Навчання права в Англії: відгук випускника

Випускник школи права King's College London Сергій Бенедісюк поділився своїм досвідом навчання

Навчання права в Англії: відгук випускника

Виступаючи перед відвідувачами виставки «Бізнес по-англійськи», організованої в Києві компанією «Бізнес-Лінк», випускник Школи права «King's College London» Сергій Бенедісюк поділився своїм досвідом навчання:

Я закінчив Школу права «King's College London» за напрямом «Європейське право» й отримав диплом магістра. Коли їхав на навчання, цей напрям був актуальним. Зараз, після подій на Майдані, він знову актуальний. 

Питання вибору вишу 

Коли ви вибираєте виш, треба звертати увагу не тільки на його загальний рейтинг, а й на рейтинг кафедри відповідного департаменту, який відповідає за той чи інший напрям, і навіть на профайл викладачів, які будуть у вас читати лекції. 

Наприклад, на заняттях за моїм напрямом мені зазвичай набагато цікавіше було слухати людей, які є не тільки теоретиками, а і практикуючими юристами. Відповідно, коли ви вибираєте напрям чи виш, варто звертати на це увагу. Звісно, є хороші виші, але якщо це навіть Кембридж чи Оксфорд, ця обставина ще не означає, що той напрям, за яким ви хочете навчатись, є найкращим саме в цьому виші. 

Як вибрати університет юридичного напряму?

Якщо взяти King’s College London, та кафедра, на якій учився (європейське право), дуже сильна. Плюс вибрав предмети з урахуванням моєї попередньої практики – предмети, які стосуються питань конкурентного права. 

У питаннях конкурентного права King’s College – це виш номер один в Європі: Девід Бейлі, Річард Уірш, Елісон Джонс – це люди, які написали кращі книги на тему конкурентного права Євросоюзу, практики. 

Є досить велика кількість вишів, які готують фахівців саме в питаннях правознавства. Багато з них знаходяться на досить високих позиціях у рейтингах – як виші в цілому, так і виші з підготовки фахівців у правових дисциплінах. 

Якщо ви вибрали для себе якийсь конкретний напрям, намагайтеся знайти саме той виш, який готує фахівців, найкращих у цьому більш вузькому напрямі. Якщо це competition law – це King’s College, якщо це податкове законодавство, треба вже вибирати. Треба виходити з того, чого ви хочете, звертати увагу не тільки на рейтинг вишу, а й на інформацію про викладачів, які там будуть читати курси. 

     

Особливості навчання права

Здебільшого вивчав дисципліни, пов’язані з діяльністю Євросоюзу в цілому, хоча багато аспектів було пов’язано і з Великою Британією. Певною мірою це було складно й потребувало інвестицій часу, як мінімум хоча б у перші місяці, тому що це інша система навчання, англійська мова. 

Щоби бути на одному рівні з людьми, які там навчались і були здебільшого з Великої Британії чи з європейських країн, мені треба було їх наздоганяти, працювати над собою. Звісно, спочатку це було до певної міри складно. У порівнянні з тими, хто вивчав базові дисципліни про правову систему Євросоюзу у своїх вишах на бакалавраті, мої знання були дуже незначними. Тобто в мене була потреба в додатковому часі, щоб наздогнати їх. Але, знову ж таки, у цьому не було чогось нереального – треба було проінвестувати певний час у перші півтора місяці, а потім усе вийшло на необхідний рівень. 

Були курси, які стосувалися загальних дисциплін, наприклад, загальний огляд європейського права – у нас був такий невеликий спецкурс, але, можливо, це не так цікаво. Але, якщо брати певні спеціалізовані дисципліни, такі як конкурентне право Євросоюзу, то навіть якщо порівнювати з Україною, то, за великим рахунком, 90 % нашого Закону «Про захист економічної конкуренції», Закону «Про захист від недобросовісної конкуренції» та практики Антимонопольного комітету базуються на підходах, за якими працюють в Єврокомісії. Саме тому ці знання дуже цікаві й корисні для того, щоб ефективно працювати та розвивати цю сферу діяльності й далі. 

Фінансування навчання

Якщо взяти «King's College London», то в них на сайті є дуже хороший розділ, де в алфавітному порядку наводяться різні види стипендії, яку ви можете отримати. Суми складають від 15 фунтів до кількох тисяч. Тому, якщо ви зайдете на сайт «King's College London»  і пошукаєте «scholarship and prices», то там буде цілий перелік – і не тільки предметів цього університету, а й інших навчальних закладів. Це практична порада. 

Про складність навчання права

Іноді дійсно за розкладом буває не так багато занять – 3–4 пари на тиждень. Наприклад, конкурентне право Європейського Союзу. У нас були лекції щопонеділка, кожний четвер увечері – так звані guest speakers, серед яких були працівники Єврокомісії, партнери юридичних фірм, які приходили й начитували лекції по окремих напрямах чи про проблемні питання. Кожного другого тижня були семінари в невеликих групах. 

Коли їхав у Велику Британію, то думав, що навчання буде легким і простим. Але так не було. Дуже багато часу там відводиться саме на самопідготовку. Коли йде безпосереднє навчання, то обговорюються питання, про які ви вже повинні мати досить добре уявлення. Це не наша система навчання, коли ви приходите на семінар, і хтось щось розповідає, хтось піднімає руку, і все на цьому закінчується. Система навчання у Великій Британії відрізняється від нашої. 

Мені важче було навчатись у Великій Британії, ніж в Україні. Можливо, це пов’язано не тільки з тим, що інтенсивність навчання була вище, а і з тим, що це інша країна, інша мова, а також із точки зору на матеріал, який ми вчили в цьому році, бо його було досить багато. Тобто предметів не так уже й багато, але з кожного предмету – це дійсно поглиблене вивчення відповідного розділу права. 

Якщо підсумувати у двох словах, то в нас усе вивчається поверхнево, а в них – це вузька спеціалізація, але досить поглиблена. У цьому суттєва відмінність навчання у Великій Британії. 

Корисність навчання

Може виникнути запитання, наскільки цей рік навчання в магістратурі буде корисним для вас, для подальшої роботи в Україні чи за кордоном. Якщо брати саме юриспруденцію, право, то одного року навчання для мене дійсно не достатньо, щоби працювати у Великій Британії в якості кваліфікованого юриста. 

Але, з іншого боку, це дуже непогана база, у тому числі для подальшої практики в Україні, з урахуванням тих процесів, які відбуваються в напрямі євроінтеграції. Якщо ж на якомусь етапі захочу певний час попрацювати за кордоном, у Великій Британії чи в іншій європейській країні, то отримані навички та знання будуть корисними. Хоча, звісно, щоби бути повноцінним британським юристом, треба пройти додаткові кваліфікаційні випробування. 

Дивлюся на цей рік навчання з точки зору ефективності й відведеного часу так: поїхав навчатись у Велику Британію після досить значного періоду роботи у практичній сфері. У мене відбулися певні розмови з моїми колегами, з моїм керівництвом про те, що, можливо, не варто виділяти цілий рік, можливо, ця перерва якось негативно вплине потім на моє подальше кар’єрне зростання. Але, виходячи з мого особистого досвіду після року навчання, про це зовсім не жалкую. Це було дуже цікаво й корисно з точки зору отримання знань і розширення власного світогляду. 

Перспективи після закінчення навчання

Зараз планую повернутися не у приватну практику, а спробувати працювати в публічно-правовій сфері. Ураховуючи процеси, які відбуваються в державі, ураховуючи мій напрям освіти, для мене це цікавіше. Зараз веду переговори про роботу в цьому напрямі. 

Щодо працевлаштування за кордоном. Лише одного цього диплома недостатньо, щоби вважатись у Великій Британії практикуючим юристом. Але, по-перше, це непоганий старт. По-друге, якщо працювати у структурах Єврокомісії, то наявність цього диплома буде для вас плюсом. Якщо поставити завдання знайти роботу в Лондоні, хоча собі на цьому етапі таке завдання не ставив, бо, як мінімум, у мене є вимоги програми «Чівнінг» по поверненню в Україну, а взагалі зараз досить цікаві часи в нашій країні, то хочу працювати тут. 

Але все ж таки, якщо поставити завдання знайти роботу в Лондоні, у Великій Британії, це можна зробити. І тут важливий не тільки диплом, а й ваші знання української, а тим більше російської мови: вони дуже високо ціняться у сфері консалтингу. Тобто такі можливості існують, якщо ви плануєте навчатися за кордоном і залишитись там. 

Нетворкінг і соціальне життя Лондона

Лондон – місто дуже інтернаціональне. У вас буде можливість не тільки поспілкуватись із британцями, а й познайомитися й установити контакти з людьми практично зі всього світу. Зараз мені важко назвати країну, в якій у мене немає друзів. Це цікаво із загально-світоглядної точки зору. 

Окрім того, це досить корисно, якщо на якомусь етапі ви плануєте працювати в європейських країнах, в Америці, Канаді, Австралії, то у вас уже буде певна база, і ви приїдете туди не зовсім чужим, у вас уже відразу буде існувати певне коло спілкування. 

У ході подальшої професійної діяльності в Україні чи за кордоном у вас уже будуть корисні контакти. Наприклад, у моєму напрямі, якщо в мене будуть виникати якісь запитання про британське право, право Німеччини чи Франції, уже буду знати, до кого звернутись, і це насправді дуже корисно. 

У Лондоні існує безліч секцій і клубів. Це спортивні напрями, музика, мистецтво, усе що завгодно, тобто ви можете не тільки навчатись, а і спробувати реалізувати себе у вашому хобі. Це дуже цікавий, багатогранний досвід. 

Найцінніше в досвіді навчання

Найцінніше, що мені дала Англія, – це й академічні знання, і дуже цікавий соціальний досвід, певні контакти, друзі в усіх країнах світу, більше глибоке розуміння людей з інших країн. Це дуже цікаво в соціальному аспекті. Але важко сказати, що саме переважає. 

Знання дуже важливі, у нас була досить сильна кафедра, сильні викладачі, але соціальний досвід у чомусь навіть більш корисний, ніж академічні знання. 

Підготував Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
12.11.2014