Британські університети: гід для аспірантів

Британські університети впевнено займають другий рядок у списку найбільш бажаних місць навчання

Британські університети: гід для аспірантів

Статистичні дослідження ОЕСР (Організації економічного співробітництва та розвитку) свідчать про те, що британські університети впевнено займають другий рядок у списку найбільш бажаних місць навчання. За показником кількості іноземних студентів університети Великої Британії випереджають навіть провідні університети США. У 2011–2012 роках в університетах Сполученого Королівства навчались більше 400 тис. студентів (дані Статистичного агентства вищої освіти). Більше половини з них (209 710 осіб) навчались в аспірантурі.

Згідно із заявою Пет Кіллінглі, директора Британської Ради вищої освіти, кількість іноземних студентів, які навчаються в аспірантурі, уже перевищує кількість британців, які отримують цей же ступінь. Особливо це помітно серед студентів, які вивчають STEM-предмети (наука, технології, інженерія, математика). Учні приїжджають з усього світу. «Ви станете частиною інтернаціонального співтовариства, знайшовши в одному кампусі представників п’ятдесяти національностей», – заявляє Кіллінглі.

Велика Британія приваблює іноземних студентів не сонячною погодою чи доступними цінами на навчання, а репутацією, адже тут розташовані найстаріші та найавторитетніші світові університети. Чотири з них представлені в ТОП-10 рейтингу QS World University Rankings 2013/14 академічного року:

  • Кембрідж (3-я позиція);
  • Університетський коледж Лондона (4-е місце);
  • Імперський коледж Лондона (5-й рядок рейтингу);
  • Оксфордський університет (6-е місце).

У сотню кращих на даний момент входять чотирнадцять англійських університетів, значно більшу їх кількість можна знайти серед п’ятиста навчальних закладів.

Плата за навчання і програми фінансування у британських університетах

Однією з головних перешкод для іноземних студентів, які бажають отримати освіту у Великій Британії, є висока вартість навчання. Плата в англійських університетах часто неприваблива. Крім того, для іноземних аспірантів у британських університетах не передбачені пільги або знижки на оплату навчання, якими можуть скористатися студенти із країн ЄС, які навчаються на курсах бакалаврських програм. Оплата для магістрів та аспірантів може не тільки варіюватись у залежності від університету, а і змінюватись від курсу до курсу.

     

Студенти із країн Європейського Союзу, так само як і «корінні» британці, платять за навчання на порядок менше: вартість року навчання для цих категорій становить 6,5–12,9 тис. дол. Для іноземців-негромадян ЄС ціна становить у середньому 14,5–29,0 тис. дол. за рік навчання. Вартість досить приблизна і може відрізнятись у рази, тому про точну ціну курсу слід дізнаватися на сайті навчального закладу.

Однак деяку допомогу при оплаті навчання отримати все ж можна. На території Великої Британії діють сім різних дисциплінарних наукових рад, які розпоряджаються загальною сумою майже у п’ять мільярдів доларів. Наприклад, Рада з фінансування вищої освіти у Британії, що несе відповідальність за розподіл державних коштів між британськими університетами та коледжами, фінансує також дослідницькі програми. У вибраному ВНЗ також можуть існувати власні фонди, з яких фінансується дослідницька діяльність.

Пет Кіллінглі радить: «Якщо ви сподіваєтесь отримати фінансову допомогу, займіться пошуком відповідної програми ще вдома. Не упускайте з виду «дрібні» джерела фінансування, що пропонуються поза рамками великих наукових рад».

Для кожної країни існують окремі пропозиції. Наприклад, магістранти та аспіранти можуть подавати заявку на отримання стипендії Чівнінг (одна з найпрестижніших програм для молодих лідерів, працює в галузі ЗМІ, політики, релігії, науки), стипендії британської Співдружності націй (покриває витрати не тільки на навчання, а й на проїзд і проживання стипендіата у Великій Британії), а також гранти Банку стипендій ЮНЕСКО й Королівського товариства Великої Британії.

З точки зору альтернативних витрат (додаткових витрат на навчання) ВНЗ Великої Британії виглядають дуже привабливо: тривалість навчання іноземців у магістратурі не перевищує одного академічного року, докторський ступінь можна отримати за 36 місяців (якщо повністю присвятити себе навчанню, ну, або якщо дуже пощастить).

Можливості для роботи у Великій Британії (і за її межами)

Після здобуття освіти у Великій Британії є можливість улаштуватись на роботу. Для цього необхідно оформити візу кваліфікованого працівника категорії Tier 2. Фахівці, які отримали докторський ступінь, можуть отримати тимчасовий вид на проживання строком на дванадцять місяців для працевлаштування або відкриття власної справи. Також для бізнесменів існує можливість оформити візу Tier 1, що дає згодом право на отримання постійного виду на проживання та громадянства. Квота за даним типом візи складає всього 1000 одиниць на рік, тому треба реально оцінювати свої можливості. Обов'язковою умовою отримання візи є наявність рекомендаційного листа від британської організації.

Так само, як і в самому Королівстві, британський диплом дає широкі можливості працевлаштування і в інших країнах. Англійська університетська освіта високо цінується роботодавцями в усьому світі. Так, за даними Британської Ради, у 2011 році один із шести американських роботодавців (17 %) віддав би перевагу працівнику із британським ступенем перед випускником американського ВНЗ аналогічного напряму.

Для покращення перспектив працевлаштування Британською Радою робляться різноманітні кроки. Кіллінглі заявляє: «Ми працюємо з найбільшими підприємствами для підтримки іноземних студентів, які одержали ступінь у Великій Британії. Нещодавно ми організували ярмарок вакансій для студентів з Китаю та Пакистану, давши роботодавцям із цих країн можливість ознайомитися з отриманими студентами навичками, переговорити з учнями про перспективи їх працевлаштування після повернення до рідної країни».

Незаперечною перевагою здобуття вищої освіти у Великій Британії є підвищення рівня володіння англійською мовою, що дуже цінується роботодавцями. Звісно, англійська не є єдиною корисною в міжнародному бізнес-середовищі мовою, але вона, як і раніше, широко використовується в ділових і наукових колах у всьому світі, тому відмінні мовні навички стануть солідним пунктом у резюме.

Більше про навчання в Англіі>>>

Освіта.ua
25.12.2013