Досвід навчання: University of Gothenburg, Швеція

Університет Гетеборга - найбільший університет Скандинавії очима студентки з України

Досвід навчання: University of Gothenburg, Швеція

Ганна Катречка – навчається на дворічній англомовній магістерській програмі «Міжнародна адміністрація та глобальне управління» в University of Gothenburg.

Про навчальний заклад


Мені заздалегідь було відомо, що в цьому університеті створені всі необхідні умови для ефективної роботи студентів. У ґетеборзькому університеті вчиться майже 37 тисяч студентів і працює 5 900 співробітників, а в його склад входить вісім факультетів. Це – найбільший університет Скандинавії.

Із власних спостережень і спілкуючись із багатьма студентами з різних програм і різних факультетів, можу сказати, що і темп навчання, і рівень навчального навантаження, і зміст, і форма завдань для студентів дуже, а деколи й кардинально відрізняються між собою. Але, попри таке різноманіття, на всіх програмах будь-якого факультету викладачі прагнуть зацікавити студентів чимось особливим, залучити в тій чи інший спосіб до участі і в тематичних семінарах, і конференціях чи інших формах колективного навчання.

Ось, наприклад, лекції викладачів не мають аж нічого спільного з тими, до яких ми звикли. Тут ніхто не «вичитує матеріал», бо студенти вже приходять на лекцію «теоретично підкованими», тому зусилля викладачів витрачаються виключно на організацію критичної дискусії певного напряму. Якщо у студента виникає якась потреба, то викладачі надають безумовну підтримку.

Труднощі першого року навчання


Головною складністю саме для мене виявився процес особистої самоорганізації, оскільки переважна частина навчання в цьому університеті побудована на самоосвіті студента. Ось, наприклад, у мене іноді могла бути лише одна лекція на тиждень, а всю решту часу потрібно було займатися повністю самостійно. Та з часом звикла до цього, навчилася правильно розподіляти свій час, і тоді процес навчання став не тільки дуже приємним, а й цікавим.

Відзначу, що й організація самого навчання, і форма перевірки особистісних досягнень студента для мене також були абсолютно новими й незвичними, у всякому разі вони мали мало спільного з тим, із чим я стикалась у вищому навчальному закладі в Україні. Тому перші два-три місяці було ой як нелегко, але це, швидше за все, приємні складнощі, а не такі, що неможливо здолати.

Про засоби навчання


Університетська бібліотека мене не тільки повністю задовольняє, а й дуже подобається. Оскільки ґетеборзький університет великий і його факультети розташовані по всьому місту, то для зручності і студентів, і викладачів, а вони теж користуються бібліотечним фондом, за кожним факультетом закріплена своя власна бібліотека.

Особливо варто відзначити широке впровадження інформаційних технологій у бібліотечну справу. Усі відділення бібліотек підключені до мережі Інтернет, так само є онлайновий доступ до великої кількості літератури, що надається в електронній формі. На сайті бібліотеки студенти мають нагоду перевірити наявність потрібних книг, забронювати її або встати в чергу за нею.

Так само у всіх бібліотеках є великі та зручні читацькі зали, в яких можна попрацювати над необхідною літературою у приємній обстановці, у тиші, і з приємним виглядом через вікна на красиве місто Ґетеборг.

Транспорт у місті


Однозначно транспортна система в місті дуже зручна для користувачів, бо в неї входять і трамваї, і автобуси, і навіть водний транспорт. Постійні мешканці міста зазвичай користуються проїзними, котрі дозволяють користуватися всіма видами транспорту в будь-якій кількості.

А ось студенти, яким ще не виповнилося 26 років, можуть купити такий проїзній на один місяць за 380 крон (470 грн) і на три місяці за 1025 крон (1270 грн). Так, для українців це дорого, але за шведськими стандартами життєвого рівня ‑ ні. Окрім цього в місті дуже розвинута велосипедна культура: по всьому місту прокладені велосипедні доріжки, існує достатня кількість велопарковок, а за необхідністю можна скористатися комунальними велосипедами за доступною ціною, тому багато хто віддає перевагу саме такому способу пересування.

Робота під час навчання


Для переїзду до Швеції на навчання необхідне отримання посвідчення на проживання (так званої студентської візи), що дає право на роботу без обмеження робочого часу. Хочу відзначити, що знайти роботу для студентів, які володіють лише англійською мовою, достатньо важко, а ось із знанням шведської мови роботу на неповний робочий день знайти досить не складно. Можу поділитися корисним посиланням, що надає добрі поради щодо пошуку роботи у Швеції: http://www.xpats.nu/jobs-in-sweden/.

Вартість житла в місті


Для всіх, хто приїжджає до Швеції, питання житла встає дуже гостро, особливо якщо ви збираєтеся жити у Стокгольмі або Ґетеборзі. Це має об’єктивно пояснення: Стокгольм – столиця, а будь-яка столиця приваблює більшими можливостями, а Ґетеборг є одним із історичних європейських наукових центів.

Та й сама країна Швеція має характерні особливості свого суспільного укладу. Якщо казати загально зрозумілою мовою, то для Швеції є притаманним соціалізм у нашому баченні. Ось чому там усе йде строго за чергою, тому й кімнату у студентських комплексах можна отримати виключно за чергою.

Тому моя порада тим, хто має на меті поїхати на навчання до Швеції ‑ як тільки ви вирішили, що плануєте їхати вчитися до Швеції, варто відразу написати заявку та ставати в чергу на отримання студентського житла. Як показує досвід для отримання кімнати треба як мінімум півроку «відстояти» в черзі на житло.

Така кімната коштуватиме в середньому 3500 крон на місяць (4300 грн). Можна скористатися найманим житлом ‑ багато шведських сімей здають кімнати у своїх квартирах. Ціна оренди такої найманої кімнати у шведській родині в середньому не нижча, ніж студентське житло при університеті.

Заощадження коштів


Напевно слід розпочати з найголовнішого, маю на увазі шведські супермаркети, якими всі користуються щоденно, у тому числі і студенти. Так ось, супермаркети у Швеції умовно можна розділити на дві категорії – «для шведів» і «для емігрантів». Це аж ніяк не означає якусь дискримінацію, просто і перші, й другі проводять якісь постійні акції, що спрямовані на певну категорію споживачів. Проте насправді якість продуктів у супермаркетах для корінних мешканців і для іноземців не відрізняється. А якщо сказати більш детально, то різниця все ж таки існує: у ціні на ті ж самі товари чи продукти, у дизайні та в тому... наскільки рівно товар стоїть на поличках. Тому всі студенти люблять такі супермаркети як Lidl і Willys.

Сфера послуг в Швеції є досить дорогою, тому таксі – це розкіш і для самих шведів. Варто віддавати перевагу міському громадському транспорту або велосипедам.

Ціни на одяг у Швеції не вищі ніж в Україні, а часто й набагато дешевші, тому тут залишається тільки їхати до торгових центрів та вибирати, що вам до душі. А можна скористатись онлайн-шопінгом, де часто пропонуються значні знижки.

У Ґетеборзі багато різних пабів, барів, кафе і ресторанів, як кажуть ‑ на різний смак і гаманець.

Приємно, що на першому тижні навчання в університеті, адміністрація організовує для студентів-новачків спеціальні заходи, коли їх водять і знайомлять із особливостями студентських і бюджетних закладів.

Працевлаштування


В університеті є кар’єрний центр. Його пряме та найважливіше завдання ‑ надати студенту якомога ширшу корисну інформацію та практичні поради для просування в подальшій кар’єрі. Так само з цією ж метою щороку в університеті проводиться своєрідний кар’єрний ярмарок, в якому постійно бере участь велика кількість компаній і організацій, зацікавлених у майбутніх фахівцях. На таких ярмарках надається найрізноманітніша інформація, де безпосередньо можна дізнатися про кар’єрні можливості в тій або іншій сфері.

Дозвілля та відпочинок


Чула багато відгуків про те, що Швеція дуже скучна країна, але смію з цим не погоджуватися. У Ґетеборзі (http://www.goteborg.com/en/) можна знайти розваги на будь-який смак ‑ є і театр, і опера, існує багато музеїв, клубів, часто проводяться різні концерти та виставки, є парк атракціонів. Та й у самому університеті відбувається активне студентське життя. Отже, головне – ваше бажання й тоді залишається тільки знаходити час на навчання!

У самому місті існує багато спортивних клубів, а самі шведи залюбки там займаються, надаючи перевагу активному та здоровому способу життя. Та й сприятлива екологічна ситуація в цій країні спонукає до цього.

Майже всі спортивні клуби Ґетеборга надають студентам знижки, а студентське самоврядування університету цьому всіляко сприяє.

Бажаєте розповісти про своє навчання? Умови участі у проекті "Досвід навчання за кордоном" дивіться за таким посиланням.

Освіта.ua
25.10.2013