Навчання в Англії: University College London

Ольга Лихолобова про навчання в одному з кращих світових університетів

Навчання в Англії: University College London

Ольга Лихолобова – навчається на програмі «Демократія та компаративна політологія» у Школі державної політики University College London, Лондон, Велика Британія. Вартість навчання на рік — 16250 англійських фунтів стерлінгів. Отримала стипендію на навчання за програмою «Всесвітні студії» Фонду Віктора Пінчука.

Навчальний заклад

Університетський коледж Лондона (UCL) є одним із провідних навчальних закладів Великої Британії. UCL входить у британську The Russell Group, а також у «золотий трикутник» кращих навчальних закладів Великої Британії разом з Оксфордським і Кембриджським університетами.

Заснований у 1826 році, на відміну від релігійних Оксфорда та Кембриджа UCL став першим університетом, який сповідує принцип рівності всіх людей, приймаючи на навчання студентів незалежно від їхнього віросповідання та статі. Університет подарував світу двадцять шість Нобелівських лауреатів. Випускниками UCL є такі видатні постаті, як Александер Грем Белл, винахідник телефонного зв'язку, та Махатма Ганді, лідер визвольного руху за незалежність Індії.

     

Цікаво, що сьогодні випускники також грають важливу роль у житті університету. Практично кожний студент UCL знає, що зйомки номінованого на Оскар фільму «Початок» (Inception, 2010) з Леонардо Ді Капріо та Маріон Котіяр у головних ролях проходили в лекційних театрах і головній бібліотеці UCL. Зйомки відбувались під керівництвом режисера Кріса Нолана, який також є випускником університету. Загалом, зараз в UCL навчаються 25000 студентів із понад 150-ти країн світу.

Школа державної політики (UCL's School of Public Policy) на даний час є єдиним інститутом у Великій Британії, який окремо спеціалізується на підготовці магістрів і докторів з державного управління та політичних наук. У цьому році на дев’яти курсах навчальних програм школи здобувають освіту понад 400 студентів.

Перші труднощі

Не можу сказати, що на початку були якісь труднощі. Узагалі, усі люди, яких я зустрічала, були дуже привітними та товариськими, усі намагалися соціалізуватись, адже ніхто ні з ким не був знайомий. Організаційних питань взагалі ніколи не виникало, оскільки в UCL логістика відпрацьована ідеально.

Варто відзначити, що мені дійсно дуже пощастило з людьми, з якими я навчаюсь.

По-перше, надзвичайно цікаво навчатися на курсі програми, де 25 студентів представляють шістнадцять країн світу: Велику Британію, Грецію, Ізраїль, Ірландію, Кіпр, Китай, Малайзію, Мексику, Нідерланди, Норвегію, Норманські острови, Румунію, США, Україну, Францію, Японію. Це дуже цікаво і з точки зору спілкування та особистісного розвитку, і з точки зору навчання. Дискусії на семінарах відбуваються на дуже високому рівні, адже кожний, як правило, знає трохи більше про власний регіон і може розповісти абсолютно унікальні речі. Мені здається, що формувати настільки міжнародне товариство є особливо правильно для програм із політичних чи суспільних наук; робити це на рівні магістрів також логічно, адже студенти-магістри вже трохи старше й починають трохи по-іншому розуміти речі. Такий підхід збагачує якість здобутої освіти в рази.

По-друге, усі студенти курсу нашої програми розумні та дуже вмотивовані на навчання, це також додає запалу й не дозволяє розслаблятись.

Важливим моментом є також те, що система освіти у Великій Британії суттєво відрізняється від української, і до цього треба звикнути. В UCL основний наголос робиться на самостійній роботі студентів. Власне заняття в університеті складають зазвичай 6‑7 годин на тиждень. Але це не означає, що студенти мають багато вільного часу. Для кожного заняття надається список обов'язкової та рекомендованої літератури; середнє навантаження на тиждень складає 300‑400 сторінок, які треба опрацювати. Ніхто перевіряти не буде, усе залишається на совісті студента, але якщо не читати, то скласти іспит у кінці триместру або й навіть написати якісне есе буде складно. Система «усе зробити в останню ніч перед іспитом» тут не спрацює ніколи.

Транспорт у місті

Основним видом транспорту в Лондоні є метрополітен, це зручно та швидко, мережа дуже розвинена. Для пересування містом рекомендується придбати Oyster Card: з «Oyster pay as you go» подорожі обходитимуться дешевше. Одна подорож зонами 1 та 2 з «Oyster Card» коштує £2,10. Студенти, які навчаються в Лондоні, також можуть оформити студентський проїзний квиток, який коштує £81,50 на місяць і передбачає пересування зонами Один і Два Лондонського метрополітену.

Робота під час навчання

Британська студентська віза Tier 4 дозволяє студентам працювати по двадцять годин на тиждень. Однак робити це не рекомендується. По-перше, навантаження в університеті таке, що поєднувати роботу й навчання досить складно. По-друге, знайти роботу за спеціальністю теж непросто. Як правило, можна знайти так звані student jobs і, наприклад, працювати асистентом у магазині. Мінімальна зарплата для осіб старше 21 року складає £6,31/год. Додатково до оподаткування. Надання робіт part-time для студентів солідні фірми практикують досить рідко. Уважається, що студенти повинні навчатись. Проте часто практикується стажування влітку (summer internships).

Потрапити на стажування в топову фірму — це великий успіх. Конкуренція в Лондоні просто зашкалює: розумних, амбітних і працьовитих багато. Але, якщо все ж таки пощастить, існує висока ймовірність отримати пропозицію щодо роботи. Багато компаній у своїй рекрутинговій політиці так і визначають, що підбирають персонал тільки через корпоративну програму стажування. Навіть уже випускникам часто пропонується подати анкету на проходження курсу програми стажування, у разі успішного виконання якої вони отримають «graduate offer».

Проживання

Для студентів, які навчаються в Лондоні, загалом існує два варіанти житла: житло в кампусі університету та приватне.

Якщо у студента немає якихось особливих уподобань в умовах проживання, то варіант кімнати у студентському гуртожитку є, на мій погляд, оптимальним. Кампус UCL знаходиться в районі Блумсберрі, який є частиною Вест Енду. Більшість гуртожитків розташовані на відстані у 15‑20 хвилин пішої ходи від університету. Розселення здійснюється в основному в окремі кімнати. Кімнат, в яких два студенти живуть разом, небагато; такі кімнати дешевше. У залежності від гуртожитку та комфортабельності кімнати вартість оренди коливається на рівні £105‑199 на тиждень.

Цікаво, що для отримання кімнати в кампусі UCL студент повинен подати окрему аплікаційну форму, в якій, замість того щоби вказувати гуртожиток, в якому він хоче жити, він указує фактор, який для нього є найголовнішим при виборі житла. Таких факторів приблизно десять. Серед них: чи надається харчування в гуртожитку (catered/self catered), близькість до університету, ціна, наявність паркувального майданчика для автомобіля, наявність спортивних майданчиків тощо. Далі система здійснює оптимальний розподіл місць відповідно до заданих уподобань студентів.

Пошуком житла у приватному секторі студенти займаються самостійно через веб-сайти (наприклад, www.accommodationforstudents.com) та агентства. Варто зазначити, що в Лондоні досить важко орендувати житло на короткий строк (1‑2 місяці – це short let), таку оренду краще шукати через знайомих. Стандартний контракт на оренду житла в ленд-лорда складає десять місяців, іноді шість місяців. Вартість оренди окремої кімнати в домі, що орендується разом з іншими студентами, починається від £110/тижд. у другій зоні та від £190/тижд. за кімнату, яка не дуже далеко від університету. Рахунки в цю суму не включаються і, як правило, у середньому складають £50‑100/міс. за квартиру або будинок (ця сума сплачується разом з усіма іншими мешканцями).

Як у Лондоні заощадити

Насправді, заощадити в Лондоні непросто. Почнемо з того, що є витрати, на яких заощадити майже неможливо, такі як житло та транспортні витрати. Звісно, більшість студентів намагаються знайти дешевший варіант житла, але також варто розуміти, що опуститись нижче певного рівня витрат на житло просто неможливо, і цей рівень є досить високим. Те саме стосується транспорту. Якщо жити далеко від університету та центру міста, об'єктивно доведеться їздити кілька разів на день, і з цим нічого не вдієш.

Добрим способом заощадити саме для студентів UCL може бути кімната в гуртожитку. Оскільки більшість гуртожитків знаходяться в центрі міста й поруч із самим університетом, то можна суттєво зменшити транспортні витрати, водночас уникнути натовпу людей у пікові години в метро й отримати житло в хорошому районі Лондону за дуже обґрунтованою ціною. Але тут просто мусить пощастити.

Решта заощаджень скоріше є дрібними, хоча вони теж важливі, як кажуть: «Копейка рубль бережет». Наприклад, телефонний зв'язок у середньому коштує £10‑15/міс., але найдешевший тариф улюбленого студентами мобільного оператора GiffGaff становить £5/міс. При купівлі їжі краще «планувати» меню на тиждень і закуповувати продукти оптом, коли можна, наприклад, взяти два продукти за ціною одного; таких пропозицій у супермаркетах дуже багато. Ще багато харчових продуктів увечері стають на половину, а то й більше дешевшими, на цьому теж можна заощадити. Супермаркети «Sainsbury's» і «Tesco» мають нижчий рівень цін, ніж, наприклад, Waitrose, але у Waitrose їжа краще, вона більш органічна. Треба завжди пам'ятати про цей компроміс і бути мудрим: розраховувати на бюджет, але й не забувати про здоров'я, воно найдорожче.

Проте, напевно, найбільше по гаманцю лондонського студента б'є соціальне життя. Лондон має багато що запропонувати, а добре соціальне життя досить коштовне. На щастя, є також безліч прекрасних безкоштовних речей! Наприклад, королівські парки просто надзвичайні: можна дуже добре відпочити, організувати пікнік, або просто погуляти – тут головне мати компанію веселих друзів!

Також вхід у більшість галерей і музеїв у Лондоні є безкоштовним. Серед найвідоміших – National Gallery, British Museum, Victoria and Albert Museum, Tate Modern, Saatchi Gallery, і там дійсно є на що подивитись! Крім того, у Лондоні постійно відбуваються неймовірні й абсолютно безкоштовні суспільні події. Наприклад, запалення різдвяних вогнів на Regent Street або the Lord Mayor's Show, коли вдень проходить костюмований парад у the City of London, а вночі спалахує феєрверк над Темзою. Головне не забувати про свою початкову мету – навчання та випрацювати свій правильний work/life баланс, тоді період навчання точно стане просто чудовим і незабутнім досвідом.

Бажаєте розповісти про своє навчання? Умови участі у проекті "Досвід навчання за кордоном" дивіться за таким посиланням.

Освіта.ua
24.11.2013