Французькі університети намагаються залучати іноземних студентів

В останні роки університети Франції роблять великі успіхи в залученні іноземних студентів

Французькі університети намагаються залучати іноземних студентів

Однак для того, щоб кращі вузи Франції могли покращити свої позиції у міжнародних рейтингах університетів і залучити найталановитіших студентів з усього світу, ще багато чого має бути зроблено.

Останнім часом перші особи французької вищої освіти, починаючи від міністра освіти та ректорів університетів до інвесторів, зайняті покращенням міжнародного іміджу університетів Франції. Їх мета (яка здавалася нездійсненою всього лише декілька років тому) довести, що кращі вузи Франції можуть конкурувати на світовому ринку освіти.

Слід визнати, що французькі університети не надто сильно представлені у світових рейтингах університетів. У рейтингу вузів світу, підготовленому Шанхайським університетом, найпрестижніший французький вуз Paris-Sud зайняв сорокове місце. Частково це можна пояснити вкрай децентралізованою системою французької вищої освіти, яка розділена між 85 університетами, 220 вищими школами (grandes écoles) і об'єднанням науково-дослідних інститутів.

     

Однак у справі підвищення привабливості французьких університетів, досягнуто істотного прогресу. На разі університети Франції приймають понад 280 тисяч іноземних студентів на рік (більше половини з яких навчаються у магістратурі або докторантурі). Франція займає третє місце у світі за кількістю іноземних студентів, поступаючись лише США та Великобританії. І все більша кількість програм пропонується англійською мовою.

"Заохочення до французької мови поступається місцем програмам англійською мовою", - відзначає Луї Фогель, президент конференції ректорів університетів.

Деякі університети, наслідуючи приклад вищих шкіл (grandes écoles), почали відкривати закордонні кампуси. Dauphine має кампус у Тунісі, Sorbonne має кампус в Абу-Дабі, а Panthéon-Assas має юридичну школу в Сінгапурі.

Гостинний прийом

Освітні реформи, розпочаті у 2007 році, включаючи зміни у французькому еквіваленті ступеня бакалавра і створення центру наукових досліджень та викладання, почали приносити свої результати. Університети стали діяти більш активно і впевнено. "Між 2009 і 2011 роками, витрати на одного студента дещо знизилися", - сказав Яннік Ланг, президент Bordeaux-IV. Середні витрати на одного студента у 2009 році складали 10 220 євро.

Серйозною проблемою, яку ще належить вирішити, є розміщення іноземних студентів. Деякі університети, такі як Cité Universitaire в Парижі, пропонують досить прийнятне проживання для студентів. Але багато чого ще належить вдосконалити.

Ще більше непокоїть те, що кампанія набору іноземних студентів співпала з рекомендацією міністра внутрішніх справ, що перешкоджає іноземним студентам починати трудову діяльність у Франції. Фінансові вимоги до студентів, що воліють навчатися у Франції, також стали більш жорсткими. "Це не збільшує кількість іноземних студентів, - підкреслив Луї Фогель. - Треба ухвалювати стратегічні рішення".

Проте, навіть у цьому відношенні, ситуація поліпшується. Більшість університетів мають офіси по роботі з іноземними студентами. "Ми пропонуємо їм усе, що потрібно для успіху", - запевняє Фернандо Діас Педраса, віце-президент університету La Rochelle.

У Страсбурзі і Ліллі студенти, що навчаються за програмою Erasmus, розміщуються на вихідні в сім'ях. Багато сайтів пропонують іноземним студентам доступ до різноманітних послуг у спрощеному режимі, щоб полегшити їх перебування в країні. І таких ознак прогресу багато. Виступаючи перед журналістами під час заходу "Відкриваючи французькі університети" в Парижі, політик Лоран Вокі резюмував: "Французькі університети стають більш відкритими".

Автор: Жан-Клод Левандовські. Les Echos/Worldcrunch

Освіта.ua
12.10.2011