.

М'яке законодавство і заяви про наміри залучити іноземних студентів у останні роки збільшило кількість іноземців у французькій системі вищої освіти. За даними міністерства їх число зросло до 218 тисяч з 137 тисяч у минулому десятилітті.

У той же час, уряд президента Ніколя Саркозі намагається приборкати імміграцію. У квітні міністр внутрішніх справ Клод Гео оголосив, що хоче обмежити легальну імміграцію в країну на 20 000 осіб - до 180 000.

Хоча квоти і не були спрямовані на студентів, в університетських колах заявили, що вони першими постраждали від них.

"З точки зору статистики, скорочення кількості іноземних студентів має більш швидкий і видимий ефект, на відміну, наприклад, від сімейної міграції", - сказав Серж Слама, доцент University of Evry-Val d'Essonne на півдні Парижа.

Група студентів "Колектив 31 травня" у вересні почала реєстрацію випадків відмови у робочих візах. Засновник руху - Хаджер Горджі, туніська студентка, яка закінчила минулого літа інженерну школу Ensae. За її словами, ще перед випуском, одна з провідних компаній розглядала можливість її залучення в якості консультанта. Але для влади "консультант" не є припустимою посадою, і їй було відмовлено в дозволі.

"Ціле покоління приноситься в жертву", - говорить Горджі. За її словами до їх організації звернулося близько 200 студентів, з яких сімдесяти було відмовлено у візах.

Відповідаючи на запитання про пом'якшення візового режиму, Вінсент Шові, французький студент і один із засновників колективу, заявив, що вони задоволені лише частково.

"Ми не бачили будь-якого письмового зобов'язання - у нас є тільки слова пана Вокі", - сказав він у інтерв'ю, додавши, що сподівається, що лист від 31 травня буде відкликаний. Для посилення своїх вимог, колектив планує провести демонстрацію перед Sorbonne University. "Ми хочемо публічності, щоб показати, що ці студенти не ховаються", - заявив Шові.

Цього року кілька західних країн, включаючи Австралію, Велику Британію і Швецію, вирішили обмежити доступ до вищої освіти для іноземних студентів. Велика Британія і Австралія посилили візову та імміграційну політику (Австралія вже має намір спростити візовий режим для студентів, - ред.), а Швеція ввела плату за навчання для деяких іноземних студентів, вперше у своїй сучасній історії.

Автор: Палько Караз, The New York Times

Освіта.ua
20.10.2011