Навчання в Латвії: чому варто обрати саме цю країну

Студент латвійського приватного університету «Туріба» про свій досвід вступу та навчання

Навчання в Латвії: чому варто обрати саме цю країну

Микита Шумейко – студент четвертого курсу бакалавра у приватному університеті «Туріба» (Рига, Латвія) за спеціальністю «Туризм та готельний менеджмент». Рік вступу – вересень 2019-го, очікуваний рік завершення бакалавріату – червень 2023-го року. Володар гранту Державної стипендії Латвії та триразовий переможець конкурсу на бюджетне місце.

Питання вступу

Питання освіти за кордоном не втрачає своєї актуальності для молодого покоління українців навіть попри війну, а можливо, робить його й більш актуальним. Після вибору профілю навчання питання «куди ж мені податися?» постало гостро для мене чотири роки тому. Я обрав маленьку європейську країну – Латвію. На перший погляд, непримітна північна країна, проте має деяку кількість переваг, серед яких найголовнішими є фінансова доступність, географічна близькість до України та можливість вступу одразу після закінчення одинадцятирічної шкільної програми. Детальніше про ці головні та інші преваги, і чого треба очікувати від досвіду у Латвії опишу далі.

Переваги фінансової доступності

З фінансової точки зору здобуття освіти в Латвії можна назвати доступним порівняно з іншими європейськими країнами, та на рівні з так вподобаною українцями Польщею. Звичайно, багато залежить від обраної спеціальності (медична освіта є значно дорожчою, як і всюди), та ціна за рік навчання у середньому коливається від двох до трьох тисяч євро. Навіть у приватній бізнес школі рік контракту мені обходиться у дві з половиною тисячі євро. Проживання, харчування та побутові витрати залежать від особистих звичок, але, проживаючи в гуртожитку, спокійно можливо вкластися у 300-500 євро на місяць.

Якщо когось лякають навіть такі цифри, з власного досвіду можу запевнити, що їх можна значно скоротити за допомогою бюджетного місця або стипендії. Якщо щодо «бюджетів» треба дивитися вимоги кожного університету окремо, бо так званої «єдиної системи» немає, то запевняю, що абсолютно всі українські студенти, у будь-якому університеті Латвії (включно з приватними) мають можливість виграти грант у вигляді Державної стипендії у розмірі 500 євро щомісячної виплати. Головне – це мати оцінки вище середнього, вести активне академічне й соціальне життя та вчасно подати заявку з усіма виконаними вимогами.

Як володар такої стипендії та бюджетного місця протягом трьох років, скажу, що це дійсно можливо та не так складно: треба просто робити усе вчасно та усвідомлено. Маю подякувати за таку можливість бути спонсорованим двосторонньому договору у сфері освіти між Латвією та Україною, що відкриває також іншу можливість – почати навчання одразу після школи у 17-річному віці без додаткового «адаптивного» року, як, наприклад, у Чехії, закриваючи години, яких не вистачає, та втрачаючи цілий рік.

Адаптація до життя в країні

Особисто в мене не було проблем з адаптацією до життя в нових умовах. По-перше, менталітет місцевого населення не надто відрізняється від звичного для нас, можливо, люди здадуться трохи «холоднішими», але після спілкування ви отримаєте «кредит довіри» від латвійців, і все стане на свої місця.

По-друге, якщо хтось з абітурієнтів вагається щодо мовного бар’єру, більшість населення, особливо дорослого та у столиці – Ризі, де я й проживаю, розмовляє, або хоча б розуміє російську мову. Добре це чи ні – вже інше питання, але в складних ситуаціях на цей аспект можна розраховувати.

І останнє щодо цього питання: якщо відчуєте тугу за домом, Рига та Київ добре зв’язані у транспортному плані: автобус з однією пересадкою у Польщі або прямий авіапереліт за півтори години лоукост компанією Ryanair.

Додаткові можливості

Які ще аспекти я раджу брати до уваги? Для того щоб знайти високооплачувану роботу, треба бути готовим, що без знання латвійської мови це зробити важко. Але мову вивчити цілком можливо, то раджу одразу після приїзду записатися на мовні курси (є і безкоштовні від держави), де базовий рівень можна опанувати за пів року, що розширить можливості в усіх аспектах життя тут.

Варто також розуміти, що у Латвії  відкриті усі базові освітні перспективи Європейського Союзу, наприклад, обмін за програмою «Ерасмус», тобто за 4 роки навчання, студент може виграти можливість навчатися в іншій країні зі стипендією до 12 місяців.

Підсумовуючи, особисто я не жалкую про обрання Латвії як країни для здобуття ступеня бакалавра. Впевнений, що для мене відкрився повний спектр можливостей для майбутнього. Головне, що процес вступу та візове питання не є складними, фінансова складова не стала тягарем для мене, як і адаптаційний процес був легким та сприйнявся з цікавістю.

Я раджу Латвію як початок європейської інтеграції, проте цілком можливо, ця країна западе в душу настільки, що ви залишитесь тут, що теж є перспективним варіантом. Адже зараз наявний дефіцит робочої сили, а, знаючи мову, для вас не буде проблем знайти гідну роботу.

Бажаєте розповісти про своє навчання? Умови участі в проєкті «Досвід навчання за кордоном» дивіться за таким посиланням.

Освіта.ua
05.12.2022