Навчання в Німеччині: Ruhr-Universität Bochum

Рурський університет у Бохумі (RUB) – перший новий університет, що відкрився в післявоєнній Німеччині

Навчання в Німеччині: Ruhr-Universität Bochum

Антоніна Дорошенко - випускниця Ruhr-Universität Bochum (Німеччина). Вартість навчання близько 250 євро за семестр (500 євро на рік). У вартість входить проїзний квиток для проїзду всією Північною Рейн-Вестфалією.

Процес вступу

Під час першого року мого перебування в Німеччині я навчалася на стипендію Німецької служби академічних обмінів DAAD, що значно полегшило перші місяці мого навчання в Німеччині. Працівники DAAD піклувались про нас. Було надано житло в гуртожитку, також нам допомогли з усіма документами. Після закінчення строку дії стипендії я поступила в Ruhr-Universität Bochum на курс однієї з бакалаврських програм (під час першого року перебування в Німеччині я змогла скласти TestDaF, без якого вступ у німецький університет неможливий). Вищий навчальний заклад я не вибирала, мене за стипендією відправили в цей університет, у ньому я й залишилась.

Труднощі

Мова, мова і ще раз мова. Так, я вчила німецьку мову ще в Україні, але цього, як потім виявилось, було недостатньо. Спочатку на лекціях я раділа, коли могла розуміти хоча б одне повне речення. Але головне не здаватись, і згодом починаєш розуміти більше й більше.

Також однією із проблем після закінчення строку дії моєї стипендії було довести у візовому відділі, що в мене є належне фінансування. У цьому випадку ідеальний варіант – це отримати від знайомих у Німеччині Verpflichtungserklärung (щось на зразок доручення чи декларації). Тоді проблем з візою до закінчення строку навчання зазвичай не буває. Якщо ж у Німеччині знайомих немає, то треба мати на рахунку достатню суму грошей (на сьогодні це близько 660 євро на місяць). Тобто для отримання візи на один рік вам необхідно мати на заблокованому рахунку близько 8000 євро. Це завжди було основною проблемою мого перебування в Німеччині.

Робота під час навчання

Студентам у Німеччині дозволяється працювати 120 днів на рік. Але не треба забувати, що на деяких факультетах присутність на всіх заняттях є обов`язковою, і тоді із працевлаштуванням можуть виникнути проблеми.

На моєму факультеті відвідувати всі заняття було необов`язково. Я іноді могла пропрацювати тиждень з ранку до вечора, пропустити всі заняття, а потім три тижні тільки навчатись, паралельно наздоганяючи те, що пропустила, потім знову кілька днів роботи, знову навчання й так по колу. Ви не зможете так зробити, якщо відвідування лекцій є обов’язковим.

Під час роботи студент може заробляти близько 8–10 євро за годину. Іноді ще знімається податок, але ці кошти можна в наступному році повернути назад через Finanzamt (якщо сума доходу за рік не перевищує 8000 євро, що студентам зазвичай не вдається). Робота може бути на будь-який смак: на кафедрах університету, у кафе, на міжнародних виставках, у різноманітних компаніях і т. ін. Звичайно знання мови дуже бажане. Без високих мовних навичок зазвичай можна влаштуватись тільки на не дуже престижні місця (миття посуду, прибирання тощо). Плюс у тому, що з роботою ніколи особливих проблем немає. Нестача часу та можливість поєднання роботи з навчанням є набагато більшою проблемою.

Інформаційні джерела

Бібліотека в університеті досить непогана. Але фахові книжки були у спеціальній фаховій бібліотеці, а не в центральній університетській, в якій книжки брати можна тільки на вихідні. Тобто зазвичай навчатися (особливо під час написання бакалаврської або магістерської роботи) треба в бібліотеці. Якщо деяких книжок не було в нашій бібліотеці, то їх можна було за невелику доплату замовити в інших бібліотеках по всій Німеччині. У такому випадку книжки приходять поштою в мою бібліотеку. Також через університетську мережу студенти мають доступ до електронних баз наукових статей та інших електронних матеріалів.

Проживання

Із самого початку в мене не було проблем зі студентським житлом. Була кімната в гуртожитку, зараз її ціна 235-250 євро на місяць (на цьому сайті можно подивитись всі гуртожитки нашого університету http://www.akafoe.de/wohnen/wohnheime/). Але тепер треба інколи й семестр чекати, доки вам нададуть місце в гуртожитку. При цьому шукати житло не варто лише в тому ж місті, де розташований ваш університет. Оскільки проблем із транспортом нема, можна жити й у сусідніх містах, і у пригородах, і кожного ранку за півгодини добиратись до місця навчання.

Як заощадити кошти

Під час навчання я економила гроші на підручниках, оскільки книжки в Німеччині досить дорогі. Дехто купував велику кількість книжок, а я просто більше часу проводила в бібліотеці або ж робила копії за 5 центів/сторінка. Звичайно, треба намагатись отримати кімнату в гуртожитку. Щодо харчування, то тут усе досить індивідуально, але закупати продукти дешевше звичайно в дискаунтерах (Aldi, Lidl).

Спорт


У нашому університеті дуже велике різноманіття різних видів спорту, на тренування якими треба реєструватись перед початком занять. Ціна відвідування може складати 10 євро за семестр або взагалі безкоштовно.

Працевлаштування та кар’єра


В університеті проводяться спеціальні семінари, у тому числі й окремі семінари для іноземців, на тему працевлаштування (як написати CV, на що треба звертати увагу при працевлаштуванні, як проходити співбесіду тощо). Також можна в будь-який момент звернутись у «кар’єрний центр» з питаннями працевлаштування. Там можуть перевірити ваше CV та супроводжуючі документи, скажуть, що і як краще написати. Але, звісно, роботу ніхто за вас шукати не буде. Що до мене, то за місяць після закінчення навчання я знайшла роботу, яка мені подобається. Що буде далі, покаже час.

Бажаєте розповісти про своє навчання? Умови участі у проекті "Досвід навчання за кордоном" дивіться за таким посиланням.

Освіта.ua
31.10.2013